Ex Machina
Komentáře

Napište komentář

?%
0
0
Host
1 2 dalsi posledni
 • 70%
  0
  0
  11. 10. 2021
  Pete69 (16363 bodů)

  Povedené sci-fi na téma umělá inteligence. Velmi mrazivá atmosféra, lehce hororový podtext a poselství lidstvu v otevřeném závěru filmu. Pěkné, ale celkem mě nudil vizionář a tak trošku psychopat a tvůrce UI. Vlastně mě nudili všichni herci.. komplet. Ale film jako takový ne, proto hodnotím slušnými 70i procenty.

 • 90%
  1
  0
  20. 10. 2015
  Sheldon (15979 bodů)

  Špičkový přírůstek do žánru sci-fi, který napsal a režíroval Alex Garland zaujme chytře napsaným scénářem, solidními herci a elegantní výpravou, pro příznivce rafinovaných snímků jednoznačná volba.

 • 70%
  0
  0
  10. 5. 2016
  lamps (14763 bodů)

  Film na stejné bázi jako jeho hlavní představitelka - na pohled krásný, citlivý a inteligentní, ale uvnitř chladný a nepříliš zajímavý. Na jednu stranu je obdivuhodné, že pravým emocionálním i dějovým vrcholem filmu jsou civilní rozhovory mezi Gleesonem a roboticí Vikander, na druhou stranu je smutné, že vše okolo včetně tajuplné Isaacovy postavy a jejích motivací působí tak nepřesvědčivě ve své neschopnosti vzbudit jakýmkoli nečekaným zvratem či neotřelým formálním nápadem výraznější divácký zájem. Film si krásně plyne, dva vědecké subjekty pokládají více otázek než odpovědí a rozuzlení je sice kvalitní a skvěle odráží veškeré napětí, které se mezi hlavními aktéry v průběhu děje vytvoří, ale z letargie nastavené již přehnaně intelektuálním konverzačním námětem příliš vytrhnout nedokáže. Přesto poměrně zajímavá perlička v truhlici se štítkem "komorní poctivá sci-fi".

 • 80%
  0
  0
  21. 3. 2016
  Ombak_Penari (2758 bodů)

  Výborný zástupce inteligentní komorní scifi, která není postavená na efektech (ačkoliv tu mají svou nepochybnou váhu). Nemá cenu moc popisovat děj, je to prostě testování UI pomocí interakce s vybraným člověkem. Důležité je, že jsem si po představení místo "to byl náhul" nebo "bomba" začal spíš klást řadu otázek k filmu a přemýšlel o něm. Myšlenky snímku jsou zajímavé, nosné a to včetně zajímavého, ačkoliv trochu očekávaného, finálového vyústění. Kdo byl vlastně v té zvláštní a komorní společnosti tím špatným? Kdo všechno pokazil? Podařilo se tedy skutečně vytvořit UI s jasnou osobností nebo jen dobře propracovaný stroj? Je etické s UI nakládat tak jak bylo nakládáno? Mělo smysl UI držet v izolaci a působilo jí to bolest? Měl by člověk vůbec v takovém případě podlehnout citu nebo je to základní chyba? Těch otázek mě napadala celá řada a dala by se o tom vést krásná debata, protože závěr byl hodně nejednoznačný ve svém náhledu na celou situaci a je možné se postavit na stranu kohokoliv z postav. Což je to nejlepší, co se podle mě mohlo stát a je to důkaz,že tvůrci snímku uspěli. Do toho je třeba započítat ještě skvostnou architekturu a nádhernou lokaci podzemního výzkumného centra a ultramoderního sídla v jednom, nádherně provedený vzhled UI a skvělé herecké výkony a máme tu skvěle odvedenou práci. Pátou hvězdu nedávám jen proto, že nemám potřebu si snímek pustit někdy znovu celý, ačkoliv některé úseky za to stojí.

