Nicolas Cage vybral svůj jediný film, který byste měli vidět. Jde o přehlížený poklad

Nicolas Cage vybral svůj jediný film, který byste měli vidět. Jde o přehlížený poklad
Nicolas Cage | Getty Images
V 80. letech mu u filmu dával čuchnout zejména jeho strýc, režisér Kmotra a Apokalypsy Francis Ford Coppola. Cage ale trvalou opěru nepotřeboval, už roku 1983, v pouhých devatenácti letech, ustál hlavní roli v romantické komedii Dívka z údolí (lze ji zhlédnout na Prime Video). Ke hvězdám jej vynesla jiná romance z roku 1987, oscarové Pod vlivem úplňku navíc přišlo ve stejnou dobu jako kultovní Polibek upíra, v němž herec piloval své pověstné expresivní výrazy. V následující dekádě patřil k nejvyhledávanějším osobnostem stříbrného plátna a filmy jako Zběsilost v srdci, Opustit Las Vegas, Skála nebo Hadí oči nepotřebují dodatečné anotace.
Nicolas Cage
Nicolas Cage

Herec, Producent

7.0
Žádného z nich si ale šedesátiletý Cage neváží tolik jako komorního dramatu Pig, které roku 2021 natočil dnes obletovaný režisér Michael Sarnoski (Tiché místo: První den). Příběh o bývalém šéfkuchaři, jehož prase specializované na hledání lanýžů unesou podezřelí lidé z jeho zapovězené minulosti, mu byl odpovědí na dost konkrétní otázku: „Pokud někdo neviděl žádný film Nicolase Cage, jaký by to měl být?“
Pro svůj výběr má v zádech pádné argumenty. Pig možná nestojí v kanonické frontě vedle Tváří v tvář nebo Adaptace, ale od kritiků dostalo jedny z nejlepších známek hercovy kariéry. Jeho protagonista navíc prochází životním stadiem, s nímž se dle Cage dá snadno identifikovat. „Z toho filmu si lidé mohou něco odnést, jelikož na všechny v určité chvíli dolehne nějaká tragédie. Je jen otázkou kdy,“ vysvětlil herec, jenž tento týden americká kina vyděsí v obdobně nekriticky přijímaném snímku, hororové novince Longlegs. „Pig je filmem, který mi rozeznívá folkovou skladbu. Je velmi tichý a jemný, což stojí v ostrém kontrastu s tím, jak mě lidé považují za blázna,“ narazil na svou atraktivní pověst hyperaktivního manýristy, již výběrem rolí prohlubuje. Z posledních let nejvíc šílel v kultovce Mandy – Kult pomsty nebo Nesnesitelné tíze obrovského talentu, kde si střihl sám sebe.
Pig (2021)
Pig (2021)
Pig (2021)
Pig (2021)
Pig (2021)
Přiznal, že herectví je pro něj mnohem osobnějším a zajímavějším než v minulosti, kdy na Oscarech sedával vedle Jacka Nicholsona. To Sarnoskiho chválené drama, za které mu i Zlaté maliny nabídly smířlivou cenu vykoupení, dokumentuje beze zbytku. Cage v něm vypadá spíš jako bezdomovec a spoléhá na drobné výrazové nuance. V podstatě se vzdaluje image internetového memu a noří se do niterného výkonu, který by umělá inteligence z jeho běžného katalogu grimas nemohla nikdy vygenerovat. Cage v rozhovoru ostatně zmínil svůj strach z AI, která by mohla zprostředkovat smrt umělce v živém přenosu.
„Prostě mi ukradnou tělo a udělají si s ním, co se jim jen zlíbí,“ zkritizoval moderní technologie, které už jej pro potřeby nejmenovaného filmu skenovaly. „AI mě děsí, vždy jsem to dával velmi hlasitě najevo,“ pokračoval herec, podle něhož je v ohrožení umělecká pravda. „Nahradí ji? Transformují? Kam se vytratí tlukot srdce? Co budete provádět s mým tělem a obličejem, až budu po smrti? S tím nechci mít nic společného,“ uzavřel Cage, jehož letos v Cannes vyprovodili potleskem také za osobitý plážový thriller The Surfer. Nedávno sice vyhrožoval důchodem, ale díky filmům jako Pig nebo loňské satiře To se mi snad zdá opravdu prožívá hereckou renesanci. A možná skutečně natáčí nejhodnotnější filmy své kariéry.
Zdroje: The Hollywood Reporter, The New Yorker
Podívejte se na žebříček nejlepších herců podle databáze Kinoboxu, v němž Nicolas Cage nemůže chybět.