Česká republika Česká republika
Maďarsko Maďarsko
Slovenská republika Slovenská republika
Velká Británie Velká Británie
140 minut

Žánry

:
Drama, Historický
Motto: Vzkříšení čachtické legendy. Výpravný příběh mapující společnou historii Evropy na přelomu 15. a 16. století.

Obsah

:
Historický velkofilm Juraje Jakubiska a současně nejdražší filmový projekt střední Evropy přivádí k životu krvavou legendu o Čachtické paní. Ta se podle více »« méně

Režie

:
Juraj Jakubisko

Scénář

:
Juraj Jakubisko Barbora Červenková Jiří Reichel

Herci

:
Anna Friel Karel Roden Vincent Regan Hans Matheson Deana Jakubisková-Horváthová ...
Premiéra: 10. 7. 2008

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 60%
  0
  0
  5. 12. 2012
  jirka26 (6284 bodů)

  čeký výpravný felkofilm, který zklamal na plné čáře.

 • 50%
  0
  0
  14. 7. 2015
  Pas (6203 bodů)

  Jakubiskova verze historických událostí silně přitažená za vlasy,pokud by se obtěžoval do archívu , třeba v Bytči tak by mu sdělili něco jiného než natočil. Ale on se rozhodl o obhajobu Čachtické paní , víc zrůdy než ženy. Ale to by jinak nebylo umění, že....Film není špatně natočený i když představitelka hlavní role to je asi diskutabilní , kdo ji ztvárnil. Též zde máme českou stopu v osobě Bolka Polívky, jenž byl svého času něco jako M Donutil , kam se člověk podíval tam , ho bohužel viděl...50%

 • 45%
  0
  0
  9. 2. 2013
  Cettlovka (5025 bodů)

  Velké "haló" kolem tohoto filmu, ale výsledek žádná sláva.

 • 75%
  0
  0
  2. 4. 2009
  Tom Hardy (4618 bodů)

  Jakubisko dokázal neuvěřitelné - skutečně se mu podařilo natočit velkofilm, který nepůsobí coby další "milý malý český film". K jeho škodě nicméně úplně jiný, než mnozí očekávali, což se náležitě podepisuje na některých ohlasech. Za 1) se Jakubisko vzdal svých obvyklých okázalých vizí a pomineme-li tak několik málo "ujetých" výletů, je Bathory vesměs velice střízlivou a konvenční podívanou. Za 2) je to komorní drama o osudové šachové partii dvou postav a ne "české Statečné srdce", takže akčních scén je málo a jsou vloženy čistě z toho důvodu, aby bylo co dát do trailerů. A za 3) je tu ona proklínaná fabulace, což považuji za zdaleka nejzábavnější výtku, neboť Jakubisko nikdy netvrdil, že bude točit film podle dostupných pramenů a upřímně, o Čachtické paní jich moc není, tak proč se bránit jinému úhlu pohledu? Bez debat drhne následující - Jakubisko neumí točit akční scény (v podstatě mi přišlo, že to ani umět nechce a proto vypadají, jak vypadají), dvojice mnichů je po Wahlbergovi mluvícímu ke kytce ve Stalo se druhé největší WTF letošního roku (podobný styl odlehčení už z principu nemůže v historickém kostýmním dramatu fungovat), maketa hradu je jak vystřižená z Ábíčka a na výsledku je rozhodně znát to, že jde o zkrácenou verzi čtyřhodinové podávané. Rozdělení na kapitoly je trochu sporné, neboť nejsou řádně pojmenovány (divák si tak sám musí najít ten klíč, že v první fázi jde o lásku, v druhé o strach a ve třetí o politickou hru). V rámci atmosféry nejlépe funguje prostřední "transylvánská" část, dramatičností zase strhne třetí část, ve které se emoce derou silně na povrch. Dějově tu rozhodně chybí pevnější uchopení. Jakubisko se snaží o co nejrozsáhlejší fresku, což je spíše ke škodě - kdyby se zaměřil jen na politické hrátky, možná by udělal líp. Každopádně to ve výsledku funguje nad očekávání dobře, což je zcela jasná zásluha fantastické Anny Friel, která podala jeden z nejlepších ženských výkonů, co jsem v posledních letech viděl. A Karel Roden? Ten je bezchybný jako vždy a na konci mě dokonce dojal. Bathory není milník, nicméně je fajn důkazem toho, že i u nás dokáže někdo natočit velký příběh s excelentními hereckými výkony. Že to občas dře levností? To se stává i jiným s většími rozpočty. Nevidím důvod, proč za to trhat Jakubiskovi hlavu jen proto, že to šlo z pokladny pro domácí scénu…

 • 80%
  0
  0
  26. 11. 2012
  VitvarJane (4467 bodů)

  bathory... to e asi pojem sám o sobě... velmi dlouhý, ale výpravný film, u kterého si vlastně můžete samy udělat obrázek, zda to takhle mohl či nemohlo být... Myslím, že každý by u toho těch 140 minut měl zůstat, aby pochopil a právě v tom je jakubiskům film skvělým zpracováním.