 • 75%
  0
  0
  1. 5. 2015
  marie-kolarova (2317 bodů)

  Dialogy jsou nepochybně chytré, ale filozofický klub vypadá jinak. Úvahy o podstatě lidského bytí kladli filozofové podstatně dříve, než svět poprvé uslyšel slovo robot. Slušně se rozehrávají otázky pátrající po podstatně toho, co tvoří vědomí sebe samého a co může znamenat zánik. Zatímco lidé jsou fixováni na svoji tělesnou stránku, kyborg tyto detaily řešit nemusí. Po polovině graduje do zajímavého psycha, kdy Caleb si přestane být jistý tím, zda je vlastně člověk. Celé to bohužel trochu shodí poněkud béčkový konec.

 • 10%
  0
  0
  26. 8. 2015
  Larrysbride (2069 bodů)

  Ani nevím, proč vůbec nějaké procento dávám... Zřejmě proto, že jsem si vědoma toho, že holt existují i horší filmy...

 • 75%
  0
  0
  16. 12. 2020
  Martrix (2002 bodů)

  Zatímco v komedii, nebo akčním filmu člověk logiku primárně nehledá a spokojí se tím, že se aspoň pobaví, v žánru sci-fi/thriler, je to často absence logiky nebo uvěřitelnosti, která udělá i z triky nabušené podívané, odpadovou/béčkovou záležitost. Ex Machina s divákem nemanipuluje, nevtlačí vás do sedaček překvapivými zvraty a nemá pointu, která by vám vyrazila dech. Má ale pečlivě vytvořenou atmosféru(vynikajícně zvolené prostředí, kde se příběh odehrává), postavy se nechovají afektovaně, dialogy mají smysl a přestože víte kdo lže, nevíte proč. My, které iritují snadno předvídatelné filmy, tak s radostí vnímáme, že je z čeho vybírat. Umře někdo? Uteče někdo? Je Ava jediný robot? U většiny filmů se dá odhadnout po polovině filmu, co je scénárista zač; jestli je schopen vyhnout se klišoidním zkratkám, prvoplánovitému mlžení a jestli se bude hloupému divákovi podbízet vysvětlováním nejednoznačností. Garland těmito nešvary prokličkoval bez výraznějšího zaváhání a nejenže nabídl trochu jiný pohled na problematiku umělé inteligence; nabídl myšlenku, že vedle zachování vlastní existence, může být jedním z motivů i tak prostá vlastnost, jakou je zvědavost. A co se bude dít pak, když bude zvědavost uspokojena...to už je ten prostor pro vlastní fantazii, nebo klidně druhý díl. Doporučuji zhlédnout v klidu, bez vřeštících ratolestí, či kibicování drahé polovičky, kterou to nejspíš nebude bavit. Herecké výkony moc hodnotit nelze, triky jsou velmi dobré, scénář solidní...výsledek sice není ohromující, ale je nad očekávání dobrý.

 • 60%
  0
  0
  25. 1. 2016
  Pajmen (1196 bodů)

  Chladný, velice chladný film. Nejen svou polohou v horách. Nejdřív mi to přišlo jako velká nuda, která se tááááhne strašně dlouho, ale pak se to rozjelo. Nakonec má člověk z filmu pocit, že lidstvo s přístroji nikdy nemůže být zadobře a musí si je zotročit, jinak dojde k vendetě.

 • 45%
  0
  0
  31. 1. 2015
  Melody Harkness (1032 bodů)

  Tento film mě neskutečně zklamal... těšila jsem se na něj jako malá, ten námět je skvělý. Turingův test... ale provedení? Nic moc. Docela sem se v kině nudila a čekala kdy bude konec.
  Potenciál vůbec nebyl naplněný, nebýt jedné robotky jako sci-fi by se to snad ani nedalo brát, je to okecávačka, která by se dala naroubovat na mnoho jiných témat.

 • 80%
  0
  0
  12. 12. 2015
  martin-kubista (797 bodů)

  Výborně fungující komorní scifi, které se snaží působit realisticky a podle mě se jí to daří. Myslím, že vážně dobře film ukazuje, co se patrně stane, až bude vyvinuta AI na takové úrovni, že nebude rozlišitelná od člověka. Ale to je ještě daleko.

