Magdalene Sisters, The (Velká Británie)
« další názvy »
Irsko Irsko
119 minut

Žánry

:
Drama, Spirituální

Obsah

:
Írsko, 60-te roky minulého storočia. Dievčatá a ženy, ktoré viedli ľahký život, stali sa obeťami znásilnenia, alebo sú slobodnými matkami, odvádzajú do více »« méně

Režie

:
Peter Mullan

Scénář

:
Peter Mullan

Herci

:
Geraldine McEwan Anne-Marie Duff Nora-Jane Noone Dorothy Duffy Eileen Walsh ...

Podívej se na Padlé ženy online!

Premiéra: 1. 4. 2004
DVD: 16. 1. 2005
Jste na stránce filmu Padlé ženy. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu Padlé ženy myslíte! K 26. lednu 2022 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 27872 uživatelů. Děkujeme!

Recenze Padlé ženy


Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 95%
  1
  0
  28. 10. 2015
  Psisko59 (32751 bodů)

  Přízračný film o tzv. Magdaleniných prádelnách, od roku 1922 despotických praktikách katolické církve v Irsku vůči ženám - nejen vůči prostitutkám, jak bylo původně uvažováno, ale proti jakkoli vzdorovitým a katolickému normativu odporujícím ženám nebo těm, s nimiž si společnost a především všemocná církev nevěděla rady(obětem znásilnění, zlodějkám chleba z hladu, dcerám vdov, nepohodlným služkám, sirotkům, ...). Mnohokrát si kněz nebo jeptiška nic netušící oběť odvlekli přímo z domu, proti její vůli.
  Do deseti prádelen byly posílány takzvané „padlé“ ženy a dívky bez domova, označované jako „problémové“. V klášterních prádelnách řízených třemi řády ženských křesťanských kongregací (zejména řádu Sester Dobrého pastýře) vykonávaly neplacenou manuální práci. Některé ženy se do Magdaleniných prádelen dostaly za trestné činy (většinou prostituci nebo život v nesezdaném soužití) , některé třeba jen za jízdu bez jízdenky. Po přijetí do prádelny dostaly dívky nové jméno a byly připraveny o veškeré soukromí. Od rána do večera praly pláště, povlečení pro nemocnice nebo armádní ubytovny. Jejich život se zredukoval na fyzicky namáhavou práci a modlitby. Dny trávily s rukama ponořenýma do studené vody a očima pálícíma od bělidla a obsluhováním těžkých žehliček. Od ranních hodin pozdě do noci, šest dní v týdnu, dvaapadesát týdnů v roce. Správně o sobě mluví jako o otrokyních, za celodenní dřinu nedostávaly plat. Jeptišky se často vyžívaly v jejich ponižování a týrání, mnohé bitím připravily o možnost mít děti. "Boží záměry" jeptišky prosazovaly křikem, urážkami, pranýřováním, posměšky, zostuzováním před nastoupenou prádelnou. Většina přeživších se dodnes nedočkala omluvy a odškodnění. "Nejotřesnější vzpomínky jsem ve filmu neoživil, bál jsem se, že by byly pro diváka příliš odpudivé," uvedl režisér Padlých žen. I tak jeho snímek děsí.
  Otrocké podnikání v irských křesťanských institucích (podporované a tolerované státem - uprchnuvší ženy policie stíhala a vracela násilím zpět) vzkvétalo plných čtyřiasedmdesát let. Poslední prádelna byla zavřena v roce 1996.
  (Zdroj: http://xman.idnes.cz/magdaleniny-pradelny-kaznice-katolicke-cirkve-fqm-/xman-s)

Hodnocení a recenze Padlé ženy

71 ? ?
jak hlasovat?
 • Renfield 75%
 • mims 80%
 • Kim6 35%
 • Mondyes 100%
 • lucyky 70%
 • ballrog 60%
 • olga-pu 75%
 • McFous 70%
 • Psisko59 95%
 • mimon 25%
všechna hodnocení (31)

V žebříčcích uživatelů

355. místo z 376 v žebříčku uživatele Psisko59