Daybreakers (USA)
Austrálie Austrálie
USA USA
98 minut

Žánry

:
Akční, Drama, Horor, Thriller
Motto: Na vrcholu potravního řetězce nastaly změny

Obsah

:
Píše se rok 2019. Zemí se přehnala neznámá nákaza, která přeměnila naprostou většinu všech obyvatel v upíry. Lidé teď patří mezi ohrožený, podřadný druh. více »« méně

Režie

:
Michael Spierig Peter Spierig

Scénář

:
Michael Spierig Peter Spierig

Herci

:
Ethan Hawke Willem Dafoe Sam Neill Claudia Karvan Michael Dorman ...
Premiéra: 11. 3. 2010
Distributor: Palace Pictures
DVD: 19. 10. 2011

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 70%
  0
  0
  13. 2. 2016
  martin-mickey-stusak (10512 bodů)

  Výborný originální námět tohoto snímku bohužel nebyl zcela využit. Byť je to natočeno brilantně, je zde spousta hluchých míst, které brzdí tempo a vyloženě nudí. Nedotažené scény nezachrání ani časté hláškování. Buď to mělo být více hororovější, anebo akčnější. Použité různé filtry nejsou na škodu, neboť alespoň zvýrazňují atmosféru. Temnotu tu však divák bude hledat marně. Oko potěší vynikající kamera, ucho zase použitá hudba. Škoda. Mohl to být vcelku zajímavý biják.

 • 75%
  0
  0
  30. 12. 2012
  Standa. (5587 bodů)

  Po všech těch dobrých i špatných filmech o upírech konečně někoho napadlo natočit film z pohledu lidí, kterých je málo a upíři je loví pro jejich krev, bez které nemůžou žít. Podobný scénář mi v hlavě vrtal už pěkně dlouho, tak jsem se konečně dočkal.

 • 25%
  0
  0
  12. 8. 2015
  Pas (4738 bodů)

  Nudění
  Silně neoriginální. Je vidět menší rozpočet, občasná vizuální béčkovitost a celkově chybí silná atmosféra. Pár krvavých záběrů a zajímavá myšlenka to nezachrání od silného podprůměru, celek totiž působí silně nevýrazně. Snad jen několik zajimavých režijních nápadů a kamerových kejklí, které se člověku vryjou do paměti a tím to hasne. Trochu málo na takové obsazení a podobně velké ambice.

 • 65%
  0
  0
  31. 1. 2010
  Tom Hardy (3925 bodů)

  Nastavené zrcadlo moderní společnosti. Jedni vládnou, druzí se schovávají. Tentokrát jsou na vrcholu potravního řetězce upíři a touha po krvi se přenesla z obrazovek televizorů do ulic. Problém je, že krev dochází. Nápadů je ve Svítání dostatek. Herci jsou zvolení velmi dobře a najde se i odvaha na silnější dramatické okamžiky. Chybí tomu ovšem emoční i vizuální síla Equilibria, se kterým má Svítání mnohé společného (boj jednotlivce se zaslepenou společností, znovuobjevování citů). Když John Preston běžel za osudem v červených šatech, mrazilo mě v zádech. Ve Svítání podobný emocionální náraz nikde pořádně nefunguje (přestože se tvůrci upřímně snaží). Nejpatrnější je to ve scéně popravy nežádoucích. Dobrý nápad v podobě mladé dívky se podobně jako ona rozplynul díky nejistému vedení v prach. Bratři Spierigovi odvedli slušný kus práce a ve svém žánru stvořili jednoznačný nadprůměr. Většinu času to bohužel působí jako příslib něčeho většího, co se nikdy nedostaví. Být to pilot televizního seriálu, řval bych nadšením. Coby zábava do kin je to ale trochu – ehm – bezzubé.

 • 85%
  0
  0
  23. 9. 2013
  saboter (3532 bodů)

  Nepleťe si film zňákim upířim romanťákem tohle je nekompromisní horor jako ďas už hodně dlouho mi tak nemrazilo jako u tohoto filmu.Hlavní obsazení Ethana Hawka je skvělé doporučuju jen otrlým jedincům.

 • 40%
  0
  0
  23. 11. 2012
  farb (2051 bodů)

  Po celkem zajímavém konceptu a obsazení jsem čekal hodně. Bohůžel jsem se nedočkal vůbec ničeho.

 • 65%
  0
  0
  6. 12. 2012
  psico (1656 bodů)

  Zase trošku jiná upírovká vybíječka, ale tentokrát je to trošku jinak, jedni chtějí zůstat závislí na lidké krvi zatím co jeden dokturek se snaží svého "prokletí" zbavit. Jeden z těch lepších upírovkých filmů.

 • 75%
  0
  0
  21. 2. 2017
  Terabithian (246 bodů)

  Svěží vítr do zatuchlých upírských brlohů. Upíři tentokrát nejsou těmi lepšími, ani těmi horšími, je jich zkrátka víc. Krev je prolévána pro další krev stejně jako dnes lidé umírají kvůli ztenčujícím se zásobám ropy. Svítání nachází rovnováhu mezi varovnou vizí světa, který bude namísto řešení hledat stále nové alternativy a přímou béčkovou zábavou, jež své diváky nenápadným pomrkáváním varuje „neberte mě úplně vážně“.

 • 70%
  0
  0
  21. 3. 2010
  Djkoma (109 bodů)

  Svítání je hodně netypický horor. Je to spíše sociální (až politická) studie světa, který není ovládán lidmi, ale jejich démonickou obavou, monstrem ze stínů a vycházející jen v noci. Bratři Spierigové zacházejí s upíry velmi elegantně a současně kriticky vůči současné společnosti. Je vážně tak velký rozdíl mezi upírem a člověkem? Oba vykořišťují slabší druhy, oba se snaží za každou cenu udržet svou společnost pohromadě, ať to má jakékoliv dopady (syntetická krev=genetická úprava rostlin a potravy) a mnoho dalšího. Důležité postavení zde má Slunce, které je přeci už od dávných dob považované za "nositele života" i přeměny. Svítání jsem nebral jako čistý horor, ale jako výjimečnou představu světa, který si žádný autor nepokusil vytvořit a představit v komplexní podobě s takovou spoustou detailů (občerstvení v metru, starý dobrý odporný upír jako odpad společnosti, který nemá dlouhou dobu krev a další, Chevrolet je auto upírů:)) a symboliky. Pro mě tedy rozhodně žádné zklamání, spíše elegantní a atmosférické vystřízlivění z hloupých hororovů o krvelačných zrůdách z rakví. Spierigové mají styl, odvahu a smysl pro ironii. Ta zpomalená scéna před závěrem je působivá a bojím se, že jednou lidstvo bude stát (nebo už stojí?) před hodně podobnou hrozbou konce své společnosti jako upíři ve Svítání... Více zde.

64 64 ?
 • jarv 60%
 • Brenan88 70%
 • Terabithian 75%
 • peterbok 100%
 • Arthur Logoff 60%
 • machy-musgo-machacek 80%
 • dav.bal 75%
 • karlos-slovan-janovec 45%
 • martin-mickey-stusak 70%
 • HappyPiere 65%
všechna hodnocení (75)
jak hlasovat?

V TV

V žebříčcích uživatelů

17. místo z 48 v žebříčku uživatele dino
31. místo z 74 v žebříčku uživatele Kirishima
Sdílet tuto stránku:

Partneři: