Horem Pádem

69%

Komentáře a recenze 21

Dle počtu bodů
Brenan88
Brenan88
47 099 bodů
6.5
Jan Hřebejk umí! ALE musí se prostě chtít. Horem pádem je jak solidní drama,tak vcelku vtipná komedie u které si sami nejste jistí zda je vhodné se vlastně smát. Celé to působí takovým realným dojmem jakoby se to mohla stát i ve vašem okolí. Na české poměry velmi dobré.
martin-mickey-stusak
martin-mickey-stusak
36 226 bodů
10
Snímek o běžném životě obyčejných lidí z různých sociálních vrstev. Musím uznat, že ocenění, jakého se filmu dostalo, si jistojistě zaslouží. Takové osudy, které tu jsou prezentovány jsou trefné a pro mnohé z nás i neuvěřitelné, až šokující. A přesto existují. Duo Jarchovský-Hřebejk vsadilo na citlivý námět a povedlo se. Vystihnutí problémů a trápení jsou citově a dramaticky dobře zvládnuté. Psychologie každé postavy je vyobrazena velmi dobře, což je zásluha hlavně herců. Tvůrci se nebojí ani narážek na problémy rasizmu, což je chválihodný akt. Z některých scén jde až mráz po zádech. Příběhy jsou zasazeny do postkomunistické doby a tak použité filtry dávají výsledku trochu toho retra a artového vyznění. Některé věci můžou pro někoho být těžko uchopitelné a složité, ale faktem je, že život sám také není jednoduchý. Popravdě, v životě také ne každému rozumíme. A tak se film stal reálnou výpovědí běžného, pro mnohé tragického života.
Pete69
Pete69
31 182 bodů
8
Když film vzniknul, v normální době, kdy nebylo vše urážka a člověk si nemusel bát říci o černý kafe a kousnout do Kofily s černouškem.. tak mi to tak dobré nepřipadalo.. dnes když jsem se díval, tak mi to přišlo, že film bude brzy trezorový a měl jsem zvláštní pocit, když jsem se smál u rasistických scének.. je to ale prostě film a některé scény jsou dnes legendární. Za odvahu a jedinečnost 80%..
xxmartinxx
xxmartinxx
22 394 bodů
4
Hřebejku, nudíš. Co na to říct jiného? Posun o dalších dvacet let není vše.
kunafix
kunafix
20 042 bodů
2
Nebýt rozštěpnutýho Macháčka, plukovníka Duška a ostatních ksichtovních festovaních herců v malejch rolích, tak to jde do odpadu. Trapní tam byli skoro všichni herci v hlavních rolích. Nejvíc bych chtěl vyzdvihnout Vašáryovou a Třísku, ale vyzdvihnout je jenom proto, abych je moh zhodit do propasti, protože to byla hrůza. Hlavně Vašáryová mě štve, jak ju teď všude cpou. Ale vesměs za to může scénář a režie, že jim vymysleli takovy trapny a dementni role a navic některy scény tak trapně natočili. Třeba scéna návštěvy Vašáryové u Třísky kvuli rozvodu mi zustává v mysli jako odstrašující případ trapnosti a doufám, že na ňu brzo zapomenu. Kdykoliv si na ňu totiž vzpomenu, tak si vzpomenu, jak to bylo trapny a chce se mi dát odpad. Ale na štěstí si taky vzpomenu na těch pár vtipnějších momentů, takže zustanu na jedné. Hřebejk a Jarchovský jsou podle mě už vyhořely palivo a jsou zbytečně přeceňovaní. Poukazování na českej rasismus vyznívá dost jednostraně - použití hnusnejch slovních spojení (černá kukačka atd.), hloupejch lidí (skinheadskej sparťan, vyšinutá vašáryová matka), použití děcka jako vzorku cigánskýho obyvatelstva, zobrazení bílejch jako těch zlejch. No prostě propagace toho, že se máme asi přizpůsobit my jim, místo naopak.
Fingon
16 886 bodů
6
Žlutozelené filtry na mě působily dojmem nemoci. Možná, že to byl záměr, ukázat neduhy naší společnosti.
Sheldon
Sheldon
16 069 bodů
7.5
Dva pašeráci lidí omylem zapomenou vydat ze svého nákladu dítě a tak se ho pokusí prodat. Pracovník ochranky František zase se svou ženou Miluškou dítě mít nemůže a tak si ho Miluška od překupníků koupí. Profesor na univerzitě Otakar Horecký dostane infarkt a musí tak učinit závažné rozhodnutí, kdy má celé rodině sdělit, že se chce oženit, aby získala majetek jeho dlouholetá družka, s kterou má dceru. To však není zpráva, která by jeho legitimní ženu Věru nějak zvlášť těšila. Katalyzátorem rodinných vztahů se tak stane emigrant Martin, který před komunisty utekl do Austrálie a s rodinou se setkává po dlouhých letech. Film, kde se proplétají vztahy a osoby je jeden z nejstarších typů vůbec a dopadne vždy podle toho, jak má dobrý scénář a schopného režiséra. Tvůrci filmu Horem pádem, kteří se pyšní již Oskarovou nominací za válečné drama Musíme si pomáhat však nezůstávají své pověsti nic dlužni a jejich drama ze současnosti dopadlo z jejich společných filmů zatím suverénně nejlépe. Film má vyrovnané herecké výkony, které jsou na velmi vysoké úrovni a i v ostatních profesích vystrkuje růžky o hodně výš než je běžný standard filmové produkce toho roku.
Cortesz
Cortesz
6 542 bodů
6
Hřebejk je rozhodně jeden z našich nejlepších režisérů, ale zde se mu moc nedaří, na paškál si vzal vážná témata jako rasismus, migrace a podoná témata stímto spojená, ale zase z toho musel dělat komedii, která není příliš vtipná a jako drama to taky moc nefunguje. Scénář je sice zajímavej, ale proč proboha tolik sprostej ? To co v tomto filmu předváděl Liška a ten druhej bylo nehorázné. Český Lev Vašáryové za hlavní roli je zasloužený naprosto famózní herecký výkon. A to nejen ona, ale i ostatní, tento film je zkrátka dobře zahranej ze strany herců.
limeta
limeta
5 191 bodů
10
Jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Můžu koukal kdykoli a odkudkoli, pořád baví.
výfuk
výfuk
2 975 bodů
7
Horem pádem. Velmi příhodný název. Schodka několika lidí, který o každém vypráví nějaký příběh a je smutné, že ve většině případů končí špatně. Jarchovský a Hřebejk jsou dobrá dvojka a jejich filmy mohou mít sílu drama a taky sílu humoru století - Pelíšky. Macháček předvedl nezapomenutelný herecký výkon.