Salo, or The 120 Days of Sodom (USA)
« další názvy »
Francie Francie
Itálie Itálie
117 minut

Žánry

:
Drama, Horor, Válečný, Erotický, Adaptace knižní, Retro

Obsah

:
Poslední dílo skandálního filmaře Piera Paola Pasoliniho je inspirováno románem markýze de Sade, přemísťuje ovšem děj do fašistické Itálie. Čtveřice vysoce více »« méně

Režie

:
Pier Paolo Pasolini

Scénář

:
Pier Paolo Pasolini Pupi Avati Sergio Citti Marquis de Sade Maurice Blanchot

Herci

:
Paolo Bonacelli Giorgio Cataldi Umberto Paolo Quintavalle Aldo Valletti Caterina Boratto ...
Přístupnost: Mládeži přístupno
Jste na stránce filmu Saló aneb 120 dnů sodomy. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu Saló aneb 120 dnů sodomy myslíte! K 3. prosinci 2020 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 27300 uživatelů. Děkujeme!

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 20%
  0
  3
  8. 12. 2015
  Sheldon (15949 bodů)

  Co u tohoto filmu hodnotit? Snad jedině tu kultovní auru, jinak je to děs, běs, úchylnost a zřejmě to nejděsivější, co kdy můžete vidět. Mimochodem český dabing mi k tomu vůbec nesedí.

 • 80%
  1
  0
  4. 5. 2016
  lamps (14270 bodů)

  Film morálně spletitý jako osobnost jeho provokativního tvůrce - lze ho snadno zavrhnout pro kýženou skandálnost a zobrazování společenských tabu, těžší je ho přijmout jako neskrývanou satiru, která mnohem více zesměšňuje než samoúčelně šokuje. Nedívá se na to dobře a Pasolini skutečně atakuje ty nejnižší lidské pudy, ale činí tak s nezpochybnitelnou uvědomělostí a v rámci neustálého podrývání výchozí interpretace - čtyři magoři se uspokojují absolutní mocí a proměňují své vězně ve zvířata. Námět na pomezí renesance (Danteho schéma Pekla, architektonický ráz vily) a moderní hrozby fašismu a konzumerismu totiž dělá zvířata ze samotných mocipánů, kteří nikdy k uspokojení nedojdou a jednají směšně vůči sami sobě, zatímco převážně anonymní oběti jsou poslušnou spotřební masou a ohroženou budoucností lidstva. S tím souvisí fakt, že Saló vlastně není vůbec psychologické - od všech postav si musíme držet odstup a v závěrečné šmírovací fázi je divákovi jasně dáno najevo, že to on provozuje nevědomky voyerismus a sám čerpá, byť i nevědomky, potěšení z šokujících a symbolických výjevů. Je to vlastně dokonalý 'loutkový' film, kde je vše sestaveno ve prospěch samotného sdělení, a zkrátka se to nesmí brát smrtelně vážně. Samozřejmě bych se na to znovu jen tak nepodival a to schéma se občas utápí v mechaničnosti, ale z pohledu nátlaku na diváka a vyvolání názorové odezvy tohle kontroverzní dílo zkrátka nemá moc konkurenci.

 • 30%
  3
  0
  8. 12. 2017
  SNCIS (6515 bodů)

  Jak to hodnotit... Je to nechutnost - žerou se tam ho*na, pijí chc*nky, obtěžují se tam zadky a závěr je síla! Jen pro silné povahy. Jinak realisticky natočené, ale dějově to skřípe a mnohdy to nedává smysl. Kontroverzní a úchylný film, který už nechci nikdy vidět. - 30%.

60 ? ?
jak hlasovat?
 • lamps 80%
 • InJo 45%
 • radek svadla 65%
 • Riverdon 70%
 • SNCIS 30%
 • Lukreczia 0%
 • Sáček 80%
 • miza 50%
 • karlos-slovan-janovec 55%
 • bayern 30%
všechna hodnocení (49)

V žebříčcích uživatelů

5. místo z 9 v žebříčku uživatele lamps