Johnny Guitar

73%
Johnny Guitar
Johnny Guitar

Láska, chamtivost, nenávist a Joan Crawfordová v hlavních rolích klasického amerického westernu.
Americký western Johnny Guitar, natočený podle stejnojmenného románu Roye Chanslora z roku 1953, byl v době své premiéry v červnu 1954 jednoznačně odmítnut odbornou kritikou i diváckou veřejností. Prvním, kdo se filmu zastal a rozpoznal jeho kvality, byl francouzský kritik (a později slavný režisér) Francois Truffaut, který ve své dobové recenzi mj. napsal, že mu snímek připomíná Krásku a Zvíře s tím, že Kráskou je tu Sterling Hayden (představitel titulní postavy) a Zvířetem Joan Crawfordová, která s gustem ztělesnila majitelku saloonu Viennu. Dnes je Johnny Guitar právem pokládán za klasické dílo padesátých let, které svým příběhem i zpracováním předběhlo dobu. Příběh tvrdé Vienny a její bývalé lásky, pistolníka Johnnyho Logana, který si teď říká Johnny Guitar, se sice odehrává ve westernových reáliích (natáčelo se v okolí arizonského městečka Sedona s proslulými červenými skalními útvary), ale svým laděním spíš inklinuje k tehdy populárnímu filmu noir. Příběh snímku není ani tak příběhem jeho titulního hrdiny, který je tu v podstatě vedlejší postavou, jako příběhem dvou navzájem se nenávidějících žen – Vienny a zběsilé rančerky Emmy (vynikající Mercedes McCambridgeová), která svoji sokyni chce za každou cenu zlikvidovat. Právě obě ženy jsou nositelkami výbušné agresivity, která v tomto žánru jinak výhradně náleží mužům, a skutečná nevraživost obou hlavních představitelek značnou měrou přispěla k přesvědčivosti jejich postav.
Film, jehož děj dopředu posunují emoce a nikoli akce, bývá také považován za skrytou alegorii mccarthyismu (scenárista Philip Yordan byl známý tím, že svým jménem zaštiťoval práce kolegů, kteří byli na černé listině). Snímek překvapuje nezastřenou sexuální symbolikou (v dobovém hollywoodském kontextu naprosto výjimečnou), vizuální krásou (kamera Harryho Stradlinga) a působivým hudebním doprovodem Victora Younga. Režisér Nicholas Ray (1911–1979) je u nás známý především úspěšným dramatickým portrétem odcizeného mládí Rebel bez příčiny (1955) s Jamesem Deanem. Na sklonku svého života se objevil jako herec v úloze ukřičeného plukovníka ve Formanových Vlasech (1979) a spolu s Wimem Wendersem se podílel na dokumentu o svém životě a smrti, nazvaném Blesky nad vodou (1980). Některé motivy filmu (hlavní hrdina s hudebním nástrojem, ekonomické důsledky postupující železnice či postava tvrdé, soběstačné ženy) si „vypůjčil“ Sergio Leone do svého klasického díla Tenkrát na Západě (1968). (Česká televize)




