Planet of the Apes (USA)
« další názvy »
USA USA
112 minut

Žánry

:
Dobrodružný, Drama, Mysteriozní, Sci-fi

Obsah

:
Někde ve vesmíru přece musí být něco, co je lepší než člověk. Když se Charlton Heston a a další dva astronauti proberou z hluboké hybernace, zjistí, že více »« méně

Režie

:
Franklin J. Schaffner

Scénář

:
Michael Wilson Rod Serling Pierre Boulle

Herci

:
Charlton Heston Roddy McDowall Kim Hunter Maurice Evans James Whitmore ...
Distributor: AČFK
Přístupnost: Mládeži přístupno
Jste na stránce filmu Planeta opic. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu Planeta opic myslíte! K 19. říjnu 2020 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 27062 uživatelů. Děkujeme!

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 80%
  0
  0
  3. 2. 2019
  martin-mickey-stusak (21435 bodů)

  Ve vzdálené budoucnosti havaruje astronautická posádka na planetě, kde žijí dominantní druhy inteligentních opic a kde jsou jimi lidé utlačovaní a zotročení. Stále přitažlivá sci-fi klasika na poli jedinečného postkatastrofického námětu. Určité scény sice již působí naivně a nelogicky, ale to už u klasických snímků prostě bývá. Jedná se o dobrý film, i když snaha o velkolepost pokulhává. Může za to přemíra takřka komorních konverzačních scén značně přesahující dobrodružnost, ne-li akčnost. Myšlenka o moralitě a stavu lidstva je však stále platná. Je člověk skutečně pánem tvorstva na Zemi? Snímek tak problematiku prezentuje sice zábavným dojmem, avšak velice vážně. Málokdo si umí reálně představit situaci, jak je zde prezentováno. Genově nejbližší člověku je opice. Co kdyby se role obrátili a v plné krutosti a cynismu začalo zneužívání lidí? Kouzelná je scéna, kdy se George Taylor snaží ukázat že má inteligenci, čímž by dal najevo, že není žádný divoch. Velice přesvědčivá reakce lidoopů. Dá se i v tomto případě ospravedlnit krutost? Snímek je tak věrným pohledem na lidskou přirozenost ve své bezohlednosti, kde je většina myšlenek léta letoucí veřejnosti moc dobře známá. Bolestně rezonující archaická situace, že? Ale jak pro koho. Tento příběh evokuje k tomu, aby se o tom začalo přemýšlet. Ano, snímek je za pomocí zábavného sci-fi žánru moralizující. Že je lidstvo nepoučitelné je už otázka jiná.

 • 100%
  1
  0
  10. 12. 2015
  Sheldon (15941 bodů)

  Původní předloha Pierra Boullea se od filmu dost odlišuje. Knižní předloha se odehrává v 26. století a líčí badatele v čele s Ulyssem (český ekvivalent je Odysseus) Mérouem, kteří přistanou na planetě obývané němými zaostalými lidmi, kterým vládnou opice. V takovém společenství žijí silácké gorily, vzdělaní šimpanzi a konzervativní orangutani. Jak vidíte jedná se tedy spíše o děj podobnější Burtonově verzi z roku 2001.

  Co je pro mě na Planetě opic skutečně uchvacující je brilantní hudba mého oblíbeného génia Jerry Goldsmithe. Vynikající skladatel dal do filmu značnou invenci, kombinoval klasickou hudbu s divokými skřeky, neobvyklými nástroji a orchestr dirigoval v opičí masce, aby nasál tu správnou atmosféru. Jeho legendární soundtrack byl vyznamenán nominací na Oskara.

 • 90%
  0
  0
  2. 1. 2018
  lamps (14230 bodů)

  Dnes už tomu samozřejmě schází ta potřebná působivost a s přibývajícím věkem se objevují i čím dál větší vady na kráse, ale na co v tomhle filmu nestačily triky a scénář, to bylo napraveno inteligentním zpracováním a hlavně závěrečnou pointou, která v mých očích apeluje na titul nejlepšího filmového zakončení vůbec. Úvodní část snímku mě vážně nadchla- podmanivá a zvláštní hudba Jerryho Goldsmithe na pozadí znepokojivého prostředí neznámé planety vytváří kulisu typickou pro klasicé sci-fi z let 60. a 70. Opičí společnost je sice načrtnuta poměrně jednodušše, ale jejich hrdost a nadřazenost vůči člověku čpí doslova z každého slova a je dalším silným motivem, který udržuje diváckou pozornost i ve chvílích, kdy se zdánlivě nic neděje a jen se povídá. Navíc vše je podáváno tak přesvědčivě a obratně, že každý je nucen skutečně přemýšlet, kde vězí skrytá pravda a kdo je tím pravým pánem tvorstva. Ocenit se ale musí i masky, které jsou dostatečně přesvědčivé a živé, herecký projev hvězdného Hestona, který dodává své roli velké charisma, a já oceňuji i překrásnou Lindu Harrison, kvůli které bych na takové planetě i docela rád ztroskotal. Tenhle snímek zkrátka drží status fenoménu absolutně po právu, doufám jen, že jeho vize budoucnosti se nikdy nevyplní:-)

 • 75%
  0
  0
  12. 12. 2017
  Pete69 (12069 bodů)

  Nejpovedenější z planet opic té doby. Nové předělávky, či volná pokračování konečně vystoupily ze stínu právě tohoto filmu. Další pokračování byla totiž už jen horší a horší. Na to, že je film starý 50 let - klobouk dolů. 75%. Scénář je jedinečný a příběh vede k zamyšlení, ať se může zdát být sebenereálnější.

