Akta X
Zajímavosti

Seriál měl premiéru 10.9.1993, poslední díl "The Truth" byl odvysílán 19.5.2002. Bylo natočeno 9 sérií s celkovým počtem 200 epizod + pilotní díl.

Představitelka agentky Scullyové - Gillian Anderson - se objevila ve všech epizodách mimo 4, představitel agenta Muldera - David Duchovny - účinkoval ve 173 epizodách.

Premiéra seriálu v Česku proběhla 26.5.1995, do roku 2002 bylo odvysíláno pouze 6 prvních sezón. Sedmá a osmá série byly premiérově vysílány až v roce 2008. Devátá série si zatím premiéru na českých televizních stanicích neodbyla.

Seriál byl nominován celkem 141krát na různá ocenění, 61 jich získal.

Akta X obdržela Zlatý glóbus v hlavní seriálové kategorii celkem třikrát: v roce 1995, 1996 a 1997; Gillian Andersonová a David Duchovny získali Zlaté glóby za hlavní role v dramatickém seriálu v roce 1997.

Úvod posledního dílu 5. sezóny ("The End"), kde chlapec Gibson Preiss díky svým nadpřirozeným schopnostem unikne z náruče smrti, se odehrává ve vancouverské sportovní hale s otevřeným přístupem. Šlo o velmi živou rozlučku štábu s kanadskými fanoušky seriálu. Od 6. sezóny se Akta X natáčela v LA, USA.

Za 9 sezón narazili agenti na 17 větších či menších informátorů. Většina z nich za to zaplatila životem nebo nějakou životní tragédií.

7. a 8. sezóna byly natočeny tak, aby mohly být považovány za seriálovou tečku (včetně 16 Emmy). Díky neustávající rentabilitě se ale vždycky jelo dál.

Celkem 19x se v úvodních titulcích objevil jiný slogan než "The Truth is Out There". Ve většině případů se jednalo o zlomové (mytologické) epizody.

SPOILER: Steven Williams, který ve 2. až 4. sezóně ztvárnil Pana X, se se smrtí svérázného informátora nějakou dobu nemohl smířit a označil ji na "velice hloupou". Původně mělo přitom jít o ženu.

Fox Mulder i jeho představitel David Duchovny mají stejné prostřední jméno: William.

Postavy Osamělých střelců se staly tak oblíbenými, že získaly vlastní seriál The Lone Gunmen, který se ale dočkal jen třinácti dílů.

Mulder viděl film Plan 9 from Outer Space od Edwarda D. Wooda Jr. 42 krát. Číslo jeho bytu je také 42. Podle kultovního románu Douglase Adamse "Stopařův průvodce po galaxii" je 42 odpověď na život, vesmír a tak vůbec.

Chris Carter uvedl, že jednou z hlavních inspirací pro Akta X byl i film Všichni prezidentovi muži (1976). V seriálu se na film objevují nejrůznější narážky. Částečnou poctou filmu je i postava Muže z Pentagonu.

Slavný hudební motiv z úvodních titulků vznikl naprostou náhodou. Skladatel Mark Snow při práci na svých klávesách zavadil loktem o tlačítko s funkcí ozvěny a výsledek se mu líbil natolik, že kolem něj postavil celé téma.

Hned v úvodním díle poznáváme, že Mulder věří v nadpřirozené jevy, zatímco Scullyová je skeptik. U jejich hereckých představitelů je tomu ale naopak.

William B. Davis, představitel Muže s cigaretou, je nekuřák. Cigarety, které kouří ve svých scénách, v sobě nemají tabák, ale byliny.

Mitch Pileggi, představitel Skinnera, potkal při natáčení seriálu svou budoucí manželku Arlene Warren. Ta zde působila jako dublérka Gillian Anderson a v pozdějších sériích se objevila jako Skinnerova sekretářka.

**SPOILER!!** V díle sedmé série "Hollywood AD", říká Scullyová Mulderovi, že se do něj zakoukala Téa Leoni. Mulder odpovídá "Jak by se mohla Téa Leoni zakoukat do mě?" Ve skutečnosti je Téa Leoni Duchovnyho manželkou.

**SPOILER!!** Zmizení Scullyové během druhé série bylo původně plánováno jako vysvětlení absence Gillian Anderson, která byla tehdy těhotná. Později se z této zápletky stal klíčový bod k ústřední mytologii seriálu.

Agentku Scullyovou měla původně hrát Pamela Anderson. Hledali nějakou blonďatou sexbombu, která by přitáhla diváky k televizním obrazovkám. Vysněnou roli ale nakonec přece jen dostala herečka Gillian Anderson, protože o ni Pamela neměla zájem.

Heslo Mulderova počítače je "trust no one" (nikomu nevěř). V jedné epizodě je tento nápis i na konci úvodní znělky místo tradičního "the truth is out there".

V sedmé epizodě první série Mulder a Scullyová vyrazí na arktickou vědeckou stanici , aby zjistili, že za smrt vědeckého týmu může (nejspíše) mimozemská věc. Tím vzdává poctu Carpenterově Věci.

Ve čtvrté sérii se v 13. epizodě s názvem Never Again objevuje postava muže, k němuž záhadně promlouvá jeho vlastní tetování, na kterém je vyobrazena tvář pohledné ženy. Její hlas v seriálu namluvila vycházející hvězda Jodie Foster.

Představitelka agentky Scullyové, Gillian Anderson, byla v několika prvních sériích nucena používat speciální plošinku. Bylo to kvůli její výšce, aby v záběrech, kdy mluví se značně vyššími herci než je ona sama, nemusela příliš zaklánět hlavu, což by v televizi vypadalo poněkud zvláštně.

V epizodě čtvrté série s názvem Home se objevuje skupinka děsivě vyhlížejících mutantů Peacockových. Epizoda začíná hrozivým pohřbením dítěte zaživa, a v několika zemích světa byla pro své brutální vyznění stažena z vysílání.

80 ? ?
  • michaela-strnadova 100%
  • Brenan88 75%
  • AryaCZE 80%
  • ladik-lexik-dortik 80%
  • Nosnica 75%
  • Tino 100%
  • Gruman 85%
  • Elizabett 70%
  • Standa. 65%
  • uge 75%
všechna hodnocení (116)
jak hlasovat?

V žebříčcích uživatelů

1. místo z 1 v žebříčku uživatele zdenekcobra
3. místo z 37 v žebříčku uživatele David Bátor
3. místo z 18 v žebříčku uživatele jprmusic
3. místo z 7 v žebříčku uživatele RedDwarf
6. místo z 36 v žebříčku uživatele alexandra-kralova
6. místo z 17 v žebříčku uživatele tozasitak
6. místo z 45 v žebříčku uživatele kellys2
6. místo z 18 v žebříčku uživatele MIRKA DOLEJŠOVÁ
5. místo z 5 v žebříčku uživatele Katka7
6. místo z 43 v žebříčku uživatele tomask
Sdílet tuto stránku:

Partneři: