Spalující touha (Česká republika)
Velká Británie Velká Británie
159 minut

Žánry

:
Drama, Mysteriozní, Thriller, Erotický

Obsah

:
Poslední snímek, který stačil režisér a producent Stanley Kubrick dokončit před svou smrtí, je eroticky laděné psychologické drama EYES WIDE SHUT (v překladu více »« méně

Režie

:
Stanley Kubrick

Scénář

:
Stanley Kubrick Frederic Raphael Arthur Schnitzler

Herci

:
Tom Cruise Nicole Kidman Madison Eginton Jackie Sawiris Sydney Pollack ...
Premiéra: 6. 7. 2000
Distributor: Warner Bros. CZ
DVD: 7. 12. 2000

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 100%
  2
  0
  21. 11. 2015
  Sheldon (11361 bodů)

  Celých 30 let trvalo než se podařilo natočit film Eyes Wide Shut. Na počátku celého projektu v roce 1969 koupil Stanley Kubrick skrz svého prostředníka práva na knihu Arthura Schnitzlera ,,Traumnovelle". Kubrick angažoval scenáristu Fredericka Raphaela, ale není spokojen s výsledkem jeho přepisu. O čtyři roky později prohlašuje, že se jedná o jeho příští projekt. V roce 1994 posílá Nicole Kidman svou verzi scénáře a o rok později 15. 12. oznamuje společnost Warner Brothers, že Kubrick bude příští léto natáčet. 4. 11. 1996 padne v Londýně první klapka a Kubrick se začíná pečlivě věnovat nejen své práci, ale i hvězdnému manželskému páru Tomu Cruisovi s Nicole Kidman. 3. 5. 1997 opouští natáčení vynervovaný Harvey Keitel a na jeho místo přichází Sydney Pollack. Atmosféra začíná houstnout. O několik měsíců později však natáčení úspěšně končí.11. 4. 1998 svolává Kubrick zpět celý štáb, protože není spokojen s natočenými scénami. Jennifer Jason Leigh už ale natáčí s Davidem Cronenbergem eXistenZ a proto je nahrazena Mirandou Richardson. 15. 6. 1998 je film dotočen a Kubrick začíná stříhat. Do tisku začínají prosakovat zprávy, že se bude jednat o velice odvážný film s přehršlí sexuálních scén. 4. 3. 1999 je film hotov a Kubrick je spokojen i s verzí pro Americká kina. 7. 3. 1999 Kubrick umírá. 13. 7. se koná celosvětová premiéra Eyes Wide Shut.
  Alice a William Harfordovi jsou bohatí manželé a mají sedmiletou dceru. Alice žárlí na manželovy krásné pacientky a jednoho dne mu sdělí, že mu byla v noci během snu nevěrná s jiným mužem. William proto odjíždí pryč. Neví sice úplně přesně co se děje, ale něco se změnilo. Začíná se zaplétat do podivných sexuálních orgií a praktik společenské smetánky.
  Ve filmu vítězí nad obsahem dráždivá forma a herecké výkony jsou vskutku ojedinělé. Jedná se o psychologické drama, takže se dočkáme výletů do různých koutů lidské psychiky a uvidíme všechno z té odvrácené strany úspěšných a bohatých a vše nám bude servírováno vskutku originálním způsobem. Film v dobové kritice zaujal jako mistrovo velké pozdní dílo a fakt, že nedostalo Oskara byl prostě jen proto, že Kubrick prostě zemřel a nikdo opět neměl potřebu mu ho dát, alespoň posmrtně. Jen tak pro zajímavost obsazení obou hvězd do rolí manželského páru byl geniální tah, protože v té době byly oba herci bráni jako ideální pár. Pro bulvár pak bylo velkým soustem, když se manželé od sebe za dva roky definitivně odloučili rozvodem.

 • 90%
  2
  0
  13. 8. 2016
  lamps (10396 bodů)

  Nadržený Kubrick je stejně geniální jako Kubrick vizionář. :-) Spalující, erotikou nasáklá dvou a půl hodinová sonda do sexuálních tužeb a snů jednoho zamilovaného páru, stejně jako u ostatních mistrových filmů značně provokativní, atmosférická a osobitá (rozuměj geniální). Režie je opět neskutečná, mysteriózní nádech společně s dokonalou komorní hudbou vytváří nezapomenutelnou citovou kulisu a dialogy mají takovou šťávu, že jsem ani na chvíli nemohl odtrhnout oči od obrazovky. Cruise ve své roli perfektní a vydatně atakoval svůj výkon v Magnolii, svůdná Kidman jako tradičně fantastická. Jen jedna věc mi celý ten zážitek trochu hyzdí, a to konkrétně vědomí, že Kubrick už nikdy nic dalšího nenatočí- obzvlášť v dnešní době mi jeho osobnost hodně schází.

 • 75%
  2
  0
  2. 12. 2012
  kedl (6360 bodů)

  Š O K U J Í C Í ! řeknu Vám už jsem viděl spoustu filmů ale aby byl záběr na ženskou která močí a pak i záběr jak se utírá,tak to už je vážně síla. Jinak mě tenhle film nějak moc zvlášť neoslovil.

 • 85%
  2
  0
  6. 12. 2012
  jirka26 (6276 bodů)

  Poslední film pana filmaře je prostě spalujíci, toha mezi hlavními protagonisty je perfektní, to samé platí o režii. Po vestně 2. nejlepší Kubrickův film.

 • 70%
  2
  0
  15. 7. 2017
  evismaior (3383 bodů)

  Děj se v podstatě dá popsat jednou větou, a přesto dokáže beze zbytku vyplnit celou stopáž filmu. Obsazení Toma Cruise a Nicole Kidman do rolí manželského páru, který má zdánlivě všechno a snad právě proto mají oba čas nechat se unášet svými fantaziemi a hrabat se ve vlastním nitru víc než běžný prací sedřený člověk, se ukázalo jako dobrý nápad. U hlavní hrdinky to ústí do znepokojivých erotických snů, u hlavního hrdiny to vede k návštěvám tajných a neméně znepokojivých orgií sektářské pod maskami ukryté společenské smetánky. Scéna, kdy Tom Cruise přichází do sídla a vidí tajemný obřad má včetně démonické hudby vskutku hutnou atmosféru. Přesto to ale není film, který bych musela vidět víckrát.

75 90 ?
 • 2nd one 90%
 • premontgomery 90%
 • evismaior 70%
 • Togl 80%
 • bohhous22 90%
 • Brenan88 70%
 • Hare77 80%
 • Nosnica 80%
 • lucyky 65%
 • dav.bal 95%
všechna hodnocení (86)
jak hlasovat?

V žebříčcích uživatelů

4. místo z 8 v žebříčku uživatele TARANTlNO
Sdílet tuto stránku:

Partneři: