Nebeská brána

68%
Nebeská brána

Americký western Nebeská brána patří v dosavadní historii filmového Hollywoodu mezi realizačně nejdražší tituly a zároveň je řazen mezi díla se značně skandální pověstí.V roce 1980, kdy ho natočil režisér Michael Cimino, stál 44 milionů dolarů. Díky takové neobvyklé finanční velkorysosti produkční firmy United Artists bylo natočeno obrovské množství materiálu, z něhož po závěrečném násilném sestřihu vzniklo dílo - i tak podstatně přesahující běžnou stopáž celovečerního filmu. Film je rozsáhlá epická freska z Divokého západu. V popředí stojí šerif James Averill, majitelka veřejného domu Ella a dobrodruh Nat. Tuto trojici spojuje i rozděluje vzdělání, láska, přátelství i rozdílný přístup k životu. Na pozadí jejich "příběhu" se odvíjí dramatický spor mezi starousedlými farmáři hájícími nabytý majetek a přistěhovalci, hledajícími místo, kde by mohli znovu začít žít se svými rodinami... V době svého uvedení šokoval film Američany svou otevřeností, s níž připomínal jednu neslavnou epizodu z doby dobývání Západu. Dodnes nepochybně zůstává zajímavý vzhledem k hvězdnému obsazení hlavních rolí.




Psisko59
Psisko59
32 827 bodů
7.5
Za ty peníze ... to mohlo byt míň utrápené.
xxmartinxx
xxmartinxx
22 280 bodů
6
Natočit a umřít, řekl si nejspíš Cimino, protože Nebeská brána rozhodně pálí mosty. Nakonec plán nevyšel a Cemino nejenže neumřel, ale navíc jeho film nikoho nezajímal. Krom producentů rvoucích si vlasy. Prý jde o projekt, který svým megalomanstvím pozřel a pohřbil celou ideu Nového Hollywoodu. Pro mě to byl velký příslib, protože to samé se říká o Apokalypse Now a Metropolis u expresionismu, tedy vynikajících filmech. Bohužel jsem ale mírně nenadšený. Peníze a námaha jsou na filmu rozhodně vidět a daří se jejich pomocí dosáhnout jistého zážitku, ale to jen z podstaty tak nákladné produkce, která si mohla dovolit, co jiná ne. Dějově je film velmi nezajímavý a smysl některých sekvencí mi vyloženě unikal. Čtyřhodinová stopáž rozhodně nebyla nezbytná a prostřih by neuškodil - nevím, jestli film o polovinu zkrácený v kinoverzi neztrácí, čtvrtina ale pryč klidně mohla. V kině bych ty čtyři hodiny asi nevydržel, přesto jsem rád, že jsem si ho doma pustil a postupně se jím prokousal.
lamps
lamps
15 156 bodů
7.5
Měl by se film opěvovat jen proto, že jeho tvůrce dosáhl nadlidského perfekcionismu a každý rám zastupuje tu nejrozmáchlejší výpravnou kinematografii? Jestli ano, tak si Nebeská brána zaslouží ne 100, ale rovnou 200 procent. Jenže film podléhá i složitějším způsobům komunikace s divákem a já se ne vždy tetelil blahem nad tím, jak bídně vykreslené postavy kroužily tři a půl hodiny na tanečních parketech, po americkém západě a v milostném trojúhelníku, který nemá žádný emocionální základ. Motiv kruhu, v němž se celou dobu bloudí (v průběhu závěrečné bitvy i doslovně), vytváří neopakovatelně pocitový antiwestern o rozkladu amerického snu a slepém putování za lepší budoucností, v němž Cimino suverénně prokázal nehynoucí sílu obrazového 'Leanovského' vyjadřování - často jsem byl upřímně uchvácen složitou strukturou životem bující mizanscény či nasvícením a rámováním statických záběrů. Nebeská brána je umělecké dílo, které ale vyvolává asi takovou diváckou odezvu jako předražené obrazy v galerii - jste na ně po nějakém čase naštvaní, že je nemůžete mít a sáhnout si na ně. Jakkoli je tedy ve filmu spousta pasáží, které si zaslouží zarámovat a vložit do trezoru, zároveň obsahuje i plno scén, které nedávají valný smysl a jsou tak dlouhé, že i v té galerii by jim před jejich skončením zhasli a zavřeli. A jakkoli je Nebeská brána skutečně pozoruhodný a zřejmě poslední snímek svého druhu, při srovnání s podobně žánrově rozvratným Tenkrát na západě docela paběrkuje. A znovu bych si ji na rozdíl od Leoneho mistrovského díla jen tak nepustil.


Dodatečné informace

Původní název:
Heaven's Gate (více)
  • USA Nebeská brána
  • USA Heaven's Gate
Země původu:
USA
Rozpočet:
44 mil. USD
Tržby:
3,48 mil. USD (celosvětově)
Ocenění:
Žádná ocenění