True Grit (USA, originální název)
« další názvy »
USA USA
110 minut

Žánry

:
Dobrodružný, Drama, Western
Motto: Odplata si nakonec cestu najde

Obsah

:
Jak velkou kuráž musí mít čtrnáctiletá holka, aby pomstila tátovu smrt? Odpověď nabízejí nejúspěšnější hollywoodští bratři Joel a Ethan Coenovi v temném více »« méně

Režie

:
Ethan Coen Joel Coen

Scénář

:
Joel Coen Ethan Coen

Herci

:
Jeff Bridges Hailee Steinfeld Matt Damon Josh Brolin Barry Pepper ...
Premiéra: 17. 2. 2011
Distributor: Bontonfilm
DVD: 22. 6. 2011

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 100%
  1
  0
  21. 5. 2015
  martin-mickey-stusak (10542 bodů)

  Jedná se o velmi povedený remake klasického snímku 'Maršál' z roku 1969, kde Johna Waynea vystřídal Jeff Bridges. Příběh malé Mattie Rossové toužící po pomstě za smrt svého otce rozehrává drsnou cestu neobvyklé dvojice za spravedlností. Přesvědčivá kamera zobrazuje skutečnou krajinu plného nebezpečí, kterou navíc zvýrazňuje povedený a hlavně trefný soundtrack. Herecké výkony na takovém stádiu, že herci své role nehráli, ale vyloženě žili. Tento dobrodružný western v mnohém překvapil a žánr opět posunul zase o něco dál. S onou klasikou se srovnávat nedá, neboť je každý hlavně vizuálně naprosto jiný. Dá se tedy říci, že snímek předčil veškerá očekávání.

 • 90%
  0
  0
  19. 12. 2015
  Sheldon (9854 bodů)

  Úvodem bych chtěl podotknout, že s příchodem Hailee Steinfeld mi poklesla čelist. Takový talent tady už opravdu dlouho nebyl a když jsem jí viděl ve zpravodajských reportážích, tak mám pocit, že o této dívence ještě hodně uslyšíme. Její přirozený výkon, o cíleném herectví hovořit přeci jenom ještě nemůžeme, je skutečně vynikající. Jeff Bridges je opět skvělý, zvládá všechny polohy své postavy a věřte tomu, že jeho postava rozhodně není černobílá. Je drsný, komický, zlý i nekonečně laskavý. Film s Johnem Waynem jsem neviděl, ale Jeff Bridges zde podává další skvělý herecký výkon své kariéry. Matt Damon mě už několik let neskutečně překvapuje svým hereckým rejstříkem a i když jeho postava je ve filmu zdaleka nejméně zajímavá, uhrál jí se ctí.

  Roger Deakins operuje s velkými celky, které k pořádnému westernu patří a pokud si budete chtít film prohlédnout na monitoru počítače nebo malé televize, tak se na to snad ani nedívejte. Opravdová kuráž je totiž komorní pouze obsazením.

  Carter Burwell variuje hudbu z amerických lidovek předminulého století a svým soundtrackem udělá jistě radost příznivcům kytarové hudby a folku. Nedočkáte se tak žádných typických westernových aranžmá nebo nějaké dramatické hudby, Coenovi pokračují v hudebním minimalismu filmu Tahle země není pro starý.

  Jak už jsem naznačil, násilí je ve filmu spíš tušené, než zobrazené, ale dojde i na několik ,,šťavnatých momentů“. Coeni se také dopouští dnes již obligátní citace Eastwoodových Nesmiřitelných:,,Střelím ho ze zálohy zezadu, ať mají ti vpředu respekt.“ Scénář Coenů je opět vybroušený a herecká akce připravená s timingem švýcarských hodinek. Film je velmi přirozený a příjemně plyne a na to, že je plný dialogů a akci obsahuje spíš sporadicky, v žádném případě nenudí.

  Přesto sledujeme jakousi light verzi, která v některých okamžicích vystrčí růžky. Abych se přiznal, do filmu jsem žádná přehnaná očekávání nevkládal. Westerny příliš v lásce nemám, pochopitelně až na pár výjimek. Opravdová kuráž však mezi ně definitivně patří.

 • 80%
  0
  0
  22. 12. 2014
  cerfik (5822 bodů)

  Práce bratří Coenů je taková, že buď je to naprostá bomba nebo je to hodně dobrý. Toto je ten druhý případ, stylová zábava z drsného divokého západu v podání nečekaného průvodce, pěkně drsné malé holčička s copánky. Já jí prostě žral a s neskutečným Jeffem Bridgesem je to opravdu dvojka k pohledání. Matta Damona s knírkem jsem tam málem vůbec nepoznal, takže už jen to dokazuje, že zahrál na výbornou :-)

 • 60%
  0
  0
  2. 10. 2012
  Standa. (5587 bodů)

  Tak tohle mi kupodivu zrovna moc nesedlo. Škoda, protože mám rád filmy od bratrů Coenů. I obsazení bylo v pořádku, ale prostě ne, nevím proč.

