La Dolce vita (Itálie)
« další názvy »
Francie Francie
Itálie Itálie
167 minut

Žánry

:
Drama, Oscarový, Satira, Spirituální

Obsah

:
Italský film Sladký život režiséra Federica Felliniho je jedním z nejvýznamnějších děl světové filmové produkce posledních let. Není sevřeným filmovým více »« méně

Režie

:
Federico Fellini

Scénář

:
Federico Fellini Ennio Flaiano Tullio Pinelli Brunello Rondi Pier Paolo Pasolini

Herci

:
Marcello Mastroianni Anita Ekberg Anouk Aimée Yvonne Furneaux Magali Noël ...
Premiéra: 25. 9. 2003
Distributor: Pannonia Entertainment
DVD: 8. 7. 2005
Jste na stránce filmu Sladký život. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu Sladký život myslíte! K 8. prosinci 2022 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 28234 uživatelů. Děkujeme!

Recenze Sladký život


Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 60%
  0
  0
  26. 11. 2022
  Pete69 (22069 bodů)

  Sladký/zhýralý život po Italsku. Tři hodiny díváni na prostopážný život jednoho paparazzi mě příliš nespokojený a toto oceňování dílo já osobně stran scénáře docent neumím. Film se mi hodně líbil po technické stránce, pěkné záběry, hudba, stabilní a skvělá kamera.

 • 100%
  1
  0
  11. 12. 2015
  Sheldon (16038 bodů)

  Marcello Rubini (Marcello Mastroiani) se živí jako bulvární novinář ve věčném městě Římě, které je rovnocenným hrdinou celého snímku. Marcello se vášnivě pomiluje s krásnou Maddalenou (Anouk Aimée), stráví noc s americkou filmovou hvězdou (Anita Eckberg), nenajde cestu ke svému otci (Annibale Ninchi), ztrácí naději na spisovatelskou kariéru, žije s žárlivou partnerkou Emmou (Yvonne Forneaux) a přitom se ptá po klíčových otázkách lidského bytí.

  Federico Fellini se jednoho odpoledne procházel po Via Veneto, jedné z nejdražších ulic na světě v Římě, když jeho pohled upoutala žena v drahých šatech, ve kterých vypadala jako zelenina (tento model ostatně uvidíme v závěru snímku ve scéně večírku). Fellini už nechtěl živit vlnu neorealismu, která sice přežívala, ale byla už dávno pasé a chtěl natočit něco zcela jiného. Něco moderního, provokativního a ve všech ohledech výjimečného.

  V šuplíku měl svůj starší scénář Moraldo ve městě a rozvinul ho v tradici své předchozí tvorby. Hlavní postavy nenechávají nikoho na pochybách, že to jsou odrostlí Darmošlapové. Fellini si ovšem vzal na paškál celou řadu fenoménů, které zákonitě museli všechny urazit. Satirickým pohledem se dívá na církev, užvaněné povýšené intelektuály, společenskou smetánku a mezigenerační rozdíly a přitom vše zasazuje do historických souvislostí, jako by tvrdil, že všechno už tu jednou bylo. Tato myšlenka se zalíbila i dalšímu enfant terrible italského filmu Pietru Paolo Pasolinimu, který byl spoluscenáristou snímku, byť nakonec není uveden v titulkách, protože s filmem nebyl spokojený a o Felinnim řekl, že jeho filmové postupy jsou spíš podvědomé, než plánované.

 • 90%
  0
  0
  10. 5. 2016
  lamps (14913 bodů)

  Někteří lidé nevědí, o čem Sladký život vlastně po celé tři hodiny pojednává. A přitom je to patrné z každého propracovaného záběru, z každé mnohovýznamové, sladkou italštinou pronášené repliky a z každého mimického gesta, které bohémský, osudu odevzdaný paparazzi Marcelo Mastroianni na své charismatické tváři vykouzlí. Geniálně vystavěný a sladěný příběh, kde Fellini dokázal proměnit nespočet hořce symbolických scén díky jejich obrazové dokonalosti a všeobecně přístupném melodramatickém charakteru v ikonické a často citované momenty světové kinematografie. Blonďatá diva koupající se ve fontáně, zatímco zaslepený Marcello shání na její prosbu mléko cizímu koťátku, houfy novinářů, co jako otravné mouchy krouží kolem společenské smetánky, zneužívání opilé dívky k ponižujícímu tanci a konečně samotný závěr, kdy hrdina přes mořský příboj a křik svých společníků nerozumí slovům nezkažené mladé dívky a obrací se k ní zády, čelem ke své morální záhubě... To jsou všechno nádherné filmařské výjevy, na než se nezapomíná, a které samozřejmě tvoří přímo slastný, pardon, sladký divácký zážitek...

 • 85%
  0
  0
  1. 8. 2014
  stantheman (2398 bodů)

  Krásný film...ktzerý se mi kdysi zaryl do paměti...pohled do dokadentního Říma...trochu symbolizující...skvělý mladý Mastroianni...jeden z vrcholů Felliniho...nezapomenutelný...stejně jako oko mrtvé ryby na konci

Hodnocení a recenze Sladký život

72 ? ?
jak hlasovat?
 • Psychotronix 60%
 • Pete69 60%
 • Futureman 75%
 • xmuse 90%
 • Had 75%
 • ballrog 40%
 • lamps 90%
 • lucyky 60%
 • czech-movie 60%
 • Sheldon 100%
všechna hodnocení (54)

V žebříčcích uživatelů

5. místo z 26 v žebříčku uživatele stantheman
8. místo z 13 v žebříčku uživatele Katchator
32. místo z 45 v žebříčku uživatele Olia
238. místo z 383 v žebříčku uživatele Psisko59
278. místo z 381 v žebříčku uživatele David Bátor