The Evil Dead (USA)
« další názvy »
USA USA
85 minut

Žánry

:
Fantasy, Horor, Thriller, Kultovní

Obsah

:
Jestli jde nějaký filmový horor označit za skutečně kultovní a legendární, pak je to nepochybně příběh Ashe Williamse a jeho setkání s tajemnou knihou více »« méně

Režie

:
Sam Raimi

Scénář

:
Sam Raimi

Herci

:
Bruce Campbell Ellen Sandweiss Richard DeManincor Betsy Baker Theresa Tilly ...
Přístupnost: Mládeži přístupno
Jste na stránce filmu Lesní duch. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu Lesní duch myslíte! K 28. říjnu 2020 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 27105 uživatelů. Děkujeme!

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 75%
  0
  0
  12. 12. 2018
  Brenan88 (40757 bodů)

  Sam Raimi je hororový génius. Za Lesního ducha mu děkuji do dnes,protože nám daroval postavu Ashe Williamse se kterým jsme se od té doby setkali ještě několikrát. Raimi se zde vyřádil po všech stránkách a díky tomu se z Lesního ducha stala kultovní záležitost.

 • 80%
  0
  0
  10. 8. 2019
  martin-mickey-stusak (21537 bodů)

  'Lesní duch' sice patří mezi hororové kultovní záležitosti, ale dnes už svojí myšlenkou a danou šablonou novou generaci diváků nijak nenadchne. Pět přátel přijede autem do určité chaty někde v hloubi lesa se vydovádět, kde se nepřekvapujícíc začnou dít věci vskutku nevídané. Stačí? Jediným rozdílem oproti současné žánrovce je, že na  mlaďaďáky nezaútočí žádní zombie, kanibalové či jiné zdegenerované kreatury. Název snímku už napovídá o co jde, takže už v tomto je na samém začátku jasno. Výprava je viditelně nízkorozpočtová, avšak režisér Sam Raimi vše nahradil psychologickou kamerou, která veškerému dění dává právě tu správnou atmosféru. A právě psychedeličnost a herecký um dostalo Bruce Campbella v rámci nezávislých filmů do diváckého povědomí. Je předveden takřka virtuózní útok na divákovi smysly právě vlivem šílených zorných úhlů kamery zabírající naprosto cokoliv. A co je nejhlavnější, vždy to má svůj smysl. Film se tak stal v mnohých scénách naprosto šíleným, což mnohde nenechalo v klidu cenzory. Celý koncept je akceptován dosti vážně, což ve své době uvedení filmu byl hodně tvrdý oříšek. V rámci edice zlaté éry hororových klasik již má své zasloužené místo a pro fanoušky hororů je to naprostá povinnost něco takového nevynechat.

 • 90%
  0
  0
  5. 12. 2015
  Sheldon (15941 bodů)

  Film Evil Dead režiséra Sama Raimiho je jedním z nejzásadnějších hororových filmů 80. let a rozhodně nepřeženu, když řeknu, že jeden z nejkultovnějších hororových filmů všech dob. Je důkazem toho, že mladý člověk s elánem a talentem dokáže natočit atmosférický strašidelný film a přitom zůstat invenční a leckdy i vtipný.

  Starší diváci měli možnost vidět Evil Dead za minulého režimu na notně ošoupaných videokazetách se simultánním překladem jednoho hlasu jako Duch lesa. Ve filmu tečou hektolitry krve, uvidíte v něm první znásilnění stromem a budete se pravděpodobně patologicky smát. Na druhou stranu je v něm spousta fantastické atmosféry, která z tohoto filmu dělá opravdu prvotřídní lahůdku. Film se stal obrovským komerčním hitem, vzhledem ke svým nákladům a už po svém vzniku získal kultovní status, který byl potvrzen vítězstvím na nejprestižnějších hororových festivalech.

 • 80%
  0
  0
  17. 12. 2017
  lamps (14232 bodů)

  V jednadvaceti letech natočit takhle inovativní zářez do hororových éterů, to chce pěknou hromadu filmařského talentu. A Raimi zde každou minutkou dokazuje, že jím oplývá jako málokdo. Hlediskové záběry a vizuální hrátky se zamlženým prostředím v první polovině vybudují atmosféru jako řemen (a návdavkem dostaneme znásilnění stromem a knihu mrtvých), skvělé masky a nekonečně vynalézavé pohyby kamery v druhé půlce udržují zábavnost filmu na nejvyšší úrovni, přestože se scénář vlastně dlouho plácá na místě. Hlavně zalévání žárovky a promítacího okénka krví jsou momenty vpravdě kultovní a nesmrtelné. Jednoduchý námět vytěžen na maximum a navíc završen velmi neortodoxně a delikátně - dnešní duchařiny utírají nos.