 • 70%
  0
  0
  29. 7. 2017
  Danny F. (11122 bodů)

  Dokonalé masky i bez digitálních efektů, příběh, originální nápad a pěkné prostředí.

  • Masky
  • Příběh
  • Prostředí
  • 85%
   0
   0
   8. 7. 2015
   evismaior (3805 bodů)

   Úvod do světového sci-fi fenoménu, na kterém je asi nejšílenější, že ty potrhlé zlé opice se vlastně chovají úplně stejně k lidem jako dnes my ke zvířatům. A vlastně i k sobě navzájem - akorát u nich tak nějak víc vyzní to, co my v mezilidských vztazích považujeme za běžné. Na tehdejší dobu v pohodě triky a slušné masky, hlavně mě ale dostává ta psychologická rovina celého příběhu.

  • 90%
   0
   0
   28. 9. 2012
   TARANTlNO (3331 bodů)

   Je to už dobrých 15let co jsem viděl tuhle nesmrtelnou sci-fi klasiku,která na mě velmi zapůsobila: nejen v námětu a konečnému zpracování (režie,kostýmy a masky),ale i působivý závěr,který z hlavy jen tak nevyšumí.Harmonický Goldsmith opět výborný ! KLASIKA

  • 100%
   0
   0
   15. 3. 2013
   výfuk (2964 bodů)

   Slyšel jsem ten příběh vyprávět již tisíckrát, ať už ze Simpsonových nebo Futuramy a jiných povídek. Sám vím jak příběh měl skončit, ale když se na to budu dívta, tak že bych nevěděl jak to dopadne, tak to bylo úžasné. Na tehdejší dobu neuvěřitelné triky a kostými byli úžasné. Je mi až líto, že tvůrci z filmu chtěli vyčerpat natolik, že se celá sága lidem tak trochu zhnusila, ale když budu koukat na tento prapůvod... zjistíme, že toto je jeden z nejlepších filmů všech dob. Našlo se nám zde inteligentní "pokračování" ve stylu prequelu Zrození, který byl stejně zajímavý. Nevím jestli je moudré ságu ještě více rozšířit, ale scénář je v rukou moc dobrých lidí, takže uvidíme...

  • 90%
   0
   0
   20. 8. 2016
   hp24 (2828 bodů)

   Vyborny film se skvelou pointou !!! Masky jsou sice slabsi, ale podivejte se na rok vzniku: rok 1968 ! Zadna postprodukce, pocitacove triky. Takze na tehdejsi dobu je to parada. Tento film si zaslouzi vysoke ohodnoceni, k tomu jeste pokracovani, ale ty paskvily, ktere vznikaly v 70.letech a snazily se prizivit na uspechu tohoto originalniho filmu. Ty paskvily pak nemely ani poradny pribeh, ale predevsim ani poselstvi.
   Jeste zajimavost na zaver: Planeta opic nebyla pred rokem 1989 promitana v zadnem normalnim kinu. Za komoušů vsak existoval ostruvek pro fajnsmekry, kino v hotelu Pyramida, kde se promitaly komunistum nepohodlne filmy typu :planeta opic", Formanuv "Prelet nad kukaccim hnizde" (pod nazvem "Vyhodte ho z kola ven"), dokonce Spielbergovo "Blizka setkani tretiho druhu" atd., kazdy takovy film byl v programu 1, max. 2 dny. Dnesni mladez by asi neverila nebo nechapala....

  • 90%
   0
   0
   19. 3. 2014
   VasaFlasa (2733 bodů)

   Tohle je klasika a stojí zato, aby se na tenhle film člověk podíval znova a znova. Závěrečná scéna u sochy svobody je nejkrásnější scéna v dějinách světové kinematografie.

  • 85%
   0
   0
   25. 11. 2014
   stantheman (2385 bodů)

   Skvělá klasika...ve své době fenomén. Skvělé kostýmy a překvapení i pro ty kdo znali předlohu.

  • 90%
   0
   0
   9. 8. 2014
   jvempire (1206 bodů)

   Nestárnoucí klasika s šokujícím závěrem.

  • 55%
   0
   0
   15. 8. 2017
   baranovakova6 (436 bodů)

   Na to, že je to starý film, tak musím uznat, že zdařilý. Akorát tedy musím podotknout, že příběhově od posledního natočeného příběhu Válka o planetu opic se příběh dost mimo. Na dobu, ve které byl film natočit jsou masky herců dost zdařilé. Já osobně jsem těm opicím, že jsou opice moc nevěřila, hold už jsem generace, která je zvyklá na jiné efekty. Žijeme v 21.století a i na filmech je to znát.

  81 100 ?
  jak hlasovat?
  • jaroslav-nemec 90%
  • Lucy Lu 65%
  • mims 80%
  • Speedyxxx 95%
  • Sandrastekla 100%
  • InJo 95%
  • Yantcha 85%
  • Drixis 85%
  • Radek_Belina 100%
  • Futureman 100%
  všechna hodnocení (147)

  V žebříčcích uživatelů

  58. místo z 86 v žebříčku uživatele divid.jh