Captain Fantastic (USA)
« další názvy »
USA USA
118 minut

Žánry

:
Drama, Spirituální
Motto: Nespoutaná jízda proti konvencím

Obsah

:
Hluboko v lesích mimo civilizaci vychovává svérázný a charismatický otec (Viggo Mortensen) svých šest dětí podle vlastních představ. Jejich život připomíná více »« méně

Režie

:
Matt Ross

Scénář

:
Matt Ross

Herci

:
Viggo Mortensen George MacKay Samantha Isler Annalise Basso Nicholas Hamilton ...
Premiéra: 14. 7. 2016
Distributor: Aerofilms
Jste na stránce filmu Tohle je náš svět. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu Tohle je náš svět myslíte! K 28. lednu 2023 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 28304 uživatelů. Děkujeme!

Recenze Tohle je náš svět


Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 85%
  2
  1
  17. 3. 2017
  Brenan88 (46269 bodů)

  Sice se jedná o nezávislý film,ale svou hloubkou a hereckými výkony strčí do kapsy kde jaký blockbuster. Já sám se hlásím ke zdravotnímu životnímu stylu a fastfoody jsou mi prosti srsti a i proto jsem si tento kousek skvěle užil. Viggo ve své roli zaválel a klidně bych mu toho plešatýho klučinu přál. Film byť svým obsahem kontroverzní,tak na druhou stranu velmi milý a emotivní. Každý si v něm najde kousek sobě blízky. 85% zcela zaslouženě

 • 90%
  0
  0
  1. 12. 2021
  martin-mickey-stusak (26807 bodů)

  Po sociální stránce se jedná o hodně dráždivý film, neboť je morálně nepřípustné, aby šest dětí žilo s otcem mimo civilizaci někde v lesích. Nakonec, v příběhu je to také dáno najevo, ale byť otec vyznívá tímto stylem života jako podivín, děti nijak zaostalé nejsou. Učí je nejen přežít v nástrahách džungle, ale dává jim také takové vzdělání, že jeho učitelskému umu nesahají školy ani po podrážky. Ano, je to příběh poněkud progresivního, avšak hlavně svobodomyslného, otce, který se sám sobě zavázal vychovat své děti v divočině, kde se ráno coby lovci honí za potravou, odpoledne šplhají v dešti po strmých útesech a večer čtou filozofické romány a analyzují Marxe. Ospravedlňuje ty, kteří se zaměřili na jedinečnost jeho rozhodnutí a šokujícím způsobem připomíná, že i laskaví rodiče mohou být ke svým dětem krutí a násilničtí. Každého jistě napadne, kde je matka dětí. Po smrti, což taktéž, v jistém smyslu, vede k určité dramatizaci děje. Takže o co tady jde především? Jedná se o nejlepšího tátu na světě a nebo ne? Sociální úřad samozřejmě bude mít jasno okamžitě. A ostatní? Viggo Mortensen v hlavní roli dělá co může, aby v daném přesvědčení udržel rovnováhu mezi dvěma protikladnými silami, aby se nenadržovalo žádné straně. A dá se říct, že se mu to daří. Jeho postava je svým způsobem antikonformní hipík učící své děti doma a hovořící s nimi přímočaře, což by žádný jiný rodič neudělal. Každopádně u svých dětí respektuje nejen inteligenci, ale hlavně vnímání a posouzení stavu věci. Je velmi kompromisní a má respekt k jiným názorům a ideologiím, ale pro svůj prospěch s nimi zároveň manipuluje. Hlavně svobodně rozhoduje sám za sebe a to je pro něj to nejdůležitější. Snaha prarodičů dětí získat do osobní péče je už léta provařená dějová šablona. Připomenout si můžeme třeba snímek ´Do útoku´ (1987), kde tomu s patřičným rázem čelil řidič kamionu starající se o svého synka, taktéž po smrti jeho matky. Originální název snímku ´Captain Fantastic´, dle režiséra a scenáristy v jedné osobě Matta Rosse, odkazuje na slavné stejnojmenné album Eltona Johna a proč, musejí znát především jeho fanoušci. Každopádně prý stačí porovnat písně s událostmi v příběhu tohoto snímku, který zajímavě povznáší myšlenku o civilizovanosti lidského pokolení. Ochrání člověka lidské zákony nebo zákony přírody? Jaký život je přínosnější? A to nejen pro člověka, ale právě i k té přírodě. Přes hlavní dějovou linku je tu motivů více než dost. jen se snažit je vysledovat a zamyslet se nad nimi. Z tohoto hlediska lze doporučit také snímek vzniklý rok po tomto ´Beze stop´ (2018) v podstatě na obdobné téma.