Had
Had
12 338 bodů
7.5
Klasický americký western ze zlaté éry zachycující zlatou horečku, s Joan Crawford v roli bývalé prostitutky, nyní majitelky saloonu Vienny. Soupeře o její přízeň a protivníky na straně zákona jsou Dancin´Kid (Scott Brady) a Johnny Guitar (Sterling Hayden), ve skutečnosti Johnny Logan, bývalý pistolník, kterého si Vienna najala na pomoc proti místním usedlíkům, kteří se snaží nepohodlné Vienny - majitelky pozemku, kde se plánuje nádraží budoucí železnice - zbavit za každou cenu. Zejména její soupeřka na život a na smrt, majitelka největšího ranče v kraji, Emma Small ... Joan Crawfordová a režisér Nicholas Ray měli v Paramountu točit film nazvaný Lisabon. Když se ale scénář ukázal jako nepřijatelný, přinesla Crawfordová knihu (ke které měla filmová práva a kterou jí autor Roy Chanslor věnoval) a vybrala Nickyho Raye, aby film režíroval. Jako majitelka práv ovšem řídila všechny okolo včetně hlavní spoluhvězdy Haydena, který na její adresu později poznamenal: "V Hollywoodu není dost peněz, aby mě přiměly točit s Joan Crawfordovou další film - a to mám peníze opravdu rád."
Klajnik
Klajnik
8 589 bodů
0
Stejně jako v případě High Noon (doporučuji - v kontextu současné války na Ukrajině a Chcimírů ten film nabývá nových rozměrů) nebo Broken Arrow je i Johnny Guitar příkladem westernu se zápletkou označenou jako přechodové téma/transition theme (dle dělení do 4 typů podle Willa Wrighta). Hrdina zde, spíše než se záporákem, bojuje se společností, která se s klasickým záporákem přeneseně identifikuje. To samozřejmě odpovídá době svého vzniku (mccarthismus), kde lidé přestávali věřit establishmentu i začali bezprostředně pociťovat zblbnutí mas, což reflektovala popkultura. Já mám tento typ zápletky rád, protože mi přijde zajímavější a může vést myšlenky diváků k podstatným tématům. Přesto se mi ale tento film nelíbil. Začátek působil slibně: Je atypické, aby protagonistkou westernu byla žena (fakt nevím, proč se to jmenuje Johnny Guitar). Na začátku jsou karty zajímavě rozdány a dialogy šlapou. Načrtla se zkurvená psychologie záporačky, která je velmi dobře zahraná - ale později už není více rozpracovaná a mnoho hloubky navíc se jí nedostane. Po úvodu se však začne rozvíjet trapná romantická linka a v druhé půlce některé klíčové scény působí vyloženě debilně (jak odvedou protagonistku od piana). Akční pasáže závěru jsou kvůli své teatrální vyumělkovanosti dnes už nekoukatelné (žádná krev, spíše křečovitá teatrální póza než škubnutí - standard kvalitních přestřelek plnohodnotně nastavil až film Wild Bunch z roku 1969). Ke konci mě to už úplně ztratilo. Postavy mi byly fuk, a tak mi bylo i jedno, jak to s nimi skončí. Johnny Guitar se na High Noon vůbec nechytá, ale je dokonce tematicky a myšlenkově slabší než Broken Arrow, který se mi rovněž takřka nelíbil - měl ale solidní vyznění (ačkoliv nepříliš dobře zpracované) o míru a obětech, který si mír žádá. Zde hrdinové bojují se společností, která mnoho hloubky nemá - jde jen o žárlivost jedné ženy, která manipuluje občany tak, že jim hraje na jejich lakomství. Tvrdí totiž, že pokud se protagonistky filmu nezbaví, tak na ono území přivede po železnici stovky cizinců, kteří usedlíky vytlačí nebo jim otráví jejich pohodlný život. Toť vše. Víc se to nerozvádí. Nakonec mi ten film nepřišel vyloženě protivnej nebo nudnej (jako třeba Shane nebo Křivák) - pouze bezpředmětnej, plytkej a zbytečnej (zhruba jako Winchester 73).
Jana Květoňová
Jana Květoňová
7 011 bodů
8
Velmi dobrý western, na jehož poutavosti se podílí i herci, zejména Joan Crawford, Sterling Hayden a Scott Brady. Zaujme skvělými dialogy a napjatou atmosférou od začátku až do samotného konce. Tento western skutečně stojí za vidění. Také není u westernů běžné, aby hlavní hrdinkou byla žena. Zaujala mne i hudba Victora Younga, která velice dobře koresponduje s dějem. Nechápu, jak mohl být film u příležitosti své premiéry jednoznačně odmítnut jak odbornou porotou, tak i diváky. Je to nadčasový snímek.

Dodatečné informace

Původní název:
Johnny Guitar (více)
  • USA Johnny Guitar
  • USA Johnny Gitarr
  • USA Johnny Guitare
  • USA Johnny Guitar - Gejagt, gehaßt, gefürchtet
  • USA Johnny Guitar - Wenn Frauen hassen
  • USA Mujer pasional
  • USA Wenn Frauen hassen
Země původu:
USA
Ocenění:
Žádná ocenění

Powered byJustWatch