28 dní poté
Zajímavosti

Kvůli natáčení v Londýně policie ve 4:00 na hodinu uzavřela cesty , aby se mohlo začít okamžitě točit.

Nemocnice použitá ve filmu je skutečnou nemocnicí, která má o víkendu zavřeno. Její manažeři ji pronajali na několik týdnů filmařům a produkce poctivě posílala peníze na nemocniční fond.

Činžovní dům, kde žije Hannah s jejím otcem, byl po dokončení natáčení srovnán se zemí.

Tunelová scéna se natáčela v nově postaveném tunelu. Filmaři dostali speciální povolení.

Pro scény na dálnici dostala produkce povolení k natáčení mezi 7:00 a 9:00. Policie zpomalila dopravu v obou směrech a pomocí deseti kamer štáb natočil použitelnou stopáž v délce jedné minuty.

Christopher Eccleston a ostatní vojáci ve filmu absolvovali třídenní tréninkový program se skutečnými vojáky, kteří jim pomohli k větší sebedůvěře.

Příjmení Jima, Seleny, Marka, Franka a Hannah nejsou odhalena ani v titulcích, stejně jako jména Jimových rodičů.

Verše z Bible na pohlednici, o kterou se tak zajímá Jim, jsou z Knihy Nahum. Nahum byl prorok, který předpověděl zkázu města Nineveh, hlavního města velkolepé a ve své době vzkvétající Asyrské říše. Mělo být zcela zničeno jako trest za velkou zkaženost jejich obyvatel.

Scénárista Alex Garland prozradil několik zdrojů, které mu byly inspirací při vytváření scénáře - The Day of the Triffids (1962) Johna Wyndhama, Noc oživlých mrtvol (1968), Úsvit mrtvých (1978), Den mrtvých (1985) George A. Romera a The Omega Man (1971).

Robertu Carlylovi byla nabídnuta role majora Henryho Westa.

Danny Boyle napsal pro postavu Naomie Harris minulost, aby vysvětlil její tvrdohlavý, nemilosrdně pragmatický pohled na život. Její postava byla jednoho odpoledne přinucena zabít celou rodinu, počínaje infikovanou matkou a otcem, aby zachránila svého malého bratra, načež zjistila, že je také infikovaný.

Symbol použitý pro film je mezinárodním symbolem pro onemocnění krve, které ohrožuje zdraví (např. HIV, žloutenka typu B a C).

Pilot bojového letounu mluví finsky. Ptá se "Lähetätkö helikopterin?" („Můžete prosím poslat helikoptéru?“).

Slovo fuck je použito 61x.

Ve scéně, kdy Jim uniká před dvěma vojáky, kteří se jej chystají popravit, byly záběry letadla pořízeny Danny Boylem.

Druhý film Brendana Gleesona, kde figuruje smrtící virus. Tím prvním je Mission: Impossible II. (2000).

Všechny záběry ze sídle zahrnující pokoje ve druhém patře byly točeny v přízemí, jelikož majitelé sídla ve druhém patře bydleli. Když Jim skáče skrz okno na střeše, skáče tak ve skutečnosti skrze díru v mezichodbě dolů do přízemí.

Štáb vyplnil všechny papíry potřebné k udělení povolení vyhodit do vzduchu čerpací stanici v Canary Wharf, ale policie na to nebyla upozorněna. Když tak pupma vybuchla, policie zareagovala tak, jak by se skutečně zachovala při výbuchu čerpací stanice a poslala na místo hasiče (kteří již byli přítomni).

Sponzorováno Britskou filmovou radou, která je sama o sobě zajišťována Národní loterií. Ve filmu je proto na Národní loterii několik odkazů, například v novinách na začátku filmu a v supermarketu (když Jim a Frank diskutují o whisky).

Pokud byste opravdu jeli 43 km severovýchodně od Manchesteru, skončili byste v Huddersfieldu v západním Yorkshire.

Alex Garland a Danny Boyle se hodně zabývali sociálními nepokoji. Použili tak nápady z událostí, které se staly v Rwandě a Sierra Leone (jako skládání těl v kostelech), nepoužili však žádný aktuální záběr z těchto konfliktů.

Jima měl původně hrát Ewan McGregor. Když to nevyšlo, byla role nabídnuta Ryanu Goslingovi, který však musel odmítnout kvůli nabitému rozvrhu.

