Contagion (USA)
« další názvy »
Spojené arabské emiráty Spojené arabské emiráty
USA USA
105 minut

Žánry

:
Akční, Drama, Sci-fi, Thriller, Katastrofický
Motto: Nic se nešíří tak jako strach

Obsah

:
Zemi zachvátila epidemie, která se přenáší vzduchem a zabíjí nakažené během několika dní. Lékaři po celém světě napínají veškeré síly, aby vynalezli protilátku více »« méně

Režie

:
Steven Soderbergh

Scénář

:
Scott Z. Burns

Herci

:
Matt Damon Marion Cotillard Kate Winslet Gwyneth Paltrow Bryan Cranston ...
Přehrát online O2
Premiéra: 20. 10. 2011
Distributor: Warner
Jste na stránce filmu Nákaza. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu Nákaza myslíte! K 12. srpnu 2020 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 26700 uživatelů. Děkujeme!

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 75%
  0
  0
  13. 12. 2018
  Brenan88 (40360 bodů)

  Soderbergh je zárukou kvality jak po stránce kvality,tak vedení herců. V tomto ohledu není co vytknout. Bohužel mne snímek neoslovil po stránce námětu,tak jak jsem očekával. Spousta známých hollywoodských tváří se na plátně sotva což mne velmi překvapilo,ale co taky čekat od Soderbergha,že? On je schopen všeho. Bohužel film ve mě nevyvolával žádné emoce a to bych u snímku o smrtící epidemii očekával.

 • 70%
  0
  0
  30. 7. 2019
  martin-mickey-stusak (20918 bodů)

  Přeci jen reálnější pohled na absolutní bezmocnost a chaos ve světě během epidemie smrtelným virem. Nejedná se tedy o nic akčního, jako často používané scény rabování, vzájemného násilí a dalších typických odvětví. Příběh sleduje šíření víru a strašlivé důsledky s tím spojené tak realistickým způsobem, že se skutečně vše pohybuje na hranici mezi filmovou zábavou a zmíněným realismem. Je tu hodně politiky a lobbingu za svou věc, což není od věci, neboť v životě tomu tak skutečně je, ale bohužel chybí daleko více lidských příběhů. Nebo lépe řečeno, lidských osudů. Atmosféra je sice svým způsobem temná a místy až paranoidní, ale jen v rámci biologické sféry vědy. Zkrátka a dobře, chybí více emocí. Určitou myšlenku příběh má, ale není jednoduché ji správně pojmout. Vyprávění začíná až druhým dnem od vzniku nákazy. Až zcela ve finále uvidíme den první, tedy jak k nákaze došlo. Málokoho asi překvapí, že zcela prostým způsobem. Od tvůrců dobrý tah, neboť si takto uvědomíme jak málo stačí abychom se dostali do problémů. Scenáristickou chybou je v určitých chvílích nepřítomnost pevných základů děje. Jsou tu scény, které jakoby vůbec nikam a k ničemu nevedly. Prostě jsou zbytečné. Základní otázku ale snímek ponechává, což není jen tak od věci. Kdo by na takové vzniklé epidemii nejvíce profitoval? Snímek v mnohem napoví, avšak nic nevnucuje. Názor nechci divák udělá sám.

 • 75%
  0
  0
  7. 2. 2017
  Sheldon (15937 bodů)

  Smrtící epidemie nového věku, kde je výrazně více postav, výrazně méně patosu a výrazně méně humoru a romance. Vedle Petersenova majstrštyku Nákaza i přes svou snahu jako divácká podívaná prohrává, ale to neznamená, že by to nebyl divácký film. Motivace postav je v tomto filmu výrazně komplikovanější než ve Smrtící epidemii a často černohumorně zábavná, Jude Law si ukrad film pro sebe, ale je to spíš pospojované dohromady, než by to skutečně drželo pohromadě.

 • 80%
  0
  0
  26. 8. 2018
  lamps (14176 bodů)

  Asi nikdo by nedokázal odvyprávět průběh globální katastrofy tak konzistentně a dynamicky jako Soderbergh. Nákaza není o nemoci, je v prvé řadě o lidech - o jejich reakcích a postupech, které komplexně odráží reálné společenské poměry a vady. Máme tu obyčejného otce, který se s dcerou v propuklé hysterii snaží pouze přežít, podlého manipulátora, který si chce na všem vydělat, dobráckého únosce, jenž se vydíráním pokouší pomoci znevýhodněným vrstevníkům, vývojáře léků, pracovnice v terénu a anonymní dav, který v nastalé krizi logicky panikaří a aktivním postavám situaci většinou znesnadňuje. Scénář je psychologicky okleštěný na základní a srozumitelné rodinné vztahy a přeskakuje mezi mnoha aktéry, jejichž linie jsou ale vždy informačně a v součtu i kauzálně propojeny, takže film podává opravdu komplexní a inteligentní příběh. Režie pak zůstává záměrně přízemní a neokázalá, nejprve zdůrazňující časový cyklus nákazy, posléze verbálně představující pravděpodobný vývoj a nakonec opět nastavující dynamickou hru s časem, kdy postavy doslova čekají na vysvobození (a ne vždy se ho dočkají). Soderbergh opět bravurně prostřihává mezi liniemi a vyprávění mu lehce zadrhává jen v poslední třetině, kdy některé motivy začíná trochu opakovat a úplně se mi nelíbilo, že dosud takřka dokumentární uchopení a neemocionální sdělení musí ustupovat klasicky vypointovanému vyústění. Herecky samozřejmě precizní a celkově správně naléhavé - takhle nějak by to určitě probíhalo. Bože chraň.