 • 95%
  3
  1
  29. 7. 2016
  Sheldon (16046 bodů)

  Tohle je náš svět je film tvůrce, který ví co chce říct a také jak to říct. Ve filmu jsou vyhrocené momenty, ale nikdy to není za cenu, že by to šlo proti srsti, jak je poslední trend v severské kinematografii, kde je vám kolikrát až stydno, kam až voyerství může zajít. Hlavní hrdina má sice svůj názor ale respektuje také názory druhých, dává jim příležitost mu jeho pohled vymluvit a mě osobně si v tom film hodně získal. Díky tomu je totiž sledování i motivace hrdinů, jakkoli kontroverzní, příjemná záležitost a přitom zůstává nesmírně emotivní. Počítejte s tím, že se budete stejně tak smát jako plakat. Tohle je stejně jako Hollywood, horská dráha emocí, ale bez CGI efektů a drahých hvězd a také to jde.  Film je bezesporu velkým sólem Viggo Mortensena, ale ve vedlejších rolích určitě strhává pozornost také dědeček v podání bezvadného Franka Langelly, který už mnohokrát dokázal, že je herecká extraliga a ani on není černobílý padouch. Uznání a pozornost si zaslouží také dětský ansámbl a myslím si, že by nebylo od věci, kdyby se tenhle film klidně zaškatulkoval do žánru rodinného filmu, kam určitě také patří.

 • 85%
  1
  2
  27. 12. 2016
  lamps (14923 bodů)

  Nezávislý film v silně návykovém podání. Nádherně zahráno (Aragorn by si snad zasloužil i nějakou tu významnější cenu), chytlavě odvyprávěno a navrch s velkým myšlenkovým přesahem, který se tvůrcům daří takřka dokonale prodat. Neříkám, že i já bych občas neodjel někam doprostřed neobydlených lesů, pryč od náboženského fanatismu, obžérství, společenského chaosu a hamižnosti, a tam si četl o tom, jak se správně chovat při první milostné schůzce (a výsledné znalosti by mi byly nepochybně stejně k ničemu jako moje současné neznalosti). A hrála by mi u toho povznesená country verze Sweet Child O'Mine.... Ne tak volnomyšlenkářské jako jeho hrdinové, ale rozhodně hravé a inspiratiní dílo, které si zaslouží všeobecnou pozornost a úctu.

 • 55%
  1
  3
  2. 8. 2016
  Petrson (4135 bodů)

  Film, který jde myšlenkově proti sobě, výchova k násilí, ale matka byla buddhistka, říkati pravdu, ale primárně se lže, cukr se nejí, ale dorty a šlehačka ano, lidé se ctí, ale často se ponižují druzí pro jiné názory. Když je potřeba krást, krade se. Všichny děti jsou geniální, sečtělé, sportovně i hudebně nadané. Jaký to zázrak? A Viggo Mortesen? Pomatený provokatér, kvantový fyzik, znalec literatury, vlastně všeho. Když rozpor, tak les proti mega panství. O nelogičnostech ve scénáři už ani nemluvě (peníze, schovka v autobuse, osvobozovací manévry...). Přesto je to film, který nabízí, že svoboda je něco, co každý chápeme jinak. Proč ne. Film mě myšlenkově minul, vlastně jsem překvapen, jak autor scénáře přemýšlel.

 • 65%
  0
  0
  17. 11. 2021
  Martrix (2570 bodů)

  Být tvorem společenským ještě nutně neznamená, že chcete být součástí společnosti. Resp. té části, která frčí na konzumním způsobu života, vstřebává lži a ochotně se podrobuje sebenesmyslnějším pravidlům a zvykům, jen aby vás vzorní občané přijmuli za své. V USA je podobných lidí spousta. Okrajově mezi ně patří třeba i nomádi, nebo nezávisle smýšlející jednici, kteří se kumulují v různých koloniích a žijí si po svém. Jenže i přes tu velkohubě deklarující demokracii, se takoví lidé často pohybují za hranicí zákona. Zvlášť pokud jde o děti (věrohodně to zachycuje například drama Beze stop 2018).
  Mohli jsme tedy sledovat drama, kde se snaží skupina lidí udržet svou nezávislost a to vše na pozadí cesty za rodinou, která ztělesňuje přesně to, co otec i děti neuznávají. Jenže tvůrci se nemohli, nebo nechtěli rozhodnout na čí straně stojí, takže "jen vypráví". Naštěstí je tady ta druhá vrstva, kde jde o rodinné drama uvnitř této skupiny. Každý rodič se snaží své děti chránit a co nejlépe je připravit na nástrahy života. Jenže jak je to u lidí, kteří o sociální vazby...o svět tam venku, o to prohnilé místo plné pokrytců nestojí? Jak a na co své děti připravují? A je to vlastně dobře? Tahle druhá část mi přišla zajímavější. Nicméně tvůrci načrtli pár momentů k zamyšlení, ale nepodařilo se jim zprostředkovat žádnou pořádnou pointu, nebo vyvrcholení nesoucí nějaký vzkaz. Za mě to bylo poměrně dost uhlazené, v mnoha ohledech až podlézavé. I konzumáci mají občas touhu ode všeho utéct a být sami...pro ně je takový film asi dobrý. Romantizující a povrchní skica, ve které se na konzum vlastně ani moc nenadává.
  PS: komedie to nebyla ani v nejmenším...pokud měla být, tvůrci selhali i v tomto ohledu.