Píseň, která hraje v pozadí během jízdy autem je "In Paradisum" zpěvačky Gabriel Fauré.

Hlavní myšlenka k použití zuřivosti byla ta, že každá generace dostane zombie, které si zaslouží. Alex Garland a Danny Boyle cítili, že zombie požírající lidské mozky již nejsou v módě. Naneštěstí byly Garland a Boyle inspirováni aktuálními ohroženími antraxem a biozbraněmi v Londýně i nemocí šílených krav. Proto se rozhodli založit své zombie na tomto strachu z virů.

Dalším aspektem modernějšího vykreslení zombie ve filmu byla myšlenka, že virus nemusí nezbytně lidi ovlivnit fyzicky, ale psychologicky. Alex Garland i Danny Boyle cítili, že nápad s proměnou lidí na zombie v důsledku nekontrolovatelné zuřivosti byl dobrou metaforou na moderní fenomén společenské zuřivosti. Líbil se jim nápad, že virus jednoduše posílí něco, co v sobě máme, namísto toho, aby nás proměnil v někoho úplně jiného, jako v tradičních zombie filmech.

Původně se zamýšlelo, že by se virus rozšířil i mimo Velkou Británii. Danny Boyle a Alex Garland ale změnili názor a napsali dialog, kdy seržant Farrell říká, že není možné, aby se virus rozšířil do Ameriky nebo Evropy.

Návrh symptomů hněvu byl založen na ebole, která se také přenáší krví. Ebola je hemoragická horečka, která vede k vyrážkám, zarudnutí očí a vnitřnímu i vnějšímu krvácení.

Film byl téměř celý natočen v pořadí, v jakém ho uvidíte.

Do rolí infikovaných byli obsazeni atleti. Danny Boyle cítil, že atleti dokážou věci, které jiní lidé neumí a myslel si, že bude zajímavé sledovat to v jejich pohybech.

Záběry ze zpráv na začátku filmu byly inspirovány skutečnými záběry žurnalisty Soriouse Samura ze Sierry Leone.

Scéna, kdy Jim najde na schodech peníze a zvedne je, je založena na fotografii, kterou viděl Danny Boyle v Kambodži poté, co byl vyhnán diktátor Pol Pot.

Scéna, kdy se Jim, Selena a Mark kryjí před explozí tím, že se schovají za zeď mezi okny je inspirována fotografií pořízenou z bombového výbuchu v severním Irsku.

Scéna, kdy Jim, Selena, Frank a Hannah oslavují, se točila 11. září. Danny Boyle se zmínil, že bylo velmi divné točit toho dne oslavu.

Záběr, kdy Jim vidí mrtvou matku držící tělíčko svého mrtvého dítěte je založen na fotografii, kterou Danny Boyle viděl, ukazující těla Kurdů otrávených plynem.

Scénu, kdy major West odhalí Jimovi své plány s Hannah a Selenou, napsali Cillian Murphy, Christopher Eccleston a Alex Garland noc před její natočení.

SPOILER: Závěrečná poprava se točila u kostela blízko cesty na Witherington spojující Salisbury s centrem města. Rekvizitáři nevyzvedly po konci natáčení falešná těla a místní kadeřnice uviděla z cesty celý ten masakr. Zpanikařila, nabourala auto a zavolala policii, která přijela a místo vyšetřovala.

SPOILER: Když Frank vzteky udeří do kovové konstrukce, na které leží mrtvola, z mrtvoly kápne Frankovy do oka krev, která ho nakazí. To ale není možné, protože krev tuhne okamžitě po smrti, a navíc je jasné, z pozdějších slov velitele vojáků, že tam zmíněný mrtvý voják ležel několik dní.

Hodnocení a recenze 28 dní poté

70 64 ?
jak hlasovat?
  • Mrykodaj 70%
  • InJo 60%
  • Deacon Frost 80%
  • Renfield 60%
  • Mikik4444 85%
  • Manekenthe 90%
  • lukes-houmr-bures 100%
  • lamps 65%
  • mims 85%
  • Speedyxxx 60%
všechna hodnocení (110)

V žebříčcích uživatelů

13. místo z 40 v žebříčku uživatele FiL44
65. místo z 174 v žebříčku uživatele Manekenthe