Žiješ jenom dvakrát
Zajímavosti

Hlavní zápornou roli zločince Blofelda neměl původně hrát nikdo jiný než Jan Werich. Naneštěstí onemocněl a nahradil ho Donald Pleasence.

Román "Žiješ jenom dvakrát“ byl poslední bondovkou Iana Fleminga publikovanou za jeho života. Byla to 12. knižní bondovka a poprvé během filmové série se film znatelněji odklání od knižního děje.

Název filmu vychází z haiku, respektive veršů uvedených v knižní předloze: "Žiješ jenom dvakrát. Jednou, když se narodíš. Podruhé, když smrti hledíš do tváře." V románu ji Bond píše pro svého přítele Tigera Tanaku a inspirován měl být stylem slavného japonského básníka ze 17. století, který se jmenoval Matsuo Bašo.

Při hledání lokalit v Japonsku (1966) šéfové produkce jen těsně unikli smrti. Albert R. Broccoli, Harry Saltzman, Lewis Gilbert, Freddie Young a Ken Adam měli už zamluvený let z Tokia, dvě hodiny před odletem byli ale nečekaně pozváni na představení nindžů a let zmeškali. Dvacet pět minut po startu letadlo havarovalo na hoře Fudži a všichni pasažéři zahynuli. Příhoda dala další rozměr názvu chystaného projektu.

Hodně z dějové linky filmu se uplatnilo v pozdějších bondovkách: Špion, který mě miloval (1977), Moonraker (1979) a Zítřek nikdy neumírá (1997).

První film, ve kterém Bond nezačíná svoji misi v Anglii (ve které se de facto vůbec neobjeví).

První film, ve kterém James Bond oblékne uniformu Britského Královského námořnictva. Vidíme, že mu náleží hodnost “fregatního kapitána“ (commander), které v armádě odpovídá hodnost “podplukovníka“.

Výhradně pro film byly připraveny dva kabriolety Toyota (jako předělávky z kupé 2000GT, kterých s v letech 1967 – 1970 vyrobilo jen kolem 350 kusů). Jeden dnes můžeme vidět na vedení společnosti, druhý je v soukromé sbírce manažera firmy.

Sean Connery používal místo Toyoty 2000GT kupé kabriolet jednoduše proto, protože na kupé byl příliš vysoký.

James Bond ve filmu neřídí auto. Jedná se o dosud (2008) jedinou bondovku v produkci společnosti EON, ve které James Bond neřídí žádné vozidlo.

Akiko Wakabajaši (Aki) nemohla řídit motorová vozidla a v záběru její Toyotu táhne šest kaskadérů.

Titulní píseň "You Only Live Twice" nazpívaná Nancy Sinatrovou se svého času v americké hitparádě umístila na 44. a v britské na 11. místě.

Robbie Williams pro svoji píseň "Millenium" využil hudební motiv z tohoto filmu. Píseň se pak v Británii stala jeho prvním sólovým hitem (září 1998).

James Bond se v Japonsku ožení, naštěstí pod falešným jménem. V opačném případě by si v dalším filmu - V tajné službě Jejího veličenstva (1969) - nemohl vzít Tracy di Vincenzo.

Ian Fleming umístil Blofeldovo sídlo na pobřeží. Japonci si však sídla tohoto druhu nikdy nestavěli tak blízko moře v obavách z tajfunů. Odtud nápad na základnu v sopce.

Sopečná základna se stavěla ve studiích Pinewood poblíž Londýna. Skládala se z pohyblivého heliportu, funkční jednokolejky, startovací rampy a rakety v životní velikosti pro simulaci startu. Podle vedoucího výroby se použilo více oceli (700 tun) než na stavbu londýnského hotelu Hilton.

Byl to právě Blofeld ztvárněný hercem Donaldem Pleasencem, který inspiroval Mika Myerse coby Dr. Evila ve filmech o Austinu Powersovi.

První film, ve kterém vidíme tvář Ernsta Stavro Blofelda.

Dcera producenta Broccoliho, Barbara (1960), která se v roce 1995 sama chopila produkce bondovek, při natáčení filmu onemocněla (spalo se na zemi) a Sean Connery jí poskytl svoji komfortní postel.

Kniha, kterou Moneypenny hodí po Bondovi ve své pracovně, nese název "Instant Japanese: A Pocketful of Useful Phrases" (Masahiro Watanbe a Kei Nagašima, poprvé publikována 1964).

SIS (japonská zpravodajská agentura) znamená “Special Intelligence Service“.

Na fotografii, kterou Bond získal z Osatova sejfu, vidíme jeden z ostrovů souostroví Matsu (Mazu), poblíž jihovýchodního pobřeží Číny.

Hluk během natáčení závěrečné scény údajně vyplašil Blofeldovu kočku, která následně utekla a našla se až po několika dnech.

Na záběrech americké vesmírné lodi Jupiter ve skutečnosti vidíme loď Gemini. Gemini je zase filmový název sovětské vesmírné lodi.

