Články o Žebrácká opera

62%

Články 3

Josef Abrhám byl hercem do horších časů. Ale díky němu se  dalo snít, že budou lepší
Téma20. 5. 2022
Josef Abrhám byl hercem do horších časů. Ale díky němu se dalo snít, že budou lepší

Pokud něčí kariéra trvá přes šedesát let a objeví se na plátně a na obrazovkách ve více než 190 titulech a desítkách úloh na divadle, nejde o něm prakticky napsat komplexní portrét. Zároveň by bylo nepřesné ustrnout u pár nejznámějších rolí. Všichni milují Vrchní, prchni! a mnoho lidí vzpomíná na Nemocnici na kraji města jako na onen seriál seriálů. Zkusme se ale nejprve podívat, na co se u Josefa Abrháma takřka zapomnělo, a potom na to, jaký typ člověka pro nás ztělesňoval.

„Každý člověk je někdy vtipný, někdy dojemný a někdy směšný.“ Ve věku 82 let zemřel herec Josef Abrhám
Téma17. 5. 2022
„Každý člověk je někdy vtipný, někdy dojemný a někdy směšný.“ Ve věku 82 let zemřel herec Josef Abrhám

Mimořádný divadelní, filmový a televizní herec Josef Abrhám zemřel v pondělí 16. května. Informaci potvrdil Abrhámův syn Josef. Proslul jako člen Činoherního klubu, filmové publikum zaujal v komediích Vrchní, prchni! či Kulový blesk. V roli doktora Blažeje vystupoval v seriálu Nemocnice na kraji města.

Zemřel scenárista, režisér, dramatik a prezident Václav Havel
Filmy18. 12. 2011
Zemřel scenárista, režisér, dramatik a prezident Václav Havel

V neděli, 18.12.2001, zemřel Václav Havel, a to ráno a ve spánku. Posledním veřejným vystoupení bylo setkání s tibetským duchovním vůdcem Tändzinem Gjamcchem, tedy jeho svatostí dalajlámou a to minulý týden v Praze. Václav Havel se narodil 5. října 1936. Jeho režijní debut Odcházení se objevil v kinech až letos. Jedná se o nejstaršího debutujícího českého režiséra. Ke své prvotině napsal i scénář. Mezi jeho další scénáře patří The ghost of Munich, La Faute, Motýl na anténě, Audience. Podle jeho námětů vznikly i díla jako Heart beat 3D Jan Němce, divadelní hra Sklep:mlýny pod vedením Ondřeje Trojana, nebo Žebrácká opera, kterou režíroval Jiří Menzel.