Big Country, The (USA)
USA USA
165 minut

Žánry

:
Drama, Romantický, Western, Oscarový

Obsah

:
Bývalý námořní kapitán James McKay přijede na Západ se svou snoubenkou Patricií Terrillovou. Mladá žena je dcerou nejmocnějšího muže v kraji, majitele více »« méně

Režie

:
William Wyler

Scénář

:
Sy Bartlett Donald Hamilton James R. Webb Jessamyn West Robert Wilder Robert Wyler Robert Wilder

Herci

:
Gregory Peck Jean Simmons Carroll Baker Charlton Heston Burl Ives ...
Přístupnost: Mládeži přístupno
Jste na stránce filmu Velká země. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu Velká země myslíte! K 26. září 2021 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 27763 uživatelů. Děkujeme!

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 90%
  0
  0
  18. 1. 2021
  lamps (14750 bodů)

  Další neprůstřelná klasika, která mi nepochopitelně dlouho unikala a na jejíž popsání tyhle uživatelské formáty zdaleka nestačí. Opět je obdivuhodné, jak Wyler s relativní jednoduchostí hovoří obrazem a nechává vyprávět ani ne slova, jakožto spíše činy a jejich následky. Mezi skupinou ústředních postav jsou poměrně jasně rozdané karty, směřující k nevyhnutelnému konfliktu ve stylu klasických westernů, ale přítomnost nového věku gentlemanů v osobě námořníka Gregory Pecka s nimi nepředvídatelně zamíchává. Na úrovni tématu tak trpělivě dochází ke střetu cti(žádostivosti) a morálky, reprezentovaném hned na několika úrovních - jednak ve zmíněné osobě námořníka McKaye, jenž v průběhu vykonává čestné hrdinské činy vždy v utajení, neboť se neslučují s jeho morálkou (jsou totiž otázkou cti jen pro drsné muže divokého západu); jednak u loajálního majorova pohůnka Leeche, jemuž jde primárně o čest a McKayova morální spravedlnost na něj začne dopadat až po jejich tajné a smluvené rvačce; jednak u "nepřátelského" vůdce Hannasseyho, který má silně vštípené oba kodexy a jako drsný kovboj v závěru dokáže rozpoznat, že časy se mění a že je nutné vyřešit dlouho bobtnající konflikt čestně i morálně vůči okolí (a velký vliv na něj samozřejmě má aktivní šedá eminence McKay). To vše se sbíhá do nadčasové výpovědi o pronikání různých kulturních a kodexových epoch, a divák tak pohodlně sleduje zdánlivě tradiční western s tradičně rozhozenými rolemi a konflikty, který ale morálku a čest divokého západu od počátku podemlívá. A s tím ostatně souvisí i neočekávané volby na úrovni stylu, kdy Willer ty tradiční westernové motivy jako honička na koních, pěstní souboj či závěrečný duel ukazuje z velké vzdálenosti, aby podpořil jejich demýtizaci, popřípadě je před divákem skryje úplně (zmlácení ve stodole). Dodnes dokonalá ukázka toho, jak umí hollywoodský příběh vyprávět to, co se od něj očekává, a současně to celé jen tak mimochodem (ale naprosto uvědoměle a promyšleně) mezi řádky shazovat. Tenkrát na západě to možná dělá ještě lépe a revolučněji (také vzniklo v odlišné umělecké etapě), ale Velká země je jako klasičtější případ žánrového vzepření neméně fascinující.

 • 80%
  0
  0
  1. 12. 2014
  cerfik (7119 bodů)

  Je to opravdu kvalitně odvedená filmařská práce, ale že bych tohle dílo zase vynášel do nebes, tak to rozhodně ne. Jistá hollywoodská kýčovitost drsných a bezchybných hrdinů mi zde prostě vadila a Gregory Peck je zde tak drsně vyhlazen, že působí nevěrohodně a jaksi nepatřičně. Pro jeho ženské faninky zřejmě povinnost a tam ta přeidealizovanost asi vadit nebude, ale já zde nevidím nic tak originálního co by mě lákalo si to ještě jednou pustit a to na plné hodnocení rozhodně není, prostě americký kýč jen nadprůměrných kvalit a dobře obsazený.

 • 75%
  0
  0
  15. 2. 2019
  Jana Květoňová (5990 bodů)

  Klasika z padesátých let s Gregorem Peckem v hlavní roli. Přesto nedávám plný počet bodů, protože děj je hodně předvídatelný, ničím nepřekvapí a je schematický. Rovněž jsou zde chyby, např. střídavá přítomnost a nepřítomnost krav na scéně, apod. Pěstní souboje jsou však velmi věrohodně natočené, tak jak to Američani umí. No a i když hlavním hrdinou je krásný Gregory Peck, stopáž je poněkud dlouhá. Prospělo by zkrátit.

73 ? ?
jak hlasovat?
 • lamps 90%
 • InJo 85%
 • jan-fero-fabera 90%
 • miza 65%
 • Psisko59 95%
 • Jana Květoňová 75%
 • Had 85%
 • ballrog 45%
 • olga-pu 80%
 • McFous 50%
všechna hodnocení (26)

V žebříčcích uživatelů

16. místo z 60 v žebříčku uživatele vladimir-lada-but
42. místo z 299 v žebříčku uživatele Psisko59
76. místo z 93 v žebříčku uživatele Psisko59