 • 75%
  0
  0
  26. 8. 2018
  Pete69 (11625 bodů)

  Mám katastrofické filmy tohoto druhu velmi rád. Je děsivé, jak rychle by nás mohl zabít nějaký agresivní virus či bakterie. Mělo by to být memento pro výzkumné ústavy či vládní organizace zabývajcí se mutacemi virů atd. K filmu smaotnému: Dobrý spád, zápletka, kter už tu sice mockrát byla, ale mě neomrzí. Není to žádný béčkový film. 75%.

 • 45%
  0
  0
  30. 10. 2017
  Danny F. (11122 bodů)

  Nudnější děj. Samé obkecávání a kecy a kecy. Žádné vzrůšo ani svižnější akce.

   • Příběh
   • Tempo
   • Akce
  • 55%
   0
   0
   16. 2. 2016
   evismaior (3805 bodů)

   Tolik známých jmen na jednom místě aby divák pohledal. Škoda, že tenhle film (jedna z mnoha a mnoha fikcí na téma celosvětová smrtící epidemie) toho k tématu přináší tak málo, snad jen podivné bloggerské individuum v podání Judea Lawa je trochu zajímavé. Gwyneth Paltrow se v nadbytečných scénách opakovaně mrcasí na samém začátku virové nákazy, abychom se nakonec překvapivě dozvěděli, že se jako ale fakt nakazila jako první. Kate Winslet se o cosi snaží, ale odchází až příliš brzy. V nakažené vesnici se zas o cosi snaží Marion Cotillard, ale vyzní to dost naprázdno. A Matt Damon se především snaží ochránit před nákazou svoji dceru, největší drámo je ale její neodbytný možná že infekční (a možná taky ne) přítel. A tak to nějak plyne až do té doby, než se všichni konečně dočkají svého očkování. Zobrazení celosvětové paniky? V každém druhém béčkovém filmu o blížící se katastrofě bych asi našla uvěřitelnější...

  • 45%
   0
   0
   23. 11. 2012
   farb (2060 bodů)

   Sterilní a nudná hvězdná sešlost.

  • 75%
   0
   0
   10. 3. 2020
   Vurhor (1824 bodů)

   Film o koronaviru... tak trochu.
   Akorát má jiné jméno, propukne skoro o 10 let dřív a je mnohem MNOHEM víc smrtící. Contagion je v podstatě obecné a téměř až epizodické vyobrazení toho, co se děje se světem, ve kterém propukne pandemie fiktivního viru, jež si během několika měsíců vyžádá více než 2 miliony obětí. Ten film jsem viděl už před lety, ale s onou momentální situací kolem korony bylo tentokrát druhé zhlédnutí o něco více zajímavější, protože se v něm daly najít různé paralely - fake news, vzrůstající panika, zdravotnictví v obležení, atd. Film vcelku obratně přeskakuje z jedné dějové linky určitých postav ke druhé, přičemž každá zastupuje jiný druh pohledu na celou nákazu. Díky tomu se tak prolínají osobní příběhy obyčejných lidí, kteří se s nákazou střetnou, s nezáviděníhodnou světovou politikou, která zase řeší, jak si s celým tím bordelem poradit. Ten minimalizmus a skromnost je ostatně také něco, co je na filmu nejzajímavější - není to žádná apokalypsa katastrofálních rozměrů, ale zároveň je patrné, že to také není žádná brnkačka, kterou by lidé mohli jen tak přejít. Právě díky tomu působí snímek v mnoha pasážích velice autenticky, přičemž kdyby ten koronavirus měl o něco větší mortalitu, tenhle film dává poměrně dobrou ukázku toho, jak by to nakonec mohlo dopadnout. I přes několik utahaných pasáží pěkná podívaná. Btw, a zase za to můžou netopýři!

