V Bollywoodu mají jiná měřítka. Indický herec se kvůli roli proměnil z pecivála v olympského boha

V Bollywoodu mají jiná měřítka. Indický herec se kvůli roli proměnil z pecivála v olympského boha
Kartik Aaryan | Kabir Khan Films
Variety se rozhodlo vzdát poctu Kartiku Tiwarimu Aaryanovi a jeho novému sportovnímu dramatu Chandu Champion, což je samo o sobě skvělé. Indická kinematografie je bohatý a komplexní prostor, který Evropané a Američané často přelepí nálepkou „Bollywood“ (přestože do Bollywoodu spadá jen zlomek indické produkce, i když v tuto chvíli přídomek platí) a mluví o ní, jako by mělo jít o vtip.
Kartik Tiwari
Kartik Tiwari
Přitom největší západní režiséři jako James Cameron a Baz Luhrmann se už roky netají tím, jaký obdiv ke svým východním kolegům cítí a jak moc inspirace od nich čerpají. Expresivita asijské kinematografie výrazně přesahuje euroamerické standardy, v důsledku čehož najdeme v tamních filmech neuvěřitelné stylistické exhibice, o nichž se „našim“ filmařům může jenom zdát. Posledním velkým zlomem byl v roce 2022 vpád indického blockbusteru RRR na západní trh a otřes, jaký v cinefilní komunitě tento film vyvolal.
Kartik Aaryan
Kartik Aaryan | Kabir Khan Films
Západní trh, sužovaný vlastní krizí současných blockbusterů, se lačně rozhlíží po inspiraci a zjevení dalšího indického hitu by rozhodně neuškodilo. Může jím být Chandu Champion, skutečný příběh prvního zlatého indického paralympionika Murlikanta Petkara, jehož nadějnou sportovní kariéru nezastavilo ani válečné zranění? To teprve udivíme. V tuto chvíli zajímá média hlavně obdivuhodná fyzická proměna, kterou se hlavní hvězda filmu zrovna chlubila na Instagramu.
Kartik Aaryan rozhodně není v domácím prostředí hereckým nováčkem, od roku 2011 si připsal skoro dvacet filmových a televizních rolí a jedná se o populární mladou celebritu. A to přestože na rozdíl od velké části bollywoodských celebrit nepatří k „herecké dynastii“ a k filmu přišel „z civilu“. Zatím ale hrál hlavně v komediích a romantických filmech, nebyl tedy klasickou akční hvězdou. To se nyní dost možná změní, protože na jeho tvrdém drilu v posilovně je založená reklamní kampaň této novinky.
Nejdražší indický film RRR je úžasnou podívanou, kde nezničitelný hrdina přepere tygra a pokoří britské impérium
Recenze26. 5. 2022
Nejdražší indický film RRR je úžasnou podívanou, kde nezničitelný hrdina přepere tygra a pokoří britské impérium
„Bylo toho tolik, co jsem se musel naučit. Plavání, box, wrestling… Petkar byl výjimečný v tom všem. Na začátku jsem měl problém se jen odvážit do hluboké části bazénu, nejsem profesionální plavec,“ řekl Aaryan Variety. Prošel si osmnáct měsíců dlouhým výcvikem, při němž byla veškerá energie věnována tomu, aby se z něj stal uvěřitelný vrcholový sportovec. Podle režiséra Kabira Khana šlo o komplexní fyzický, ale i mentální trénink.
Chandu Champion
Chandu Champion
Chandu Champion
Chandu Champion
Chandu Champion
Věřme pak, že nejde jen o mediální vějičku. Indický zábavní průmysl je enormně kompetitivní a obzvlášť od relativně řadového herce jako Aaryan se výměnou za status superhvězdy očekává maximální odevzdanost. „Přišel jsem z jiného světa. Taková příležitost je pro mě tedy splněný sen, i díky tomu jsem se mohl sžít s příběhem o muži, který se odmítá vzdát. Pro mě je to rozhodně životní role,“ nechal se slyšet herec.
Chandu Champion
Chandu Champion
83%
Samozřejmě je problematické romantizovat si praktiky hraničící se sebepoškozováním. Lidské tělo není dělané na to, aby tak rychle prošlo tak velkou změnou. Kdyby Khan chtěl, mohl by najmout herce, jehož výchozí pozice je vrcholovému sportovci blíž. Jenže pak by tu nebyl inspirativní příběh o nováčkovi, který udělal vše možné i nemožné pro to, aby splnil svůj úkol.
Dočkáme se Chandu Championa, jenž v domácí Indii premiéruje 14. června, v Česku? Určitě ne v široké kinodistribuci. Nicméně skutečnost, že tento film pokrývá západní médium jako Variety, je indikátorem, že distribuce pokukuje po zájmu na západním trhu a bude usilovat například o uvedení na streamech. RRR svého času zbořilo Netflix, v podobnou budoucnost má smysl doufat i tady.
Podívejte se na seznam nejočekávanějších filmů roku 2024 podle databáze Kinoboxu.
Zdroj: Variety