Městečko aneb Sláva vítězům, čest poraženým

51%
Městečko aneb Sláva vítězům, čest poraženým
Plakát traileru
Film Městečko je mozaikou příběhů a epizod z malého města z období přelomu totality a nové demokracie. Plejáda drobných hrdinů, kteří úspěšně či méně úspěšně zápasí se změnou společenského systému a i svými osobními poměry - vychází z autobiografických zážitků režiséra, obměněných či doplněných různou mírou umělecké licence. Autor scénáře a režisér filmu Jan Kraus se pokusil o pohled na nedávno převratnou dobu z pohledu komediálně hořké nadsázky. "Absurdita často ukazuje realitu výstižněji. A realita sama je zase často absurdní. Nemůžu za to, že v roce 1990 v Městečku vyhrála volby Nezávislá erotická iniciativa..." Film byl v roce 2003 oceněn výběrem kritiků nejprestižnějšího světového filmového časopisu Variety mezi deset nejlepších děl evropské filmové produkce. (zdroj: Česká televize) Režijní debut herce a moderátora Jana Krause se rozpadá v množství drobných příhod příliš mnoha postav jakéhosi fiktivního Městečka, a to od chvíle těsně před revolucí, kdy je potřeba opít funkcionáře KSČ a poskytnout mu i sexuální služby, aby mohla být postavena nová obchodní buňka, přes události roku 1989, kdy se každý snaží dostat k moci, až k jakési kapitalistické současnosti, kdy všichni sní o snadném výdělku z neexistujícícho turistického ruchu. Dvěma scénami, odehrávajícími se na místním plese, jakoby chtěl Jan Kraus navázat na satirický pohled Miloše Formana, žel, chybí mu nadhled, pevnější ruka při režii i kompaktnější příběh.

xxmartinxx
xxmartinxx
22 280 bodů
2
Čím explicitnější je tato verze, tím víc docením minimalismus originálu. Zatímco v něm dítě složilo své jméno z kostek a závěr byl přenechán na divákovi, zde si v té samé scéně musí kostek někdo všimnout a nahlas okomentovat, jak je to divné, aby hloupé publikum pochopilo, že na tom není něco v pořádku. V barvě vypadají navíc bělovlasé děti spíš směšně a jejich digitální tyrkysové diody místo očí opět spíš rozesmávají než děsí. Opuštění autoritativního hlasu a jeho nahrazení klasickým dětským žvatláním je další omyl. Kdyby šlo o původní námět, byl bych smířlivější. Ostatně originál je taky silnější víc v tom, o čem je, než jak o tom je. Naštěstí na úrovni kvalitní rutiny a ne tohohle spatlaného ničeho. Zde všechno kvalitní je doslovný přepis a všechny posuny jsou k horšímu. Například nechápu, proč Carpenter potřeboval dvakrát víc postav, když teď dochází jedině k rozmělňování a v jednom případě i k rozbití celého příběhu (rozdělení doktora z originálu na dvě postavy, čímž mizí základní konflikt celého filmu a přestává dávat smysl, proč děti hrdinovi důvěřují). Dodání jednoho z dětí, které pochybuje, je další z nouze ctnost, která by asi měla dělat film komplexnějším, ale leda ho podrývá. Styď se, Johne, tohle je horší než amatérská práce, srovnatelná se zbytečností a nepochopením originálu Van Santova Psycha. Viděl jsem šest režisérových filmů, všem jsem dal čtyři hvězdy. Tenhle skok mě vyloženě šokuje. Tohle by nezachránil ani souboj Supermana a Lukea Skywalkera, na který jsem se celou dobu tak těšil.
Milandob
Milandob
8 900 bodů
6
priemerna carpenterovka s vynikajucim uvodom a skvelou atmosferou (a par slusnymi gore efektami), ale nezvladnutou druhou polkou filmu ktora je dost slaba a zaver je az smiesny...

Dodatečné informace

Původní název:
Městečko aneb Sláva vítězům, čest poraženým (více)
  • Česká republika Městečko aneb Sláva vítězům, čest poraženým
Premiéra v ČR:
20. 2. 2003
Země původu:
Česká republika
Přístupnost:
12+
Ocenění:
Žádná ocenění