Zánik samoty Berhof

77%

Komentáře a recenze 8

Dle počtu bodů
Psisko59
Psisko59
32 839 bodů
9.5
Konečně z Brejchové, když už není za krasavici, leze něco jiného než teplý luft. Výborné herecké výkony; nejlepší je citlivá, submisivní, pokorná a zbožná Ulrika, dokonale ztvárněná mladičkou Petrou Vančíkovou, a její otec, prchlivý alkoholik s delirickými záchvaty vzteku (životní role Ladislava Křiváčka). Skvostně podaný je přerod Ulriky od důvěřivosti k až mateřskému ochranitelství vůči Erikovi a k ztrátě respektu jak před nedospěle hulvátskými werwolfy, tak před podivnou jeptiškou. Katarze je krutá a očistná. Opus magnum Jiřího Svobody - s nelehkým scénářem Vladimíra Kornera se popasoval skvěle.
Pete69
Pete69
31 278 bodů
7
Pěkný film, ale na kolena mě nedostal. Kladně hodnotím hlavně autentické prostředí, doslova jsem věřil, že je to točeno v roce 1945. dobré herecké výkony, místy je ale film zdlouhavý a zmatený. Film působí depresivně což ale do této doby patří, takže to spíše vítám. Tento film si určitě znovu nepustím, ale kvalitu hodnotím slušnými 70%.
kunafix
kunafix
20 042 bodů
8
Körnerův rukopis je jasně zřetelný, takže nelze čekat žádné veselohry (mimochodem příjmení Körner, nemá to náhodou společný lingvistický základ jako koroner?). Koneckonců má to v názvu "zánik", takže se s tím dá celkem počítat. Samotný film byl... dobrý. Líbila se mi atmosféra, kterou měla na svědomí jak kamera, tak hudba, herecké výkony, prostředí kdesi v jesenických horách a originální zápletka s bandami werwolfů. Ale vyskytlo se tam plno otázek, na které jsem nedostal odpověď: Jaká byla role (asi falešné) jeptišky Salome v německém partyzánském odboji? Jaký byl její úkol - dostat je do Německa? Jaký k nim měla vztah? Někdy se k nim chovala jako náhrada matky, pak toho nejvíc nemocnýho snad chtěla i svést, ne? Proč je nechala páchat vraždy a jiná svinstva? Proč se starej Habiger nezmohl na nějakej větší odpor, když mohl? A tak dále a tak dále. Takže podle mě to mohlo být i lepší. Na druhou stranu to byl dobrej filmovej zážitek a vynikající Ladislav Křiváček, jehož despotický otec byla role psaná snad přímo pro něj.
avenis
avenis
9 907 bodů
7
Tak nějak to asi bylo... krutá poválečná doba, kdy vymizel soucit a lidskost. Zůstal jen zvířecí pud přežít za každou cenu. Kdo viděl Noc nevěsty (jako já dnes), musí uznat za tuhle jeptišku zahrála Brejchová mnohem realističtěji než tu první. Zbytek osob i děje považuji za dokonale (bohužel) pravdivé. (8.11.2020)
Pas
Pas
6 225 bodů
7
Oficiálně je uzavřen mír, ale v horských oblastech se dosud místy bojuje. Zapomenuté skupiny fašistů se snaží dostat přes hranice do bezpečí. Ústup doprovázejí akce pomsty, neváhají zabíjet vše živé, co jim stojí v cestě. Do pohraničního kraje pod Jeseníky přišel syrový podzim a s ním i obavy z následující zimy. Četníci a vojáci nabádají obyvatele horských usedlostí ke zvýšené opatrnosti, neboť se zde potloukají skupiny Wehrwolfů. Na samotě Berhof ovdověl český hospodář Habirk...To je úvod děje snímku Jiřího Svobody který velmi působivě přenesl na plátno knihu Vladimír Körnera.Opakování matka moudrousti a tak není od věci si snímek pustit i po mnoha letech, kdy se nám jako houby po dešti objevují filmy kdy příčina i důsledky II. světové války jsou líčeny zcela obráceně aneb o hodných Němcích a zlých Češích.
Petrson
Petrson
4 166 bodů
7
Drsné, tvrdé. Svobodův asi nejlepší film, za "bolševika" nečekaný snímek v kinech. Brejchová vynikající.
Renfield
Renfield
2 885 bodů
8
Pravděpodobně jsem neviděl drsnější a depresivnější zpodobnění poválečného období u nás. Vlastně krásná samota v nádherné přírodě, ovšem děj je tak syrový, až hororový, že bych na ni nerad trávil čas, vůbec v tomto těžkém období. Ona tu trvalou depresi, která vlastně film ani na chvíli neopustí podporuje i výborná kamera a hudba. Stejně tak všechny postavy, které mají v naprosté většině případů ke kladným daleko. Výborná je Jana Brejchová, Petra Vančíková, ale nejvíc se mi líbil Ladislav Křiváček, který ztvárnil psychopatického otce neskutečně. Především pak scéna s vidlemi je nezapomenutelná. Jiří Svoboda je možná rozporuplný, možná nedoceněný režisér. Zánik samoty Berhof je každopádně jeho nejlepší dílo, co vtáhne do děje a dokonale přiblíží zoufalství obyvatel samoty a celkovou atmosféru té doby.
Ombak_Penari
2 764 bodů
9
Nic naplat, tohle v našich končinách prostě funguje dobře. Jak se vypráví tragický příběh z válečných nebo poválečných let, tak to většinou dopadne skvěle. Na tragickej život my jsme prostě machři. Nejvíc jsem si užíval ohromě sugestivní atmosféru snímku, ta atmosféra opuštěné samoty uprostřed hor a hlubokých lesů je vysloveně svět sám pro sebe, totálně popírající existenci civilizace dole pod horami.