Česká republika Česká republika
78 minut

Žánry

:
Drama, Mysteriozní, Experimentální
Motto: Filmová báseň z hororových květů Karla Jaromára Erbena.

Obsah

:
Jedna z nejoblíbenějších básnických sbírek 19. století, Kytice z pověstí národních od Karla Jaromíra Erbena, provází české čtenáře od dětských střevíčků více »« méně

Režie

:
F. A. Brabec

Scénář

:
F. A. Brabec Miloš Macourek Deana Jakubisková-Horváthová Deana Horváthová

Herci

:
Boleslav Polívka Zuzana Bydžovská Dan Bárta Karel Roden Klára Issová ...
Premiéra: 6. 12. 1999
DVD: 3. 1. 2002
Jste na stránce filmu Kytice. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu Kytice myslíte! K 20. září 2021 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 27761 uživatelů. Děkujeme!

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 85%
  1
  0
  18. 1. 2015
  Psisko59 (32748 bodů)

  Nejvydařenější (= nejobrazivější) film F.A. Brabce, originální ztvárnění české klasiky. Ani chvíle nudy, výborný casting, neuvěřitelné herecké výkony v menších rolích (Divíšková, Galatíková, Mihulová, Vyskočil, Schmitzer), neotřelé ztvárnění mnohých do hororu laděných scén jakoby napovídající, jak mohly do dobové "černé kroniky" (což bývaly balady, později kramářské písně) proniknout - tedy vysoká, kostnatá stařena odporující zavedené normě, a tedy vyvolávající strach apod. Stojí za to vidět, opakovaně.

  • Polívka (Polednice), Roden (Umrlec), Bárta (Vodník), Galatíková a Mihulová (Matka a Dcera-Dceřina kletba)
  • 80%
   0
   0
   13. 3. 2021
   Pete69 (15583 bodů)

   Krásné zpracování básní K.J Erbena. V době vzniku jsem viděl v kině a bylo to dosud něco nevídaného a strašně zvláštího. Film ve mě zanechal velký dojem. Velmi dobré herecké obsazení, jedinečná atmosféra, důstojné.. Musím si to pustit někdy znovu. 80%.

  • 70%
   0
   0
   1. 3. 2018
   JosefTomas (7618 bodů)

   Tomuhle filmu jsem se vyhýbal, jak jen to šlo, protože po zkušenosti s filmem Máj jsem Brabcovi nevěřil. Nakonec jsem ale neodolal pokušení a film si pustil. První, co vás trkne jako první je kamera, o tu se Brabec postaral sám a nemám tu prakticky nic vyčítat, každá scéna obsahuje vždy dominující barvu, která podtrhuje styl a charakterizuje každou baladu. Ovšem dobře natočené scény shazuje trochu krkolomný střih, který má někdy zajímavou strukturu, někdy přímo amatérskou. Nemluvně o tom, že Brabec nebyl v té době tak dobrý režisér, tudíž některé vedení herců dost zabolí, zvláště když si je vybavíte v jiných filmech. Další věcí je hudba, u té nemám výhrady až na jednu povídku, která byla hudebně odlišná, v tom horším slova smyslu a chvílemi tak vypadá jak soundtrack z nějakého akční špionážního filmu. Brabec měl ovšem dost nevýhodnou pozici hned od začátku, udělat adaptaci knihy balad, kde dialogy tvoří verše a ty se dost často špatně přenáší na filmové plátno. Celkově to ale není špatné, ale celek sráží hlavně Brabcova nezkušenost s režírováním a bohužel se to podepsalo na celkovém výsledku filmu.

  • 85%
   0
   1
   30. 11. 2012
   VitvarJane (4474 bodů)

   Jeden z nejkrásnějších českých filmů, který naprosto zobrazuje několik balad ze známé sbírky Karla Jaromíra Erbena. Každá z těchto balad má své kouzlo a celkové propojení mě též uchvátilo. Bolek Polívka jako Polednice, skvělý výkon Dana Bárty jako vodníka a hororový Karel Roden jako mrtvý voják a kterém se mi dodnes zdává...

