Recenze: Judy - film, ze kterého fanynkám Bridget Jonesové spadne brada na zem

Recenze: Judy - film, ze kterého fanynkám Bridget Jonesové spadne brada na zem
Judy | BBC Films
Renée Zellweger
Judy | BBC Films
Mno, víte vůbec, kdo to byla Judy Garlandová? Já věděl pouze o tom, že hrála hlavní roli ve starém Čaroději ze země Oz. Takže jsem si schválně nic dalšího nezjišťoval a těšil se, co zajímavého se dozvím.
A byl jsem nepříjemně zklamán, neboť z tohoto filmu se o Judy Garlandové dozvíme velmi málo. Naprostá většina se ho totiž odehrává na sklonku jejího života, kdy se snaží vydělat nějaké peníze zpíváním v londýnském kabaretu (protože v Anglii byla populárnější než doma v USA). To je proloženo několika krátkými flashbacky, především do jejího dětství, kdy byla bezmocnou dojnou krávou společnosti MGM. Dozvíme se, že je téměř na mizině, že se s jedním z mnoha manželů handrkuje o své dvě děti, a že je extrémně nespolehlivá umělkyně následkem svých neuróz, konzumace drog a / nebo alkoholu.

Trailer:

Judy
Nedozvíme se nic o jejích mnoha manželích, mnoha skandálech nebo o mnoha filmech, ve kterých hrála. Nedozvíme se, jak došlo k tomu, že se z mladé superhvězdy stala důchodkyně na mizině. Jen sledujeme, jak je na tom po všech stránkách špatně, a jak je pro všechny těžké s ní spolupracovat (i když by jí chtěli pomoci), protože je neuvěřitelně náladová a iracionální.
Renée Zellweger, Finn Wittrock
Judy | Pathé Films
Většina filmu je tudíž o tom, že stará Garlandová buď stojí na pódiu a zpívá, nebo je náladová a iracionální. Není to špatně natočeno, ale poměrně brzy to začne být fádní a předvídatelné. Dočkáme se pár vydařených epizodek, jako třeba když se po představení nechá Garlandová pozvat ke dvěma svým starým gay fanouškům domů, protože nemá nikoho blízkého. Ale megadojemné finále je zase stoprocentně předvídatelné (tedy, ono je předvídatelné asi od poloviny filmu).
Obrovskou devizou filmu je ovšem Zellwegerová, která se kvůli roli zásadně fyzicky proměnila (ve skutečnosti vypadá podstatně lépe, viz letošní Oscary), dává do ní opravdu všechno a údajně všechny písničky také sama zpívá. A je na plátně téměř nonstop. Pokud chcete obdivovat její herecký výkon, je tohle ideální film. Pokud se chcete dozvědět něco o Judy Garlandové nebo vidět film se zajímavou zápletkou, tak se poohlédněte jinde.
Hodnocení: 50%
Průměr hodnocení ze všech recenzí najdete ZDE