Pád Třetí říše
Hlášky

(Hitler ukazuje své návrhy nové podoby Berlína.) Hermann Fegelein: Jestli chcete tyto plány uskutečnit, měl byste opustit Berlín. Evo, tak řekni konečně také něco!
Eva Braunová: On je Vůdce. On ví, co je správné. Traudl Jungeová: Prosím, musíte z Berlína! Rusové nás prý už skoro odřízli.
Adolf Hitler: Mé dítě, to já nedokážu, připadal bych si jako tibetský mnich, který spouští prázdný modlitební mlýnek. Musím v Berlíně pokračovat v boji, nebo všechno prohrát. Speere, co vy myslíte?
Albert Speer: Měl byste stát na jevišti, až bude padat opona.

Adolf Hitler: -Vydal jsem dnes rozkaz "Clausewitz". Berlín bude frontovým městem. Vy převezmete jako oblastní velitel zabezpečení vládní čtvrti.
generál Wilhelm Mohnke: Dojde-li v Berlíně k bitvě, budeme bojovat do posledního muže. Ale ve městě je přes tři miliony civilistů. Musíme je evakuovat. Adolf Hitler: Rozumím vašim obavám, Mohnke, ale musíme být neoblomní. Teď nemůžeme brát ohledy na takzvané civilisty.
generál Wilhem Mohnke: Při veškeré úctě, co se stane s ženami a dětmi? A tisíci zraněnými a starými? Adolf Hitler: Ve válce, jako je tato, žádní civilisté nejsou.

Adolf Hitler: Kamkoliv nepřítel pronikne, ať najde jen spoušť!
Albert Speer: To ovšem znamená rozsudek smrti pro německý národ. Bez elektřiny, bez plynu, bez vody, bez uhlí, bez dopravy. Všechny železnice, kanály, doky, zdymadla, lodě, lokomotivy... Všechno tohle zničit by znamenalo uvrhnout naši zem do středověku. Takovým rozkazem vezmete lidem veškerou naději na přežití.
Adolf Hitler: Jestliže bude ztracena tahle válka, je lhostejné, jestli bude ztracen i tenhle národ. Není třeba brát ohledy na základní podmínky, které německému národu umožní nejprimitivnější živoření. Naopak, je lepší, když všechno zničíme. Národ se projevil jako slabší, proto podle zákonů přírody prostě nepřežije.
Albert Speer: Je to váš národ. Vy jste Vůdce.
Adolf Hitler: Po tomto boji beztak zůstanou jen ti méněcenní. Ti dobří už padli.

Adolf Hitler: To byl rozkaz! Útok Steiner byl rozkaz! Kdo jste, že se opovažujete odporovat mým rozkazům? Tak daleko to tedy došlo... Armáda mě obelhávala, každý mě obelhával, dokonce i SS. Celá generalita není nic jiného než banda podlých, věrolomných zbabělců!
generál Wilhelm Burgdorf: Nemohu připustit, abyste vojáky, kteří za vás vykrváceli...
Adolf Hitler: Jsou to zbabělci, zrádci, ničemové.
generál Wilhelm Burgdorf: Co tady říkáte, je neslýchané...
Adolf Hitler: Generalita je odpad německého národa. Nemají špetku cti! Říkají si generálové, protože trávili léta na vojenských akademiích, jen aby se naučili používat příbor. Celé roky armáda mým akcím jen bránila a kladla mi do cesty překážky. Udělal bych líp, kdybych tenkrát vyšší důstojníky zlikvidoval, tak jako Stalin. Nikdy jsem nebyl na akademii, a přesto jsem sám, odkázaný jen na sebe, dobyl celou Evropu. (Odmlčí se na chvíli.) Zrádci! Od samého začátku samá zrada a samý podvod. Stala se strašlivá zrada na německém národu. Ale všichni zrádci za to zaplatí krví! Bídně pojdou ve vlastní krvi!

Adolf Hitler: Rozkazy jako bych vydával do větru. Za takových okolností nelze vést... Je konec... Válka je prohraná. Ale jestli si myslíte, že kvůli tomu opustím Berlín, jste na velkém omylu. To si spíš proženu kulku hlavou. Dělejte si, co chcete.

Adolf Hitler: Generále rytíři von Greime jmenuji vás... vrchním velitelem luftwaffe a povyšuji vás na generálmaršála. Na vašich bedrech teď leží velká odpovědnost. Musíte letectvo od základu překopat. Udělala se spousta chyb. Buďte neúprosný! Život nepromíjí žádnou slabost a ona takzvaná lidskost... to jsou žvásty ničemných páterů. Soucit je hřích, a jak říkávám, soucit se slabšími je zrada na přírodě.

Joseph Goebbels: Silný se může nakonec prosadit jen tehdy, když vymýtí vše slabé.
Adolf Hitler: V souladu s tímto železným zákonem přírody jsem vždy každý soucit zapovídal a jakýkoliv niterný odpor jsem chladnokrevně a s brutální tvrdostí porážel jako šiky cizích ras. Jinak se to dělat nemá. Opice považují každého, kdo se liší, za cizorodý prvek a udupou ho. A co platí pro opice, musí přece ve zvýšené míře platit pro lidi.

Adolf Hitler: (na Günscheho) Dobře poslouchejte. Já a slečna Braun... moje žena si vezmeme život. Nechci ale, aby Rusové někdy vystavovali moji mrtvolu. Nesmí se Rusům dostat do rukou. Chci být hned spálen a zůstat navždy neobjevený. Günsche, musíte mi slíbit, že učiníte všechna nezbytná opatření k odstranění mých tělesných pozůstatků.
Otto Günsche: Mein Führer... To je strašlivý rozkaz, ale já ho splním.

(Vojáci v bunkru popíjejí a zpívají si.)
voják: Kamarádi, už víte, co je venku nového? Berlín je teď město stálých domů. Tu stál dům, tam stál dům.

76 70 ?
  • SNCIS 40%
  • Pete69 75%
  • bohhous22 70%
  • Brenan88 85%
  • Sáček 75%
  • Nosnica 70%
  • Shackill 90%
  • Tino 90%
  • limeta 70%
  • Krupe 80%
všechna hodnocení (92)
jak hlasovat?

V žebříčcích uživatelů

5. místo z 6 v žebříčku uživatele mikejmuscle
8. místo z 104 v žebříčku uživatele Demyk
19. místo z 23 v žebříčku uživatele Gorylasnikrs
87. místo z 119 v žebříčku uživatele pantak
10. místo z 27 v žebříčku uživatele Pas
Sdílet tuto stránku:

Partneři: