Lesní jahody

79%
Lesní jahody

Co znamená ten zvláštní sen samotářského profesora Borga v úvodu filmu? Tato scéna, k níž Bergmana inspiroval jeho vlastní sen, zatížená temnou symbolikou a surrealistickými záhrobními rekvizitami, jako by jednoznačně znamenala předpověď brzké smrti. Vše tomu nasvědčuje: vylidněné město, zastavený čas ve slepémciferníku hodin bez rafijí i Borgova vlastní živá mrtvola, která se na něj sápe z rakve. Avšak zpráva vyslaná snem je něčím víc: naléhavým vzkazem o neodčiněném dluhu, který musí Borg nejdřív splatit životu, než zemře. Sen tu funguje jako spouštějící signál k zahájení namáhavého sestupu do nitra na cestě k pravdivému sebepoznání a přehodnocení dosavadní existence. Lesní jahody jsou velmi osobním autorským dílem, které muselo vzniknout, aby tvůrce - stejně jako Borg v usmířeném finále filmu - dosáhl psychické úlevy. Bolestný předsmrtný zápas prožíval v roli profesora i jeho představitel - Victor Sjöström. Tento významný švédský režisér a herec, který přijal Bergmanem nabídnutou roli, v ní dožíval i svůj vlastní život. Nepochybně díky osobnímu Sjöströmovu nasazení dostal jeho Borg nezapomenutelný punc ryzí opravdovosti.
Pete69
Pete69
27 099 bodů
7
Příběh muže na sklonku života, který velmi živě vzpomíná na své mládí a bilancuje. Cestou přehodnocuje dosavadní postoj ke svým blízkým. Velmi poetické, krásná režie, ale jinak je to celkem obyčejný příběh v rukou skvělého režiséra. Pěkný film, který uteče, jako voda.
xxmartinxx
xxmartinxx
22 081 bodů
8
Já vážně nevím, jak je možné, že Bergman mě tímhle zaujme jen tak částečně, když takový Tarkovskij si mě velmi podobným způsobem umí získat. Po rozmýšlení dám čtyři hvězdy, což není málo, ale je to s odřenýma ušima a hraje v tom roli slušný kus úcty (a povedený konec).
lamps
lamps
15 058 bodů
6.5
Formálně další bezchybný Bergman - vnitřní boj stárnoucího člověka, který se pod nečekaným nátlakem nových známých zpětně ohlíží za svým životem, je svým artovým zpracováním (impresionisticky pojaté vzpomínky a sny) filmařsky zajímavý a inspirativní i dnes. Ale obsahově se dnes jedná o téma již natolik ohrané a stále se opakující, že můj požitek z "Jahod" při vší úctě k režisérovi a jeho citu pro krásné herečky nelze ohodnotit jednoznačně kladně. Tím ovšem nijak nevyvracím, že pevné místo ve filmových encyklopediích si tohle dílo zřejmě zaslouží.

Dodatečné informace

Původní název:
Smultronstället (více)
  • Švédsko Lesní jahody
  • Švédsko Smultronstället
  • Švédsko Lesné jahody
  • Švédsko Wild Strawberries
Země původu:
Švédsko