Král moderního hororu chystá šílenou politickou satiru. Bude chtít naštvat úplně všechny

Král moderního hororu chystá šílenou politickou satiru. Bude chtít naštvat úplně všechny
Slunovrat | Aerofilms
Nás oblíbený hollywoodský insider Jordan Ruimy z webu World of Reel měl příležitost přečíst si scénář chystaného Asterova filmu Eddington, v němž budou hrát hvězdy Austin Butler, Emma Stone, Pedro Pascal a Joaquin Phoenix, který ztvárnil hlavní roli už v On se bojí. A přestože novinář nevyzradil spoilerové informace o příběhu, rozepsal se o zápletce i o svých dojmech.
Ari Aster
Ari Aster

Režisér

7.3
Text prý byl značně strhující, nešlo ho odložit před dočtením. A podle očekávání byl i šílený a nevyzpytatelný. Svou bezostyšností má Eddington nejblíž k On se bojí, tedy k největšímu Asterovu komerčnímu neúspěchu. Výhodou novinky však má být, že tentokrát nejde o vágní existenciální horor, ale ostrou satiru. Relativní úspěch Občanské války Alexe Garlanda dokazuje, že publikum má o politické filmy zájem. Stejně jako Občansou válku a předchozí Asterovu filmografii, i Eddingtona pak zaštiťuje cinefilní studio A24, jež svou zkušenost jistě využije k tomu, aby snímek co nejlépe zpromovalo.
Slunovrat | A24 / trailer
Zatímco Garlandův opus odmítl doslova kopírovat současnou politickou situaci ve Spojených státech a záměrně představil ze současného hlediska zcela nesmyslná politická spojenectví, Eddington by měl být podle World of Reel velmi aktivně ponořený v současném rozkolu, který dovádí do úplného extrému. Prý aby se oběma táborům vysmál. Nutno ale podotknout, že World of Reel mívá obvykle centristické názory, takže může výklad scénáře posunout směrem k vlastnímu smýšlení. Nikoliv se záměrem mylně informovat, ale protože komplikované Asterovy filmy vybízejí k víceru interpretací a každý bude mít jistě tendenci směřovat vyznění sobě poplatným směrem.
Slunovrat
Slunovrat
William Jackson Harper, Will Poulter, Florence Pugh, Jack Reynor
William Jackson Harper, Florence Pugh, Jack Reynor
Florence Pugh, Jack Reynor
Příběh by měl sledovat konzervativního šerifa (Phoenix), jenž se rozhodne kandidovat proti liberálnímu starostovi (Pascal). Jejich spor se rozhoří poté, co šerif odmítne veřejně nosit proticovidovou masku. Jak vidno, Aster je ve svém scénáři tak moc specifický, že v době uvedení už bude maličko retro. Kdo se dnes ještě hádá o rouškách? Aby toho ale nebylo málo, rozhoří se ještě BLM protesty. Městečko Eddington je v této bouři rozetnuto na dvě stejně velké části ohledně toho, na čí stranu se přidat.
Scénář je plný odkazů na Hillary Clinton i Trumpa, doktora Fauciho i Tuckera Carlsona. Je vskutku nezvyklé, aby byl americký film tak moc doslovný. Jednak kvůli už zmíněné potíži, že čím větší specifičnost, tím rychleji film stárne. A pak také proto, že cílem amerického mainstreamu je vyhýbat se aktuální politice a neriskovat automaticky znepřátelení poloviny publika. Není ale překvapivé, že právě Aster a A24 tato nepsaná pravidla poruší a nabídnou film, který bude dítětem své doby.
Eddington je ve fázi posprodukce. Premiéra zatím není stanovena, sezóna 2025 se ale jeví jako pravděpodobný slot.
Zatím se podívejte se na žebříček nejočekávanějších filmů podle databáze Kinoboxu.
Zdroj: World of Reel