  • dobré nastínění možné budoucnosti
  • i přes komorní atmosféru udržuje napětí
  • postava Nathana je taková zvláštní, místy jsem moc nevěřil, že by takovej magor vytvořil něco tak geniálního :)
 • 75%
  0
  0
  14. 4. 2016
  EXpenzza (747 bodů)

  Nesmírně důležitý film. Ex machina je o dvou podstatných lidských slabostech. O relativitě svobody, kterou požadujeme a pro jejíž porušování se Nathan v našem vnímání stává záporákem. A o relativitě soucitu a lásky, pro které fandíme Calebovi a které nás můžou stát doslova a do písmene všechno. Garland zapůsobil, a kdyby v tom provedení (zejména ke konci to vzal až moc hopem) dokázal být ještě o trochu víc zdrcující, je to jasně film roku. I tak jde z plejády loňských sci-fi o nejvýraznější exemplář.

 • 75%
  0
  0
  30. 4. 2016
  zrzinda2408 (306 bodů)

  Celý film jsem nevěděla co si mám myslet. Chvílemi poutavé, chvilku zase příliš chaoticky psychologické. Jeden by ani netušil, co má vlastně v budoucnosti čekat a jestli by se tohle vůbec někdy mělo stát. Rozhodně stojí za shlédnutí už jen kvůli nevyřčené myšlence.

 • 75%
  0
  0
  20. 7. 2015
  Mr.T (246 bodů)

  Velmi příjemné sci-fi překvapení, které dokazuje starou známou pravdu, že kvalitní scífko neďělají bombastické triky a scénerie. Potřebujete pouze několik zdánlivých drobností: chytrý scénář, kvalitní herce (hlavně Oscar válí) a umírněnou režii. V tomto komorním snímku se tyto aspekty sešly a díky tomu si můžeme vychutnat pomalé tempo, které zvýrazní jedinečnou atmosféru filmu. Bál jsem se trochu závěru, ale i ten příjemně překvapil. Tudíž nelze než doporučit. Poučení: už nikdy nechci vidět žiletku, ruku a řešení otázky, zda jsem robot :-)

 • 90%
  0
  0
  20. 9. 2016
  Wasper (225 bodů)

  Film s dechberoucí atmosférou ztvárňující nejenom téma otázky nebezpečí pokroku ve směru technologie. Nadprůměrný výkon herců podkresluje geniálně napínavá hudba. Jediným negativem je táhlý začátek a celkem krátká metráž.

 • 80%
  0
  0
  17. 3. 2016
  spooneres (221 bodů)

  Skvělý film až na tu zápletku.

 • 85%
  0
  0
  23. 7. 2016
  anah2404 (147 bodů)

  Začátek je pomalejší, pak se to rozjede, čekáte na další informace toho co a jak, některé konverzace moc dlouhé, ale ve výsledku super sci-fi, takové to trošku mysteriózní nebo naopak kruté, protože to takhle možná jednou dopadne? každopádně, žádná oddechovka, je nutné se soustředit.

 • 100%
  0
  0
  14. 6. 2015
  SOJA (136 bodů)

  Velmi příjemné komorní scifi.

 • 75%
  0
  0
  25. 1. 2016
  darinn5 (77 bodů)

  Od mládí mám rád krátké sci-fi povídky a toto je v podstatě jedna z nich převedená na velké plátno. Velmi jsem se na tento film těšil a rozhodně mě nezklamal. Netřeba se pitvat v detailech, jako že si člověk dokázal sám doma sestrojit takto komplikovaný stroj. Dobře vybraní herci, filmové triky dnes už na standartně vysoké úrovni. Jen více takových filmů

 • 100%
  0
  0
  17. 10. 2015
  mac chocolate (47 bodů)

  • naprosto geniální film
  • filmové zpracování
  • příběh
  • nic
 • 90%
  0
  0
  6. 1. 2016
  leah-gaynutdinova (40 bodů)

  Tento podceněny sci-fi triller překvapuje dějem, akterskou hrou a atmosférou.

1 2 dalsi posledni
72 78 ?
jak hlasovat?
 • Pete69 70%
 • Moravaczech 90%
 • krna 85%
 • Martrix 75%
 • Piipa 75%
 • michal-marsalek 75%
 • Scintilla 80%
 • Sáček 70%
 • mims 80%
 • Speedyxxx 90%
všechna hodnocení (143)

V TV

V žebříčcích uživatelů

27. místo z 65 v žebříčku uživatele eagles