 • 85%
  0
  0
  6. 6. 2015
  p.a.douch (4420 bodů)

  Doopravdy nejsem fanda bří Coenů, ale tenhle film se jim doopravdy povedl. Já mám rád westerny a tenhle se mi líbí. Atmosféra je perfektní. Bridges je skvělej, Hailee Steinfeldová podala ve 14 letech neuvěřitelný výkon. Matt Damon taky dost dobrej. Záporáci vespolek doopravdy zlodušský,ale Brolin byl doopravdy zlej a Barry Pepper je dobrej herec na to, aby dost zlého zahrál. Na stejné úrovni jako originál.

 • 85%
  0
  0
  24. 7. 2016
  limeta (2445 bodů)

  Výborný western, netradičně pojatý

  • skvělý výkon Hailee Steinfeld
  • 70%
   0
   0
   9. 10. 2015
   leafroller (1711 bodů)

   Mattie je teprve 14 let, ale malá už rozhodně není. Je chytrá, vzdělaná, sebevědomá a má pro strach uděláno. Poté, co jí bandita zabije otce, vezme věc do svých rukou a rozhodne se přivést muže ke spravedlnosti. Na malou holku slušná kláda. Ovšem kuráž v těch nejrůznějších podobách musí projevit nejen ona, ale i ostatní postavy, které ji doprovází. Děj nemá cenu dále popisovat. Bratři Coenové jako obvykle přitažlivě zaplétají děj tu běžnou, tu poněkud překvapivou cestou, však vždy naprosto přirozeně a opravdově. Charaktery ústředních postav jsou, stejně jako prostředí či dialogy, do detailů propracované a skýtají tak divákovi opravdový výlet na divoký západ. A divák se nechá unášet..... A pak přijde konec a holka spadne do díry. V tu chvíli jakoby mě něco praštilo do čela. Jakoby se rozjetý vlak zarazil o tabulku skla. Křeč a otázka: Bylo to skutečně nutné? Měl to být pokus o nějaké poučení na závěr? To se mi nezdá, u Coenů se mi to fakt nezdá. Ale možná jsem to špatně pochopil. Každopádně myslím, že budu mít ještě nejednu příležitost o tom podumat. Protože tenhle film stojí za to vidět nejednou...

  • 90%
   1
   0
   18. 9. 2013
   Krupe (1348 bodů)

   Výborný western s výborným obsazením, sem tam úsměvnými dialogy a perfektními hereckými výkony, hlavně díky Jeffovi Bridgesovi. Pro mě osobně překvapení, více než příjemné.

  • 85%
   0
   0
   15. 7. 2017
   Terabithian (246 bodů)

   Třebaže radikální pravičáctví klasických westernů je zde vyhroceno na hranu parodie (nakládání s menšinami, naprostá neúcta k lidskému životu, obchodnická logika), v celku jde o nezvykle seriózní pokus nakopnout skomírající žánr. Panoramatům texaské krajiny dodává na velkoleposti hudba a dojem dnes málo vídané vypravěčské i řemeslné poctivosti zesilují také biblické motivy nebo neuspěchané tempo. Tento zdánlivý návrat ke kořenům se ovšem nevzpírá ani jiné interpretaci. Starosvětskost filmu můžeme vnímat jako projev autorského rukopisu. Ochota postav – padouchy nevyjímaje – k dialogu je třeba typicky coenovská. Díky tomu se k Opravdové kuráži budu rád vracet nejen jako k dalšímu podařenému filmu svých oblíbených režisérů, ale také jako k westernu se vším všudy.

  74 81 ?
  • Terabithian 85%
  • Trable 80%
  • Brenan88 80%
  • Mikik4444 80%
  • Had 95%
  • limeta 85%
  • machy-musgo-machacek 90%
  • adam-ski-petr 85%
  • lamps 80%
  • michal-bernard 95%
  všechna hodnocení (95)
  jak hlasovat?

  V žebříčcích uživatelů

  9. místo z 16 v žebříčku uživatele Thorin_Paveza
  56. místo z 61 v žebříčku uživatele vladimir-lada-but
  173. místo z 224 v žebříčku uživatele Psisko59
  14. místo z 48 v žebříčku uživatele Psisko59
  369. místo z 379 v žebříčku uživatele David Bátor
  Sdílet tuto stránku:

  Partneři: