Turist (Švédsko)
« další názvy »
Švédsko Švédsko
Francie Francie
Norsko Norsko
118 minut

Žánry

:
Drama, Komedie
Motto: Lavina odkryje nejisté základy rodiny.

Obsah

:
Provokativní a mezinárodně uznávaný švédský režisér Ruben Östlund přináší ve svém čtvrtém celovečerním filmu mrazivou psychologickou studii moderní rodiny. více »« méně

Režie

:
Ruben Östlund

Scénář

:
Ruben Östlund

Herci

:
Johannes Kuhnke Lisa Loven Clara Wettergren Vincent Wettergren Brady Corbet ...
Premiéra: 22. 1. 2015
Distributor: Film Europe
Přístupnost: MP-15
Jste na stránce filmu Vyšší moc. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu Vyšší moc myslíte! K 25. říjnu 2020 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 27083 uživatelů. Děkujeme!

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 100%
  0
  0
  6. 3. 2015
  martin-mickey-stusak (21501 bodů)

  Povedená psychologická studie moderní rodiny. Jednání lidí v nečekaných a životu nebezpečných situacích, kdy zavládne primitivní instinkt přežití, je tématem tohoto snímku a je velmi cílený. Mladá čtyřčlenná rodina na dovolené ve francouzských Alpách se do takové situace dostane na terase restaurace během oběda. Náhle se vyřítí lavina a přímo na ně. Je to tak rychlé, že na přemýšlení není čas. Každý se v mžiku zachová tak, jak se zachová. Matka skočí na obě své děti a chrání je. Otec se snaží uniknout. Lavina však nebyla tak nebezpečná jak vypadala a všichni se vrací zpět. Nic už však nebude jako dřív. Tradiční role muže a ženy a jejich vzájemné očekávání, které z nich vychází, dostalo rázem trhlinu. Milující otec je v očích matky viděn jako zrádce. Rodina se mu začne odcizovat a že se něco děje poznají i děti. Otec se nakonec pod tíhou viny psychicky zhroutí. Asi nejcitovější scéna z celého filmu, kdy se ho snaží uklidnit obě děti a nutí k tomu i mamku. Z příběhu vyznívá otázka. Zachovali by jsme se v takové nebezpečné situaci stejně? A nebo jinak? Je instinktivní reakce souhra náhod? Je to zkratkovitost? Dá se to vůbec ovlivnit? Příběh vyvolává spoustu otázek a řekl bych, že to byl záměr. Poetické ladění vytváří artové dílo, které se snaží moc netlačit na pilu, aby byla zachována také nějaká ta civilnost. Mohlo to být ještě lepší, ale takto to zcela postačuje.

 • 100%
  0
  0
  30. 1. 2015
  Jana Květoňová (5578 bodů)

  Tento film se mi velice líbil. Byl po všech stránkách dobře zvládnutý.

 • 90%
  0
  0
  1. 2. 2015
  Jiřík54 (1451 bodů)

  Výborná sonda do rodinných vztahů, které naruší jedna malá neškodná lavina. Dobré herecké výkony v Čechách neznámých herců, výborná kamera a krásné záběry z hor. Rozhodně stojí za zhlédnutí.

 • 75%
  0
  0
  22. 1. 2015
  lukas (1187 bodů)

  Vztahové pašije. Seversky tragikomické. Možná až moc dlouhé. Skvělá kamera.

 • 90%
  0
  0
  20. 8. 2015
  Lukreczia (778 bodů)

  Co může způsobit taková lavina? Lavinu věcí..... velmi zajímavé psychologické drama, film působí klidným dojmem, jako že se nic neděje a přesto se děje velmi mnoho - uvnitř, pod povrchem! + bonus navíc - nádherné scenérie francouzských Alp.

 • 85%
  0
  0
  27. 2. 2015
  Gvendolina (149 bodů)

  Film, který člověka donutí zamyslet se nad svým vlastním já. Zda by byl srab či hrdina. A zda ve skutečnosti není srab, i když si myslí, že je hrdina.

 • 90%
  0
  0
  13. 3. 2015
  KatkaKK (99 bodů)

  Překvapilo mě, že autor filmu spíš straní ženám. Muži se jeví jako srabi a ženy jsou ty silné. Mně bylo hlavního hrdiny líto... vždyť stejně mohla reagovat i jeho žena. Pud sebezáchovy. Na jednu stranu rozumím, že to mohlo manželku zaskočit, ale udělat kvůli tomu ze života peklo... A nejen sobě. I dětem. Rozhodně je to film, který vyvolává různé otázky a nenechá člověka chladným.

  • skvělí herci
  • 90%
   0
   0
   25. 2. 2015
   Alice23 (18 bodů)

   Zápletka Vyšší moci mě natolik zaujala, že už jsem se po ničem dál nepídila a vyrazila do kina. Čekala jsem psychologické drama o rozpadu jedné rodiny (která by na záčátku filmu mohla z fleku dělat reklamu na IKEU) a dostala jsem daleko více. Na příběhu manželského páru a jejich dvou dětí , je otevřeno velmi současné téma krize mužů v dnešní společnosti. Kdyby však čekal misandrii ve stylu ,,chlapu jsou strašný ...“ nedočkal by se. Spolu se změnou tradičního postavení muže se proměňuje i chování žen, což skvěle vystihuje poslední scéna filmu. Scénář, herecké výkony, kamera i režie jsou na jedničku. Pár chyb by se také našlo, ale už dlouho se mi nestalo, abych o filmu dál přemýšlela dávno potom co jsem odešla z kina. A přesně takové by filmy měli být!

  71 85 ?
  jak hlasovat?
  • Meky 60%
  • pbatal 75%
  • puposlav 70%
  • ballrog 70%
  • olga-pu 95%
  • McFous 60%
  • Psisko59 85%
  • vladimir-lada-but 85%
  • batal 75%
  • lover 75%
  všechna hodnocení (32)