Herečky ze dvou hlavních úloh, Mie Hama a Akiko Wakabajaši, si spolu zahrály také ve filmu King Kong vs. Godzilla (1962).

Sean Connery byl se svojí ženou Diane Cilento v Japonsku naháněn novináři z celého světa. Bylo najmuto třicet soukromých strážců, ale fotili si ho i oni. Aby ulehčili situaci, zrušili producenti jeho smluvní závazek k natočení další bondovky (navzdory tomu, že mu nabídli milión dolarů).

Na otázku, zda shledává japonské ženy atraktivními, Sean Connery odpověděl “Ne“, čímž řadu Japonců pobouřil.

Nikdy neuslyšíme celé jméno Kissy tak jak stojí v knize - Kissy Suzuki.

“Sovětská“ radarová stanice, na které v předfilmu jednají Američani se Sověty, se ve skutečnosti nachází v norském Magerø v Oslofjordu. Je dodnes funkční.

Mie Hama, která hrála Kissy Suzuki, neuměla plavat. V těchto scénách ji s černou parukou zastoupila tehdejší žena Seana Conneryho, herečka Diane Cilento.

Charles Gray (Henderson) se následně objevil ve filmu Diamanty jsou věčné (1971) jako Blofeld.

Minivrtulník pro jednu osobu, "Little Nellie", byl použit poté, co ho producenti uviděli v jednom televizním pořadu. Kontaktovali jeho tvůrce, K.H. Wallise a ten s ním, po patřičné “bondovské“ úpravě, taky létá ve filmu. Pro film byl vytvořen i malý model. (Parametry minivrtulníku: hmotnost 113 kg, maximální rychlost 208 km/h, doba letu bez doplnění paliva 2.5h, dostup 4000 m, převážel se ve čtyřech větších kufrech.)

Letecké sekvence "Little Nellie" se nemohly točit v Japonsku, kde právo zakazovalo odpalování raket ve vzduchu.

Japonské dívky, obsazené jako kompars, odmítly veřejně nosit bikini. Svolily až po zásahu producenta Alberta Broccoliho.

Eva Renzi odmítla roli “Bond-Girl“ Helgy Brandtové. Nakonec byla obsazena Karin Dorová.

Herec Tetsuro Tamba (Tanaka) se stal později japonským náboženským vůdcem.

Venkovní scény firmy u “Osato Chemicals“ se točily na tokijském hotelu New Otani.

John Jordan, autor leteckých záběrů, přišel během natáčení o nohu.

Poslední bondovka, kde se hojně dabovalo (hlavní ženské postavy, záporné postavy). V dalších Bondových filmech se dabingu při originální produkci užívalo už zřídka.

Hlas Tetsura Tamby byl dabován i v originále. Jeho vlastní hlas uslyšíme pouze tehdy, když něco sděluje japonsky dívkám, které jeho a Bonda koupou.

Jediná filmová bondovka, ve které Bond nazve Moneypenny její přezdívkou, "Penny".

Jako technický poradce a zprostředkovatel zde fungoval penzionovaný podplukovník Charles Russhon z letectva USA.

Scéna, ve které vrtulník popadne auto magnetem, byl nápad Dany Broccoli, ženy producenta.

Herec a kaskadér Joe Robinson učil Seana Conneryho pro film judo, které využil na konci v boji s Blofeldovým bodyguardem Hansem. Robinson rovněž fungoval jako Hansův dublér a zahrál si v bondovce Diamanty jsou věčné (1971).

Bondův “pohřeb“ do moře se konal z lodi Královského námořnictva H.M.S. Tenby (F65). Scéna se točila v zimě, štáb však musel mít tropickou “výstroj“. Jelikož se "tělo" nechtělo potopit, tak se scéna točila naněkolikrát.

Pro akční sekvence s nindži byl najmut tehdy jediný praktikující mistr tohoto umění, 34letý Masaaki Hatsumi, který pokračoval v tradici svého učitele Takamatsua. Samotného Hatsumiho můžeme uvidět v soukromém Tanakově vlaku, kde přerušuje jeho rozhovor s Bondem, aby oznámil, že fotografové jsou připraveni.

Jediný film, kde Bond navzdory svým zvyklostem přijme Martini (od Hendersona), které je míchané neprotřepané. Jde o záměrný vtip, ne o chybu produkce.

Papír, který shoří a nic po něm nezbude, je napuštěn kyselinou dusičnou a sírovou, která při zapálení začne oxidovat.

76 95 ?
jak hlasovat?
  • Reacherjack2016 75%
  • corleone 80%
  • petr-sedivec 100%
  • Vojtas87 80%
  • InJo 75%
  • Yantcha 80%
  • dav.bal 95%
  • martin-mickey-stusak 80%
  • Pete69 65%
  • Had 90%
všechna hodnocení (61)

V žebříčcích uživatelů