Absolvent
Zajímavosti

Robert Redford měl původně hrát postavu Benjamina, ale režisér Nichols nevěřil, že by roli mohl zahrát věrohodně.

Charles Grodin byl vybrán v konkursu na stejnou roli, ale nedohodl se na výšce svého honoráře.

Dustin Hoffman si uchopení prsou Anne Bancroft v scéně v hotelovém pokoji pečlivě naplánoval, i když to nebylo to ve scénáři. Připadalo mu to vtipné a když to udělal přímo na natáčení, začal se Mike Nichols hlasitě smát mimo plac. Hoffman se začal smát také, ale než by ukončil scénu, odvrátil se od kamery a hlavou mlátil do zdi, aby se přestal smát. Nicholsovi se to zdálo vtipné a tak celou scénu ve filmu ponechal.

I když měla být Mrs. Robinson o hodně starší, než Benjamin, byl rozdíl mezi dvěma herci pouhých 6 let.

Ve známém propagačním plakátu, kde je Dustin Hoffman v pozadí, nepatří noha v popředí herečce Anne Bancroftové, ale modelce Lindě Gray.

Nichols chtěl, aby hlavní ženskou roli hrála Jeanne Moreau a soundtrack k filmu udělali Simon a Garfunkel. Na změnu herečky se nechal producenty přemluvit, ale hudebníky si prosadil.

Žádná z postav, kterou hrají starší herci nemají uvedené ve filmu křestní jméno.

Jméno na hotelovém pultu zní "Mr. Kranze". Don Kranze byl asistent režiséra.

Postavu pana Braddocka si mohl zahrát Ronald Reagan, ale neprošel konkursem.

Paul Simon napsal dvě písničky pro film, ale ani jedna se Mike Nicholsovi nelíbila. Tak přišel se skladbou Mrs. Robinson, která se původně jmenovala Mrs. Roosvelt a ve filmu zazněl jenom refrén, protože zbytek ještě nebyl v době natáčení filmu složený.

Při konkursu se Dustin Hoffman často zakoktával, byl nervózní ve společnosti herečky, kterou měl uchopit za zadek. Odešel z konkursu a myslel si, že roli nedostal, ale právě ta rozpačitost byla to, co Nicholsona zaujala.

Anne Bancroft byla o pouhých 8 let starší, než herečka Katharine Ross, která hraje její dceru.

Scénu, kdy Dustin Hoffman rozpřaženými pažemi mlátí do kostelního okna, si mnoho recenzentů asociovalo s utrpením Krista. Ve skutečnosti si Hoffman jen dával pozor, aby nerozbil sklo.

V castingu na roli Benjamina se vedle již zmiňovaného Roberta Redforda vystřídali třeba i Jack Nicholson nebo Warren Beatty, který téhož roku zazářil jako gangster ve filmu Bonnie a Clyde.

Režisér chtěl roli Mrs. Robinson původně svěřit Jeanne Moreau, protože měl představu, že zaučování mladých mužů zkušenějšími ženami je typické pro francouzskou kulturu.

V roce 2006 se film dočkal pokračování s názvem Co je šeptem... s Jennifer Aniston a Kevinem Costnerem v roli Benjamina.

Roli Elaine měla původně hrát Candice Bergen.

Vedle jednoho Oscara za režii a šesti nominací získal snímek i řadu dalších ocenění:BAFTA - režie, film, střih, herecký nováček (D. Hoffman), scénářZlatý glóbus - film (muzikál/komedie), herečka v muzikálu/komedii (A. Bancroft), režie, herecký nováček (K. Ross), herecký nováček (D. Hoffman)Grammy - filmová hudba Laurel - herečka (K. Ross)New York Film Critics Circle Awards - režieWriters Guild of America - americký komediální scénář

Mike Nichols se stal prvním řežisérem, který dostal 1 000 000 dolarů za film. Jednalo se právě o Absolventa.

82 ? ?
  • Togl 90%
  • Had 85%
  • debil 85%
  • Dubínka 90%
  • Ombak_Penari 70%
  • lamps 95%
  • karlos-slovan-janovec 65%
  • Gruman 80%
  • HappyPiere 80%
  • lucyky 80%
všechna hodnocení (85)
jak hlasovat?

V žebříčcích uživatelů

71. místo z 379 v žebříčku uživatele David Bátor
121. místo z 376 v žebříčku uživatele Psisko59
Sdílet tuto stránku:

Partneři: