Zemřel filmový a divadelní herec a významný dabér Bohumil Švarc

Zemřel filmový a divadelní herec a významný dabér Bohumil Švarc
V roce 1949 vzniklo české znění sovětského filmu Nebezpečná křižovatka (1949), označované za první československý profesionální dabing. Jedním z prvních dabujících v tomto filmu byl i tehdy zkušený filmový a divadelní herec Bohumil Švarc, který dostal roli nacistického důstojníka Neuhause. Tím Švarc započal kariéru jednoho z nejpřednějších českých dabérů a v polovině 90. let získal cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu.
Jeho hlasem promlouvali Lloyd Bridges v kultovních Žhavých výstřelech (1991), Jack Lemmon v Čínském syndromu (1979) nebo Armin Mueller-Stahl v konspiračním hitu Andělé a démoni (2009). Často daboval Christophera Lee. Ve slavné sérii Star Wars nadaboval samotného Darth Vadera.
Přestože byl Švarcův otec úředníkem, aktivně hrál s ochotníky, což samotného Bohumila přivedlo k herectví. Prvně stál před filmovou kamerou již jako dítě v malé roli v Uličce v ráji (1936), později pak ve snímku Pantáta Bezoušek (1941). V době studií byl Švarc členem slavného Dismanova dětského rozhlasového souboru a v roce 1944 absolvoval přijímačky na Státní konzervatoř. Ta však byla vzápětí zavřena nacisty a Švarc tak musel přejít do hloubětínské továrny. V rámci květnového povstání Švarc znovu využil svůj jedinečný hlas - roku 1945 byl rozhlasovým hlasatelem.
Po osvobození konečně začal studovat na vysněné konzervatoři. Když jsi vystudoval, krátce působil v Divadle J. K. Tyla v Plzni nebo pražském Realistickém divadle, aby nakonec na dlouhá léta zakotvil v souboru Městských divadel pražských. Uplatnil se i v rozhlasových hrách. Ve filmech se později objevoval jen zřídka, mnohem častěji se uplatňoval v televizi.
Švarc byl během života čtyřikrát ženatý. Jeho syn Bohumil Švarc ml. je rovněž hercem a dabérem, v dabingu působí i žena Alexandra.