Full Metal Jacket (Velká Británie)
« další názvy »
Velká Británie Velká Británie
112 minut

Žánry

:
Akční, Drama, Válečný, Adaptace knižní, Retro

Obsah

:
Snímek Stanleyho Kubricka Olověná vesta (1987) patří k vlně filmů, které se v druhé polovině osmdesátých let vyjadřovaly k tématu vietnamské války (např. více »« méně

Režie

:
Stanley Kubrick

Scénář

:
Stanley Kubrick Gustav Hasford Michael Herr

Herci

:
Matthew Modine Adam Baldwin Vincent D'Onofrio R. Lee Ermey Dorian Harewood ...
Přehrát online O2
DVD: 8. 10. 2001
Přístupnost: Mládeži přístupno
Jste na stránce filmu Olověná vesta. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu Olověná vesta myslíte! K 19. lednu 2021 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 27414 uživatelů. Děkujeme!

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 85%
  0
  0
  20. 12. 2017
  Brenan88 (41899 bodů)

  Opět geniální Kubrick. Olověná vesta je kvalitní válečný film,který je neuvěřitelně silný a realistický. Tohle je ten Kubrick,kterého mám tak rád a proč se těším na jeho snímky. Po technické stránce se nedá vůbec nic vytknout. Luxusní podívaná,která diváka rozebere na milion kousků.

 • 90%
  0
  0
  4. 12. 2015
  Sheldon (15950 bodů)

  Nesmírně sugestivní film o vojenském drilu, který je natočený principem božího oka. R. Lee Ermey měl za tohle dostat Oskara, ale nebyl ani nominovaný, každopádně jeho postava seržanta Hartmana se stala legendární. Film je technicky brilantní, dívat se na to dá však jen stěží. Každopádně je to brilantní podívaná.

 • 90%
  1
  0
  18. 12. 2017
  lamps (14612 bodů)

  Analyticky asi nejméně podnětný Kubrick, ale čert to vem. Olověnou vestu je úžasné sledovat pro ultimátně osobitý charakter každé scény a pro zajímavé vedení pozornosti, které se (jako tradičně u Kubricka) v nitru odchyluje od postav směrem k ideologii, od akce k důsledkům. Vojín v úvodní části prochází peklem, ale divák se baví řečnickou show militantního magora (Ermey za něj měl dostat Oscara) a závěr ho zmrazí jak eskymo, a ani vietnamská štace příliš nesleduje svědomí postav (spíše naopak: "Jak můžeš střílet na ženy a děti?" -- "Jednoduše. Když utíkají, nemusíš mířit tolik před ně.") a finální rozprava nad umírajícím nepřítelem je pro svědomí jako kopanec do rozkroku. Jeden z nejlepších a nejmrazivějších (proti)válečných filmů, bez debat.

 • 80%
  0
  0
  22. 10. 2020
  Pete69 (13041 bodů)

  Skvěle ztvárněná válka ve Vietnamu, film se lehce opírá o syndrom z války.. Vymývání mozků kadetů, kteří jsou připravováni na válku. Trošku akce se člověk také dočká, ale o tom tento film až tolik není. Hlavní je skvělé a jedinečné zpracování a pohled jinýma očima. Mimo jiné také musím vyzdvihnout vynikající scenérie a ruiny vietnamského bojiště. Opravdu moc pěkná podívaná.

 • 80%
  0
  0
  18. 11. 2012
  kedl (6367 bodů)

  Film rozdělen na dvě části, kde každá má své slabé i silné stránky. 1/2 Tvrdý výcvik, který má ze "sraček" udělat pořádné chlapy, zocelit je, probudit v nich touhu zabíjet a potlačit jakékoliv city k nepříteli, aby to nakonec nebyli oni, kteří přijedou domů v černym pytli. 2/2 je ze samotné akce, kde pěšáci mají prokázat svojí statečnost a odhodlanost(i vůči své vlasti), kterou se naučili ve výcvikovém táboře. První zabití ve vás budí rozpaky(proč? .....), ale poté se z vás stává mašina na zabíjení, aby jste přežili. ......"už od začátku se mi zdálo, že s Vincentem D'Onofrioem není něco v pořádku.

 • 85%
  0
  0
  4. 12. 2012
  jirka26 (6284 bodů)

  Druhá část se mi líbila mnohem víác než první. pro mě nejlepší Kubrick.

 • 95%
  0
  0
  9. 9. 2013
  RolandBones (3583 bodů)

  První,výcvikovou část mám radši.Takové buzerování vydrží jen opravdu silné povahy.R.Lee Ermey ve své životní roli.

 • 90%
  0
  0
  27. 9. 2012
  TARANTlNO (3334 bodů)

  Jedinou milenkou pořádného vojáka je jeho puška!Geniální S.Kubrick se ve svých řemeslech vždy zajímal o krajní stavy lidské psychiky a nebylo tomu jinak v Mechanickým pomeranči,nebo v Osvícení.Vynikající režie mistra Kubricka,výborný scénář,kamera a dokonalý výkon R. Lee Ermeye,bych nepohrdnul nominaci na zlatou sošku,kde Erney nechal Kubricky chladnou klapku a s perfektním výkonem nechal diváka stát v pozoru,dokud neřekl pohov!Výkon Vincenta D'Onofrioeho byl výborný a pohled ve scéně na záchodě je velmi mrazující.Co říct o nejlepším válečném dramatu(o válce ve Vietnamu)ve filmové kinetografii?Co říct na mistrovského a geniálního režiséra Kubricka?Velká poklona!