  • 100%
   0
   0
   15. 3. 2015
   Schneefee (4231 bodů)

   Po překonání počáteční nedůvěry a obav z filmového zpracování mé oblíbené sbírky jsem přece jen tento počin shlédla a jsem za to ráda. Film lahodí jak oku tak sluchu a vtáhne vás do krásně snivé atmosféry. Hold vzdávám zejména baladám Vodník, Svatební košile a Zlatý kolovrat. Jsem ráda že se kvůli tomuto snímku nemusí Erben obracet v hrobě.

   • Herecké obsazení
   • 85%
    0
    0
    17. 11. 2016
    evismaior (3806 bodů)

    Po shlédnutí po 15 letech z toho pravda nejsem tolik odvařená jako tehdy, ale pořád musím říct, že se jedná o dílko na české poměry mimořádné. On tedy Erben je mimořádný už sám o sobě a ty příběhy prostě mají sílu, a být to v Hollywoodu, tak minimálně z takové Svatební košile je celovečerní biják a z Vodníka možná trilogie. Ale to ztvárnění se prostě docela povedlo i po česku. Sice je trochu únavné, jak se hodně postav v prolukách mezi vyslovováním veršů více či méně hloupoučce uchechtává, ale zas když už dojde na ty verše a vůbec celá konstrukce jednotlivých scén, je to dobré. Nikdy bych se nechtěla ocinout v márnici s Jiřím Schmitzerem (to, jak zahrál ztuhlou "oživlou" mrtvolu, za to klobouk dolů), jsem ráda, že nejsem pověrčivá, protože jinak by mě zjevení Bolka Polívky v hávu Polednice úplně odrovnalo (a Zuzana Bydžovská je jako vynervovaná nestíhající matka s uřvaným dítětem za zády sakra trefná) a rozhodně se nechystám nechat svojí případnou dceru jen tak otěhotnět, protože jináč mi to vyčte ještě na šibenici:-)

   • 100%
    0
    0
    22. 3. 2016
    Ombak_Penari (2758 bodů)

    Pro mě jeden z nejlepších filmů české porevoluční kinematografie. Jen občas se mi stane, že se moje očekávání a představy absolutně protnou s tím, co pak na plátně shlédnu. Tohle byl tehdy jeden z těch případů.

   • 70%
    0
    0
    1. 1. 2013
    miza (2310 bodů)

    A pak že Erben nepsal horory.Tohle vynikající podání je natočeno poměrně věrohodně literální předloze.Další klad je skvělá kamera.

   • 85%
    0
    0
    26. 7. 2013
    beseda (1918 bodů)

    ÚCHVATNÉ! Tvůrcům děkuji za silný zážitek! Mé hodnocení: 85%. Viděno: (2000 - Olomouc/Kino Metropol).

   • 0
    0
    23. 10. 2014
    Host
    Host

    Úžasné výkony herců, výprava,kamera,kostýmy atd.Všechny balady překrásně zahrané,až na jednu Štědrý den, jen jedna velká chyba, byla v ní a to ta,že postava,kterou hraje paní Zázvorková, nemá umřít,ale jedna dívka Marie. To ztrácí na kvalitě.
    Dávám 75%

   76 ? ?
   jak hlasovat?
   • Jimi Joker 80%
   • Crreed 75%
   • xjane 80%
   • nikol125 50%
   • Speedyxxx 60%
   • Sandrastekla 65%
   • anna-kuklova 95%
   • Lípa 75%
   • homedo 75%
   • panbubo 55%
   všechna hodnocení (310)

   V žebříčcích uživatelů

   6. místo z 6 v žebříčku uživatele anna-kuklova
   15. místo z 49 v žebříčku uživatele Riverdon
   30. místo z 43 v žebříčku uživatele lenka-nejezchlebova
   57. místo z 147 v žebříčku uživatele Angelus
   120. místo z 164 v žebříčku uživatele VitvarJane
   248. místo z 268 v žebříčku uživatele DiegoK
   268. místo z 565 v žebříčku uživatele rypo
   30. místo z 61 v žebříčku uživatele Had
   46. místo z 99 v žebříčku uživatele Psisko59