 • 65%
  0
  0
  29. 4. 2019
  Vurhor (2019 bodů)

  Road movie mám rád. A když v nich ještě k tomu hraje blonďatý hippie Aragorn, tak už tuplem nemůžu říct ne. Ovšem výsledkem je poněkud kýčovitý a předvídatelný snímek, který si na sebe snaží obléct kabát stylu Wese Andersona, ale tak nějak mu nesedí, nebo je poznat, že mu v něm není pohodlně. Viggo a ty děti bezva, je to i taky docela pěkně natočený, ale pokud se nenecháte unést tím nadměrným kýčem, zjistíte, že to vlastně nic extra nebylo. Milej film to ale určitě je, o tom žádná.

 • 70%
  0
  0
  28. 4. 2019
  Krupe (2002 bodů)

  Taková normální rodinka. Jsou schopni rybičkou skolit mamuta, vyšplhat na Čumulangmu, dostat se na Harvard díky studiu mraveniště, ale neví, co je Coca cola. Jak píše někdo již přede mnou, pravda bude někde uprostřed. Nic na světě není a nikdy nebude ideální. Místy trochu humoru, místy trochu smutku, takový pohodový filmík.

 • 60%
  2
  1
  10. 8. 2016
  tedoun (916 bodů)

  Nevím tedy, co znamená původní název Captain Fantastic a ani ve filmu jsem si nevšiml, že by na něj byla nějaká narážka. Mně hlavně vadí scéna vykrádání samoobsluhy kde otec předstírá infarkt a děti kradou potraviny v rámci akce „osvoboďme potraviny“. To vůbec není dobrý svět pro děti hlavně nevidím v tom alternativní styl života aneb je to normální zlodějna a krádež je třeba pořádně trestat a a místo Vánoc slavit narozeniny Noama Chomskyho. Kromě filozof Chomský je levicově orientovaný politický aktivista – anarchista. Tak tedy otec vychovává své potomky aby se chovali anarchisticky? Překlad název filmu do češtiny upřímné nechápu

 • 80%
  0
  0
  3. 8. 2016
  Lukreczia (784 bodů)

  Na tento film jsem se ohromně těšila. A jako nic se nemá přehánět.... I když jsem zastánce přírody a přirozeného životního stylu, v životě jde o rovnováhu, prostě nebýt metrosexuál ani exot :), proto nemůžu dát víc než 80%.

 • 95%
  0
  0
  13. 7. 2017
  Lemmy01 (337 bodů)

  Tohle je náš svět je výtečná filmařina, která strukturou (a nejspíš i rozpočtem) spadá pod nezávislé filmy. Vigo je zde skvělý a jeho Oskar je víc, než zasloužený. Film rozehrává hodně existencionálních myšlenek, nejen pro ty, kteří jsou nakloněni "jednoduchému" životu.

 • 75%
  0
  0
  9. 8. 2016
  poolF (165 bodů)

  S velkou jistotou zrežírované, což je ještě víc překvapující, když si člověk uvědomí, v kolika vedlejších, ničím výrazných hereckých rolích režiséra Matta Rosse viděl (jedna zmínka za všechny: naprosto děsivý part ve strašných amerických Návštěvnících). Stěží je to ale vypravěčsky nebo formálně něčím ozvláštňující – je to prostě "indie feel good road movie" se všemi proprietami, z nichž občas čouhá úsměvné filosofování s koncepty, o kterých se v Hollywoodu obyčejně mlčí, či Mortensenův pyj. Uměle vyvolanou hysterii nad zvrácenou ideologií nepobírám – Ross scény pravidelně ironizuje a v závěru si taktně brouká s režimem, který mu vznik filmu umožnil.

 • 75%
  0
  0
  10. 8. 2016
  Zucie (75 bodů)

  Film, který je mi velice blízký svým tématem, hereckým obsazením a vlastně i zpracováním, který ale výrazně ztrácí kvůli své schematičnosti. Opravdu je potřeba dávat "jejich" svět do kontrastu s právě TAKOVÝMI zástupci společnosti (zbohatlíci, přihlouplí puberťáci)? Opravdu by se otec rodiny tak snadno vzdal svého světa? Opravdu musí rebelující synek svým vzezřením - mezi ostatními hippie-dětmi - působit jako pěst na oko? Atd. atd.

 • 15%
  1
  3
  1. 9. 2016
  marymary1 (4 bodů)

  Souhlasím vřele s panem Petrsonem. Nic jsem si z kina neodnesla.Pomatené, protimluv, bezperspektivní.Palec dolů.
  Krásná příroda.

Hodnocení a recenze Tohle je náš svět

73 75 ?
jak hlasovat?
 • Nosnica 75%
 • martin-mickey-stusak 90%
 • Martrix 65%
 • mims 95%
 • Vurhor 65%
 • Krupe 70%
 • Meky 60%
 • Sany51 80%
 • muzz 65%
 • Standa. 65%
všechna hodnocení (63)