 • 70%
  0
  0
  6. 2. 2013
  výfuk (2967 bodů)

  Film byl lepší než Četa... čímž si hodně přilepšil. Avšak stále mi v tom něco chybí. Ryle brzo umře... myslel jsem, že on je hlavní postava. Kubrick opravdu vytvořil drsný válečný film a navíc je v něm menší hororovost z Osvícení. Jinak dobrej válečňák.

 • 100%
  0
  0
  12. 12. 2012
  pokladnik (1600 bodů)

  Tak tohle je lahůdka, Stanley KUBRICK, co k tomu dodat. Vždy jsem si myslela, že je to takový trochu blázen a točí hodně umělecké filmy kterým nebudu rozumět, ale opak je pravdou. Olověná vesta mě zaujala od samého počátku a přesto, že druhá část filmu má klidnější tempo má zároveň druhou rovinu - filozofickou. Klasika žánru - Make love, not war..

 • 90%
  0
  0
  30. 1. 2015
  voleman (924 bodů)

  Velmi dobré. Od jako obvykle skvělé režie Stanleyho Kubricka počínaje po skvělé herecké výkony konče. I když je film jakoby rozdělen do dvou dosti odlišných částí a až ta druhá je válečná, tak se mi překvapivě ta první ve výcvikovém táboře líbila o trochu víc. V celém filmu jsem sice nenašel tolik známého Kubrickova rukopisu který je v jeho ostaních filmech očividný, ale i tak je režii třeba pochválit. Opravdu kvalitní válečné drama z prostředí Vietnamské války, kterému pomohl také výborný scénář. 90%

 • 90%
  0
  0
  19. 2. 2015
  Dubínka (574 bodů)

  Velmi dobré. Od jako obvykle skvělé režie Stanleyho Kubricka počínaje po skvělé herecké výkony konče. I když je film jakoby rozdělen do dvou dosti odlišných částí a až ta druhá je válečná, tak se mi překvapivě ta první ve výcvikovém táboře líbila o trochu víc. V celém filmu jsem sice nenašel tolik známého Kubrickova rukopisu který je v jeho ostaních filmech očividný, ale i tak je režii třeba pochválit. Opravdu kvalitní válečné drama z prostředí Vietnamské války, kterému pomohl také výborný scénář. 90%

 • 90%
  0
  0
  24. 9. 2015
  Marator (269 bodů)

  Stanley prostě vytvořil mistrovské dílo. V první půlce je geniálně zachyceno vymývání mozků a dělání z lidí zabijácké mašiny v podání výborného R. Lee Ermeyho. Vůbec se nedivím postavě Leonarda, jak dopadl. Druhá půlka ve Vietnamském pekle nepřináší strhující akce, jak by se asi čekalo a to je dobře. Prostě krásně vyvážené. Čeho jsem nemohl nevšimnout je suprově vybraná hudba. Smekám a děkuji za OLOVĚNOU VESTU.

 • 80%
  0
  0
  10. 8. 2016
  spooneres (221 bodů)

  Vynikající Kubrickova režie stvořila tenhle velmi silný a drsný film. Dovolím si tvrdit, že mezi filmy o válce ve Vietnamu které jsem viděl těžko hledá soupeře (Snad až na Četu).... Možná narozdíl od většiny diváků se mi druhá - "vietnamská" - část líbí víc. To je ten Kubrick, kterého mám rád.

 • 80%
  0
  0
  3. 5. 2020
  milan-velcl (6 bodů)

  Ježí se mi chlupy,když slyším slovní spojení olověná vesta.Chudák Kubrick nikdy takový film,ani jiný o radioaktivitě nenatočil.Název filmu full metal jacket,v překladu znamená asi toto:ocelový plášť střely.Chce tím zřejmě specifikovat munici,kterou byla ve filmu používána,a kterou posléze hrdina spáchal sebevraždu.Lobuji tímto pro lepší a skutečný překlad název filmu.A to FMJ--Ocelový plášť střely.Tento název filmu a jeho správný překlad,dává smysl.Olověná vesta proti radiaktivitě naproti tomu nedává nic,a naprosto hanobí Kubricka ,jako takového.

79 ? ?
jak hlasovat?
 • PinPrick 95%
 • Pete69 80%
 • jaroslav-nemec 100%
 • InJo 90%
 • homedo 75%
 • milan-velcl 80%
 • loudaxxx 90%
 • Maruna0007 90%
 • Futureman 90%
 • fazoles-parkem 90%
všechna hodnocení (105)

V žebříčcích uživatelů

10. místo z 21 v žebříčku uživatele pokladnik

„Tak tohle je lahůdka, Stanley KUBRICK, co k tomu dodat. Vždy jsem si myslela, že je to takový trochu blázen a točí hodně umělecké filmy kterým nebudu rozumět, ale...”

2. místo z 11 v žebříčku uživatele louluk
4. místo z 8 v žebříčku uživatele lukas
7. místo z 78 v žebříčku uživatele Psisko59
11. místo z 12 v žebříčku uživatele krejcik.vojtisek
12. místo z 33 v žebříčku uživatele RolandBones
12. místo z 21 v žebříčku uživatele Punisher
24. místo z 31 v žebříčku uživatele Socna
4. místo z 4 v žebříčku uživatele výfuk