 • 80%
  0
  0
  26. 10. 2017
  Danny F. (11122 bodů)

  Děsivě napínavé a hrozivé ale o malinko slabší než dokonalejší pokračování.

 • 40%
  0
  0
  31. 1. 2018
  SNCIS (6515 bodů)

  Partička cucáku jede na chatu, kde přečtou cosi z prastaré knihy a probudí zlo! Je to staré a jde to na tom vidět. Démůnci jsou komický a atmosféra nic moc. Obsazení: Nejvíce prostoru má ten, co to vymyslel - Sam Raimi. Druhá výrazná (dnes už ikonická) postava je Ash, kterého hraje Bruce Campbell. Nejvíc ze všeho mi uvízla v hlavě scéna, kdy strom znásilňuje Ellen Sandweiss. Motorovka v akci moc nebyla, což je děsná škoda. Celkově je film experiment začínajícího režiséra. Kdo by tehdy řekl, že to bude kultovní záležitost? Myslím, že ani Raimi to netušil, neboť se učil a chtěl se na tomto snímku jen vyřadit. Já se u toho dost nudil a proto hodnotím nízko. - 40%.

 • 85%
  1
  0
  28. 9. 2012
  TARANTlNO (3331 bodů)

  Raimiova kletbová učebnice šílenství,strachu,úchylárny,litrech krve - s šíleným Campbellem. Prostírejte tohle je kult !

 • 85%
  0
  0
  5. 1. 2017
  rkotvald (3152 bodů)

  Nízkorozpočtové fanboyovské béčko, které se právem stalo kultem a žánrovou legendou. Sam Raimi projevil ohromný talent už ve svém celovečerním debutu (jehož hned první ryze hororová scéna se zapsala do filmových dějin), který dokáže chytnout za koule i po víc jak třech dekádách. Ale dvojka je ještě o chlup lepší a o dost víc cool, protože v ní přibyl úžasný černý groteskní humor, který značně dopomohl k tomu, aby se ze značky "Evil Dead" stala unikátní podívaná, kterou prostě musí vidět každý správný hororový nadšenec..

 • 40%
  0
  0
  21. 3. 2016
  Ombak_Penari (2755 bodů)

  Sorry, možná už jsem generace VHS jen tak napůl a nechápu správně zásadnost tohohle kultu, ale za mě je to ukrutně blbé. Blbé a strašně špatně zahrané, krom toho, že hrdinové se samozřejmě chovají jako totální, ale totální idioti. Ani to není děsivé, jen prostě nechutné. Ash jestě není "ten Ash" a není to humorné, tak sakra proč?? Ale budiž, viděl jsem to poprvé letos (trailery mě dlouho dobu odpuzovaly) a dejme tomu, že před 35 lety to mohlo být zjevení. Nebudu to pamětníkům brát. Jen nechápu ten kult okolo, to až od druhého dílu, který jsem si vpálil do hlavy hned potom. Tohle je zbytečnost.

 • 65%
  0
  0
  23. 11. 2012
  farb (2061 bodů)

  Takový terno to zas nebylo. Jsem divák celkem otrlý, film mě tudíž nepřišel nijak extrémně děsivý/nechutný a až na jednu lekačku mě to nevytrhlo z letargie. Průměrných 65% pro zbytečně nadhodnocený film.

 • 50%
  0
  0
  5. 5. 2013
  karlik4801 (1939 bodů)

  Musím Evil Dead označit jako zdařilý horor, protože v 1981 udělat celkem uvěřitelné masky musela být fuška. I teď, v roce 2013 to nevypadá hloupě a to se cení. Vadí mi ale ten živý les. Protože když už v druhé polovině jsou strašidelné kamarádky, přestává to vypadat dobře. Ale je to nářez, určitě nejlepší scéna s lopatou a useknutou hlavou. A taky skvělá hudba, která zapadá do scén a dokáže diváka vyděsit.

 • 100%
  2
  0
  29. 9. 2012
  brbla666 (1526 bodů)

  Originální horor.

74 100 ?
jak hlasovat?
 • JoeyDeLuca 70%
 • Manekenthe 90%
 • mims 70%
 • Vítek1 90%
 • xyzero 100%
 • InJo 80%
 • martin-mickey-stusak 80%
 • Radek_Belina 100%
 • hiz-uz 70%
 • Futureman 85%
všechna hodnocení (90)

V žebříčcích uživatelů

30. místo z 173 v žebříčku uživatele Manekenthe