Přítelkyně z domu smutku

78%
Přítelkyně z domu smutku
Přítelkyně z domu smutku

Román Přítelkyně z domu smutku, jak ho počátkem osmdesátých let napsala Eva Kantůrková, byl inspirován jejími zážitky z roční vyšetřovací vazby v ruzyňské věznici. Bylo to místo, kde měl být člověk pomocí promyšleného systému zbaven své důstojnosti, ale byla to také příležitost k setkání s celou galerií lidských typů, z nichž mnohé lze potkat právě jen ve vězení. Ve své knize, kterou sama nazvala románem - pravdou, dosáhla autorka mimořádné působivosti. Tu neztratila ani jeho čtyřdílná televizní adaptace, jíž se vedle samotné Evy Kantůrkové chopili scenárista Václav Šašek a režisér Hynek Bočan a řada skvělých českých herců.

martin-mickey-stusak
martin-mickey-stusak
36 234 bodů
8
Výjimečná minisérie z ženského vězeňského prostředí z dob socialismu, jaký tu nikdy nebyl. Předtím, ale bohužel ani potom. Psychologická sonda různých povah, osobností a hlavně tragédií z dob, kdy se trestalo mnohaletým vězením i za takovou prkotinu, jakou si dnes už ani nedovedeme představit. Seriál vznikl krátce po revoluci a tak se vlastně jedná o jakési zadostiučinění s minulým režimem, což dokládá případ hlavní hrdinky. Tu si z respektem zahrála Ivana Chýlková a vskutku úctyhodně. Podala tady nejlepší výkon v dramatické seriálové tvorbě. Kolem ni se vystřídala plejáda známých hereček, ale určitě všechny zastínila Helena Růžičková. Přiznám se, že jsem v ní chvílemi viděl Škopkovou, ale to bylo způsobeno jen jejím herectvím. Tolik osudů v jednom počinu se jen tak nevidí. Byli však podány citlivě a hlavně srozumitelně, což je veliké plus. Září z toho sice ponurá televíznost, ale takhle vynikající scénář a dokonalé pracování si zaslouží úctu.
Danny F.
Danny F.
11 166 bodů
5.5
Hodně ponuré drama co se jaksi táhlo.
beseda
beseda
1 931 bodů
9.5
Další z řady filmů (seriálů) kvůli kterým jsem hrdý na naší kinematografii. Silné příběhy, skvělé herečky a naprosto dokonalé zahrané role. I díky tomuto filmu řadím Hynka Bočana mezi nejlepší režiséry čs. kinematografie poslední doby. Mé hodnocení: 95% (viděno: TV).

Dodatečné informace

Původní název:
Prítelkyne z domu smutku (více)
  • Československo Přítelkyně z domu smutku
  • Československo Prítelkyne z domu smutku
  • Československo Amies de la maison tristesse
Země původu:
Československo, Česká republika, Slovenská republika
Rozpočet:
8,2 mil. USD
Ocenění:
Žádná ocenění

Předplatná