Oculus je psychologický hororový film, který vypráví příběh sourozenců Kaylie a Tima Russellových, kteří se pokusí odhalit pravdu stojící za tragickou smrtí jejich rodičů. Ač byl ze smrti rodičů obviněný Tim, který musel strávit několik let v psychiatrické léčebně, sourozenci jsou přesvědčeni, že za tragédii může zrcadlo s paranormálními schopnostmi, které v minulosti vlastnili, Kaylie proto získá toto zrcadlo zpět, aby bratra očistila. S pomocí řady experimentů a pečlivě připraveného plánu se sourozenci snaží zlomit kletbu zrcadla. Nicméně, čím více se snaží jeho moc omezit, tím více jsou vtaženi do zkreslené reality plné halucinací a děsivých vidin, které zpochybňují jejich vlastní vnímání reality.
Hodně precizní a velmi čisté. Možná mi tam právě proto chyběla trocha špíny. Flanagan nevymyslel zase tak úžasnou strukturu, aby jí mohl vyloženě ohromit, a něco víc chybí. Rozhodně ale slušné.
Pozor na starožitná zrcadla s dlouhým životopisem. Sourozenci Russelovi si jdou vyřizovat resty s neznámým zlem, ale nějaká originální zábavnost (nebo strašidelnost) se prostě nekoná. 3.5/10
Hodně depresivní horror s promakaným scénářem, na kterém je vidět, že autoři opravdu zabředli do okutismu a různých popisů čarodějnických rituálů. V tom je vidět jednoznačné plus. Mike Flanagan jako režisér zde sice stále ještě hledá cesty, jak vyprávět příběh, ale na druhou stranu se mu velmi dobře daří pracovat s atmosférou i herci. Dobrý debut.
Režisér Mike Flanagan režíroval také film "Oculus: Chapter 3 – The Man with the Plan" (2006), krátký film, který inspiroval Oculus.
Definice slova "oculus" je: 1) kruhové nebo oválné okno; 2) kruhový otvor na vrcholu kopule; 3) oko.
Režisér Mike Flanagan zařadil zrcadlo Oculus jako velikonoční vajíčko do většiny svých filmů a televizních pořadů: je ve sklepě budovy "Ouija: Origin of Evil" se objevuje na čele postele, v "Gerald's Game" na čele postele., na stěnách ve filmu "The Haunting of Hill House" a v hotelu Overlook ve filmu "Doctor Sleep".