  • 65%
   0
   0
   5. 8. 2020
   Nevka (1313 bodů)

   Sama o sobě je Nákaza docela povedená a do jisté míry velmi aktuální (proto je taky v těchto dnech nejvyhledávanějším kouskem na CSFD). Šíření nemoci je znázorněno skvěle a člověk se o hlavní postavy opravdu bojí. Tvůrci totiž charaktery zabíjejí bez rozdílu. Ať už je hraje slavný herec nebo například nějaký "komparz". Hlavní problém je však v tom, že bych si film mnohem lépe dokázali představit jako minisérii typu Černobyl - na HBO by z toho byl určitě hit. Na tak malém časovém prostoru filmu totiž zanikají některé zajímavé vedlejší linky. Třeba vesnici v Číně prakticky úplně zazdili a pravý charakter Jude Lawa by taky zasloužil ještě o něco prohloubit. Jediný celkem "uzavřený" příběh, který dostal své adekvátní rozhřešení je ten od Matta Damona. Laurence Fishburne tomu také nebyl daleko, ale u něj si umím představit ještě slušnou soudní tahanici právě v duchu posledního dílu Černobylu. I tak mě ale film celou dobu držel a v rámci žánru se jedná o slušný nadprůměr.

  • 90%
   0
   0
   27. 10. 2011
   Djkoma (109 bodů)

   Konečně někdo zfilmoval Pandemic;-). Ne vážně. Soderbergh si pohrává s tématem pandemie, strachu a paranoie naprosto brilantně. Scénář svět nenásilně přibližuje skrze mnoho postav a detailů okolo (televize v pracovně Cheevera) a drží si auru věrohodnosti. Ta ve spojení s chladně neosobním světem a hudbou dělá z Nákazy působivou vizi, která bohužel nebude atraktivní pro široké divácké publikum. Někoho jistě překvapí, že se tu prakticky neobjeví žádný "reportážní styl", kde se budou maximálně využívat média a jejich všudypřítomná masáž. To mě překvapilo také, ale do kontextu filmu a pojetí postav a událostí se to vůbec nehodí, budiž zadostiučiněním, že je tu alespoň blogger. Více zde.

  • 0
   0
   22. 2. 2016
   Host
   Host

   Mám ráda takové ty katastrofální a postapokaliptické filmy. Tohle znělo fajn, ale nejvíc mě lákalo obsazení. Matta Damona mám fakt ráda, ale nějak jsem nepochopila, o co že mu v celém tom filmu jde. Byl to jenom další (ze sedmi miliard), co se snaží přežít a náhodou má za manželku Gwyneth Paltrow, která byla zajímavá do tý doby, než umřela a po neustálé opakování záběrů mám pocit, že znám její poslední večer líp než ona- zbytečně. Laurence Fishburne to (když vynechám ty emoce atd.) totálně celý zkazil a i přesto byla jeho postava jedna z těch lepších. Navíc nechápu, jeho dlouhé snažení o to, dostat nemocnou Kate Winslet domů, což se mu stejně nepodařilo. Celá její dějová linka byla jako vyhozená z okna (oh, ne, pardon, díky ní víme, co znamená R-0) a vůbec nechápu smysl dosazení téhle postavy, co vypadá ze začátku důležitá, a pak "bum" a je hotovo.
   Samozřejmě Marion Cotillard, co se snažila pomoc, byla unesena, byla propuštěna, konec. A pokud jsem nepřehlédla nějakou scénu (je to dost možné), nevíme, kam se na konci tak dramaticky rozeběhla.
   Na závěr Jude Law, jehož postava (i přesto, jak moc mi byla nesympatická), jediná stála za to :/
   A k tomu všemu, se zázračný lék objevil jen tak z ničeho a to, co shledávám na takových filmech nejzajímavější (hledání léku, nacházení správné cesty atd.) jsme se tam nedočkali. Pokud nepočítáte ty mrtvé opice.

   Komentář je tak dlouhý, páč jsem se na zhlédnutí tohoto filmu fakt těšila a dokázal si to u mě pohřbít světelnou rychlostí. Potřebuju ze sebe dostat zklamání.

   • obsazení (za mě radost hl. z Matta Damona a Kate Winslet)
   • dost autentická panika všude a všech
   • líbil se mi odpočet dnů :)
   • postavy (nevyužité, příliš brzo pod drnem, otravné)
   • závěr z ničeho nic
   • příliš dějových linií (když začala konečně jedna vypadat zajímavě, čekalo se půl hodiny, než se projeli všechny ostatní)
  70 74 ?
  jak hlasovat?
  • jan-kolek 80%
  • Nevka 65%
  • Nosnica 75%
  • xjane 65%
  • anderiv 15%
  • Pyrkh86 80%
  • Manekenthe 70%
  • Mikik4444 100%
  • Deborah21 80%
  • Tyler221 90%
  všechna hodnocení (113)

  V TV

  V žebříčcích uživatelů

  12. místo z 14 v žebříčku uživatele Mikik4444