Krvavé pobřeží

72%
Krvavé pobřeží
Plakát traileru

Příběh filmu Krvavé pobřeží se odehrává v roce 208 v Číně během vlády dynastie Han. Ačkoliv Číně vládl jeden císař - Han Xiandi, země byla rozdělena do mnoha proti sobě bojujících států. Na západě měl vládu v rukou ambiciózní premiér Cao Cao, který používal císaře jako svoji loutku, východ ovládal císařův strýc Liu Bei. Cílem Cao Caa bylo zničit všechna království a prohlásit sebe za jediného vládce sjednocené Číny. Jeho protivník Liu Bei se snažil získat na svoji stranu království Wu, ležící na jihu zemi, kterému vládnul Sun Quan. Liu Bei k němu vyslal svého vojenského poradce Zhuge Lianga, který se zde seznámil s místním vicekrálem Zhou Yu, s nimž se velmi spřátelil. Když Cao Cao zjistil, že se tato dvě království stala spojenci, vyslal proti nim armádu osmi tisíc mužů a dvou tisíc lodí. Doufal, že zabije dvě mouchy jednou ranou. Armáda se utábořila v lese Crow u řeky Yangtze, na jejímž druhém břehu, tzv. Krvavém pobřeží tábořili spojenci. Zdálo se, že se zmenšujícími zásobami jídla a prořídlou armádou, jsou spojenci v koncích. Zhou Yu a Zhuge Liang dali hlavy dohromady a díky své moudrosti se jim podařilo obrátit vývoj války. Následovaly nespočetné bitvy na zemi i na moři, které vyvrcholily nejslavnější bitvou v čínské historii - bitvou u Rudého útesu (Čchi´ Pi) na jižním břehu Jang-tse. V boji bylo potopeno dvě stě lodí a směr čínské historie byl navždy změněn. Tato slavná bitva byla jednou pro vždy zachycena v románu „Romance of the Three Kingdoms“. Přesto, že je kniha stará více než 700 let, pořád je v celé Asii velmi populární. Bylo podle ní uděláno více než tucet počítačových her a množství komiksových knížek. Režiséra Johna Woo tento příběh přitahoval více než 20 let, ale v tehdejší době neexistovaly vhodné podmínky, technické ani finanční, které by umožnily vznik tak velkého a nákladného filmu. Příležitost přišla v létě 2004, když producent Terence Chang poprvé přiletěl do Pekingu a začal dávat dohromady plán i potřebné finanční prostředky.




Pete69
Pete69
29 851 bodů
7
Jednička za výpravu, je to vizuálně opravdu velkofilm. Efekty možná oku náročného diváka stačit nebudou, zejména ty s ohněm, ale i tak jsou slušné. Pořádný historický snímek, který má jistě dosti nepřesností a je upraven oku dnešního diváka. V úvodu jsem chvíli hledal nit, mám totiž problém s rozeznáváním čínských obličejů a strašně se mi postavy pletou, proto si některé asijské snímky neužiju naplno. Krvavé pobřeží je pěkný film.
Klajnik
Klajnik
8 590 bodů
4
Toto je první ze dvoudílné série filmů Red Cliff, která dohromady táhne k pěti hodinám. Mimo Asii byly filmy sestříhány do jednoho, protože takový evropský divák by byl zmatený. Evropský divák si pak stěžoval na absenci hloubky narativu, prázdné dialogy a nemožnost vcítit se do postav. Já viděl Asijské verzi rozdělenou na dva díly a stejně jsem do nitra postav nepronikl. Krvavé Pobřeží není žádnou realistickou velkofilmovou válečnou freskou, ale spíše takovou válečnou pohádkou. To se projevuje v naivitě příběhu, který na některých místech nedává přiliš smysl a dění se zjednodušuje pro snadný průběh filmu, což filmu naopak ubírá na uvěřitelnosti. Nepomáhá ani propagandistický podtón, který však vyznívá více v druhém dílu. Zlý čínský imperialista s ohromnou armádou vyrazí na jih, kde se proti němu spojí čínčtí komunisté, kteří díky svému bratrství a chytrosti ztenčují imperiální řady. Tomu nasadí klobouček scéna, ve které hladovějící vojáci darují jeden ze svých tří malých knedlíčků svému vůdci. Odklon od realističnosti je též patrný v akčních "skopičinách." Ty však lze přisoudit akční estetice Johna Woo. Občas je to cool, občas je to spíš směšné (čínský generál se přehoupne přes zeď pomocí kopí jak atlet při skoku o tyči, akorát k tomu nepotřeboval rozběh a předpokládám, že ani to dřevěné kopí není takhle pružné). Zamrzí spíš ten zběsilý střih, který nenechá pořádně vyznít žádnou bitevní sekvenci, ve které se řežou vojáci. Poté, co jsem viděl Bitvu Bastardů (GoT: 6x09), začátek Revenanta nebo Outlaw Kinga, tak mi tohle přijde přinejlepším průměrné. Oba díly Red Cliff stojí hlavně na velikém komparzu a vyobrazením válečných strategií a formací. Díky tomu dokážou být ty filmy v některých ohledech zajímavý. Obecně platí, že je uspokojivé sledovat, jak postavy vítězí díky vlastním schopnostem, uvážlivému chování a inteligenci. Tomu však podráží nohy větší či menší výskyt naivity v ději. Četl jsem, že hodně lidí si stěžuje na nesmyslnost průběhu těch taktik a na postavu čínského Odyssea, který jedním pohledem na nebe dokáže zhruba říci, kdy se změní vítr. Nedokážu říci, že takové předpovědi nedávají smysl, protože sám se v počasí jižní Číny nevyznám. Minimálně mu ale všechno hraje do karet. Jak příroda, tak hloupost nepřátel, kteří sice převyšují komunisty počtem, ale nikoli inteligencí. To, jak nepřítel "daroval" komunistům 100 000 šípů bylo divné a já si též kladl otázku, proč nestříleli zapálené šípy. Vždyť to bylo podezřelé. Koukat na to šlo, ale mě to po celou dobu nechalo chladným. Čim více divák baští naivitu narativu, neuvědomuje si propagandistický podtón a nemá představu, jak lépe by mohli bitevní sekvence vypadat, tak o to bude spokojenější. Tohle jsou však aspekty filmu, které Red Cliff objektivně sráží. Osobně mi pak není sympatické ani to jednotvárné herectví a klasická asijská mimika herců, z nichž mnoho je prý hereckými esy - což minimálně v těchto dvou filmech nevynikne.

Dodatečné informace

Původní název:
Čch' pi (více)
  • Čína Krvavé pobřeží
  • Čína Čch' pi
  • Čína Krvavé pobrežie
  • Čína Red Cliff
Premiéra v ČR:
18. 6. 2009
Distributor:
Bontonfilm
Země původu:
Čína
Rozpočet:
80,34 mil. USD
Tržby:
250,1 mil. USD (celosvětově)
Ocenění:
Žádná ocenění

Další z kolekce Krvavé pobřeží


Podobné