 • 75%
  0
  0
  2. 4. 2009
  Petrson (3931 bodů)

  Bathory je velký výtvarný epický příběh se skvělými hereckými výkony, zajímavou kamerou, ale děravou dějovou linkou, podobně jako v případě filmu „Nejasná zpráva o konci světa“. Jakubiskova Bathory je spíše návratem k Tisícročné včele, než ke zmiňovanému staršímu filmu, či nezajímavému Post Coitu. Na české poměry výpravná Bathory tedy rozhodně patří mezi režisérovy zdařilejší filmy a oprávněně má Českého lva za nejlepší výtvarný počin, stejně tak si zasloužila i sošku za diváckou atraktivitu.

 • 60%
  0
  0
  11. 2. 2016
  Ombak_Penari (2752 bodů)

  Faktem je, že na to, kolik ten film stál, to není zase taková bomba, ale naprosto otevřeně, na české a slovenské poměry je to dílo naprosto nevídané krásy. Nic podobného, co by tomu mohlo konkurovat u tady prostě není. Hodně jsem ten film srovnával s Ohněm a mečem, protože je to taky takový pokus o středoevropský megafilm, ale Ohněm a mečem z toho vychází lépe především hereckými výkony obecně, hudbou a dynamičností děje. Ale propadák? Ani omylem. Po dlouhé době zase něco, na čem dělali čeští filmaři a dá se na to koukat, žádná tragikomedie o problémech obyčejných lidí z obyčejném světě. Hlavní ženská role super, Karel Roden standardně skvělý, jinak celkem průměr, dva mniši v podání Polivky a Mádla jsou evidentně okopírovaní z Jména růže, ale byli vítaným odlehčením filmu a hráli dobře, žádná tragédie. Takže jsem s filmem vcelku spokojen, ale mrzí mě, že to není ještě lepší, protože než se ve střední Evropě zase bude něco podobného točit, tak si pár let či desítek let zase počkáme.

 • 65%
  0
  0
  29. 12. 2013
  miza (2285 bodů)

  Jak lze hodnotit toto dílo? Knižní podoba je exelentní ale samotný film je takové se patlaní okolo této knihy.A k tomu ještě to odlehčení v podání dvojice Mádl-Polívka.Myslím si že se to moc nepovedlo a že mnoho diváků to zklamalo.

 • 60%
  0
  0
  6. 6. 2012
  hroufie (1413 bodů)

  Rozvláčné, kdyby však měl střihač odstranit všechny hluchá místa, tak nám zbyde krátkometrážní snímek. Bohužel Jakubisko podle mého názoru nebyl tou správnou volbou.I přesto má tento film několik pozitiv - kameru a některé herecké výkony.

 • 25%
  0
  0
  4. 12. 2012
  scarecrow (707 bodů)

  Tenhle film mě nenadchl. Byl jsem tenkrát přemluven abych na to šel do kina a kdyby tam furt ty ženský neběhaly nahoře bez tak bych asi usnul. Jediné, co mě ještě trochu bavilo byl Polívka s Mádlem, jinak nic.

 • 100%
  0
  0
  19. 11. 2014
  filmomaniak (500 bodů)

  Jakubisko dokázal neuvěřitelné - skutečně se mu podařilo natočit velkofilm, který nepůsobí coby další "milý malý český film". K jeho škodě nicméně úplně jiný, než mnozí očekávali, což se náležitě podepisuje na některých ohlasech. Za 1) se Jakubisko vzdal svých obvyklých okázalých vizí a pomineme-li tak několik málo "ujetých" výletů, je Bathory vesměs velice střízlivou a konvenční podívanou. Za 2) je to komorní drama o osudové šachové partii dvou postav a ne "české Statečné srdce", takže akčních scén je málo a jsou vloženy čistě z toho důvodu, aby bylo co dát do trailerů. A za 3) je tu ona proklínaná fabulace, což považuji za zdaleka nejzábavnější výtku, neboť Jakubisko nikdy netvrdil, že bude točit film podle dostupných pramenů a upřímně, o Čachtické paní jich moc není, tak proč se bránit jinému úhlu pohledu? Bez debat drhne následující - Jakubisko neumí točit akční scény (v podstatě mi přišlo, že to ani umět nechce a proto vypadají, jak vypadají), dvojice mnichů je po Wahlbergovi mluvícímu ke kytce ve Stalo se druhé největší WTF letošního roku (podobný styl odlehčení už z principu nemůže v historickém kostýmním dramatu fungovat), maketa hradu je jak vystřižená z Ábíčka a na výsledku je rozhodně znát to, že jde o zkrácenou verzi čtyřhodinové podávané. Rozdělení na kapitoly je trochu sporné, neboť nejsou řádně pojmenovány (divák si tak sám musí najít ten klíč, že v první fázi jde o lásku, v druhé o strach a ve třetí o politickou hru). V rámci atmosféry nejlépe funguje prostřední "transylvánská" část, dramatičností zase strhne třetí část, ve které se emoce derou silně na povrch. Dějově tu rozhodně chybí pevnější uchopení. Jakubisko se snaží o co nejrozsáhlejší

69 63 ?
jak hlasovat?
 • Sandrastekla 55%
 • homedo 70%
 • Yantcha 65%
 • Philotes 60%
 • Kim6 55%
 • Angelus 70%
 • Vigo69 15%
 • Peříková 60%
 • xmuse 50%
 • lenka-fojtova 50%
všechna hodnocení (198)

V žebříčcích uživatelů

5. místo z 43 v žebříčku uživatele ferry-farka
33. místo z 50 v žebříčku uživatele magdalena-elsa-korodejka
417. místo z 565 v žebříčku uživatele rypo
Sdílet tuto stránku: