Rebel Without a Cause (USA)
« další názvy »
USA USA
111 minut

Žánry

:
Drama, Romantický
Motto: Nejsou to už děti, a přesto touží po pochopení a lásce vlastních rodičů...

Obsah

:
Tak už to v životě chodíněkdo se v noci potuluje po ulicích, někdo spáchá opileckou výtržnost a někdo zastřelí matčinou pistolí pár štěňat. Běžné žánrové více »« méně

Režie

:
Nicholas Ray

Scénář

:
Stewart Stern Irving Shulman Nicholas Ray

Herci

:
James Dean Natalie Wood (I) Sal Mineo Jim Backus Ann Doran ...
DVD: 3. 12. 2008
Přístupnost: Mládeži přístupno

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 85%
  1
  0
  19. 3. 2017
  Sheldon (12495 bodů)

  Film se natáčel na barevný materiál, ačkoli původně měl být černobílý. Jeho barevná estetika však skutečně funguje i po letech a oslovuje dodnes stále nové a nové mladé diváky. Červená a černá symbolizují zmatek, Jim se převléká z hnědé do červené a Judy z červené na růžovou. Režisér Ray řekl:,,Když poprvé vidíte Jima v červeném saku s jeho černým mercedesem, nejde o pózu. Je to varování. Je to znak.“ Je zajímavé, že i když tento snímek třeba hodně mladých lidí nikdy nevidělo, má v pokojích na stěnách plakáty právě z tohoto filmu.

  Dean své kolegy hodně podporoval. Sám šel za hranice normálnosti. Jako vyznavač Stanislavského metody, pokud měl být opilý, byl úplně našrot a pokud měl mít zlomenou ruku, tak si jí sám prostě zlomil…AUVA. Při testovací projekci se diváci některým jeho extempore tak smáli, že tvůrci z obavy přidali na hudebním doprovodu. Film se natáčel během dubna a května 1955 a hned po jeho skončení James Dean skočil do natáčení dalšího projektu. Pro úplnost to byl snímek Gigant. Ještě před uvedením do kin přišla krutá zpráva. James Dean se zabil ve svém porschi. Divačky byly zoufalé. Studio Warner Bros dostávalo tisíce dopisů a film se stal okamžitě hitem. Film se už při premiéře stal kasaštykem, při rozpočtu 600 000 dolarů vydělal jenom v severoamerických kinech 4, 6 milionu dolarů.  Je docela drsné, že většina z představitelů filmu se hvězdami nestala. Sal Mineo byl v roce 1976 zavražděn v parku, Natalie Wood se utopila v roce 1981 a psycholog Lindner zemřel již rok po uvedení filmu do kin. Film Rebel bez příčiny však obstál zkoušce času a právem patří do zlatého fondu.

 • 80%
  1
  0
  17. 5. 2016
  lamps (12392 bodů)

  Dospívající dítka jsou pěkná kvítka. Je dobře známým faktem, že někdy v padesátých letech se v mnoha liberálních státech událo cosi (mnoho otřepaných a známých faktorů), kvůli čemu začala být pubertální mysl těžce svévolná a spíše než k rodičům vzhlížela k neohroženým westernovým hrdinům. A je taktéž velmi známou věcí, že Rebel bez příčiny je vrcholem v dané oblasti filmové vlny. Příběh je až podezřele primitivní a při pohledu na samotný scénář by bylo každému s podivem, že se honosí nálepkou kultovních rozměrů, avšak zdání klame. Vše je přesně na svém místě, rebelující puberťáci nepůsobí zdaleka jen jako banda protivných fracků a hlavní myšlenka, tak okatě deklamovaná už v textech distributorů, je nakonec znázorněna natolik chytře a působivě, že zestárnutí způsobené odlišnými generačními návyky filmu rozhodně nehrozí (spíše naopak). A pak je tu ještě James Dean - herec s charakterem Brada Pitta a nadáním Marlona Branda - jehož předčasného odchodu teprve nyní vysoce lituji. On je tím hlavním motorem, který předjel svou dobu a zajistil filmu takový status, jaký drží dodnes. Čest jeho památce.

 • 85%
  0
  0
  8. 2. 2015
  barborasalome (507 bodů)

  No tato, že stihl natočit během svého krátkého života minimum filmů,každý je kvalitní. James Dean.Rebel bez příčiny.

72 ? ?
jak hlasovat?
 • Had 90%
 • Sheldon 85%
 • dav.bal 75%
 • lucyky 70%
 • lamps 80%
 • David Bátor 80%
 • ballrog 75%
 • olga-pu 85%
 • McFous 40%
 • vladimir-lada-but 85%
všechna hodnocení (41)

V žebříčcích uživatelů

Sdílet tuto stránku:

Partneři: