Temný úsvit

73%
Temný úsvit
V dějinách velkých útěků těžko naleznete příběh, který by se podobal osudu Dietera Denglera, jediného Američana, jenž dokázal uniknout ze zajateckého tábora uprostřed neprostupné laoské džungle. Příběh tohoto amerického vojáka se stal předlohou pro film Temný úsvit, který natočil režisér Werner Herzog. Dieter (Christian Bale) již od dětství snil o tom, že se stane pilotem. Přání létat v oblacích se mu splnilo, když se dostal k vojenskému letectvu. Ale na své úplně první přísně tajné misi nad územím Laosu je jeho letoun sestřelen a on se ocitá v pasti džungle daleko od své jednotky. Brzy je zajat nechvalně proslulými laoskými vojáky a odveden do zajateckého tábora, kde nalézá další dva americké vojáky, kteří jsou tam násilím drženi už dva roky. Dengler se však s pozicí zajatce nehodlá smířit a ihned plánuje útěk. Vůbec nemá tušení, kde se nalézá, ale jedno ví jistě: Boj o svůj život nevzdá lehce.martin-mickey-stusak
martin-mickey-stusak
36 234 bodů
6
Válečné drama o jednom útěku z vietnamského zajetí. Námět nepodobný těm předešlým snímkům na stejné téma. Tentokrát se tu ale uvádí, že je to na základě skutečných událostí. Čekal jsem důraz na psychologickou stránku zajatých vojáků, ale to se nějak nekoná. Děj je sice velice jednoduchý, ale o zajímavou podívanou se hlavně snaží hloubka ponuré atmosféry tohoto příběhu. Není to nejhorší, ale přeci jen se občas objeví zákeřná nuda a neochota něčím zaujmout. Škoda, mělo to navíc.
xxmartinxx
xxmartinxx
22 394 bodů
8
Herzogovský boj se zajetím. Ústřední Dieter je maličko vyprázdněná postava a celé mi to přišlo mělčí, než je u Herzoga běžné. přesto místy intenzivní.
Sheldon
Sheldon
16 069 bodů
9
Temný úsvit je fascinující film. Dějově odkazuje k podobně laděným filmům jako Lovec jelenů nebo Most přes řeku Kwai, ale nic společného s nimi nemá. Herzog ve filmu inscenuje scény za hranicí lidských možností, popisuje nezlomnou lidskou vůli, prohnanost i zoufalství. V hlavní roli exceluje Christian Bale, ale pozadu nezůstává ani zcela netypicky obsazený Steve Zahn a tradičně zajímavý Jeremy Davies.

Dodatečné informace

Původní název:
Rescue Dawn (více)
  • USA Temný úsvit
  • USA Rescue Dawn
  • USA I avgi tis apodrasis
  • USA L'alba della libertà
  • USA Operaatio Rescue Dawn
  • USA O Sobrevivente
  • USA Rescate al amanecer
  • USA Rescate al Amanecer
  • USA Safak harekati
  • USA Secours à l'aube
Premiéra v ČR:
22. 3. 2024
Distributor:
Prima+
Země původu:
USA
Rozpočet:
10 mil. USD
Tržby:
7,18 mil. USD (celosvětově)
Ocenění:
Žádná ocenění