Chvála v Benátkách, nenávist v Polsku. Uprchlické drama představuje trailer

Chvála v Benátkách, nenávist v Polsku. Uprchlické drama představuje trailer
Hranice | Kino Świat
Obecně lze říct, že film o problémech s uprchlíky na polsko-běloruských hranicích odhaluje nejen neschopnost Polska, ale rovnou celé Evropy, jež si s tzv. uprchlickou krizí ani bezmála dekádu po jejím začátku neví příliš rady.
Hranice: trailer | Bioscop
„Víte, když se něco takového děje na území mé země, tak něco udělat musím. Je to má povinnost. Nemohu v mých letech běhat po lese s baťohem, který váží třicet kilo, to neumím. Ale umím udělat film. A právě tenhle film dává hlas těm, kteří ho nemají. Lidem, jež nemají žádnou možnost, jak odvyprávět svou historii a svůj příběh. Je to film plný těch nejhorších i těch nejkrásnějších věcí,“ cituje režisérku Agnieszku Holland oficiální tisková zpráva.
Hranice
Hranice
71%
Za zmínku stojí, že vedle zvláštní ceny poroty získal snímek, na němž se podíleli i čeští filmaři, ještě čtyři nestatutární ceny. Je vidět, že stovky hodin práce s autentickými dokumenty a zpověďmi aktivistů, kteří na krizí stižených hranicích skutečně pracují, se vyplatily. Příběh se zaměří na mladou psycholožku Julii (Maja Ostaszewska), jejíž osud se protne s pohraničníkem Janem (Tomasz Włosok) a otcem syrské rodiny (Jalal Altawil), snažící se uniknout před válkou do Švédska.
Hodnotící web Rotten Tomatoes dosud eviduje 14 recenzí, pocházejících převážně od kritiků a kritiček, kteří film viděli v Benátkách. Hned 12 z těchto textů uděluje pomyslný palec nahoru, průměrná známka je 7,6/10. To je v ostrém kontrastu s čísly z všeobecně přístupných databází jako mezinárodní IMDb (pouhých 5,2 bodů z 10) či přímo polského FilmWebu (těžko uvěřitelných 2,3 bodů z 10).
Hranice
Hranice | Kino Świat
Zjevný review bombing jde tedy ruku v ruce s odsouzením filmu polskou politickou garniturou v čele se zmíněným ministrem Ziobrem. Podle jeho příspěvku na sociální síti X (dříve Twitter) Němci v období třetí říše vytvářeli filmy ukazující Poláky jako zloděje a vrahy a dnes na to prý mají Agnieszku Holland. Obdobně ministr vnitra Mariusz Kamiński označil snímek za brutální útok na polskou armádu. I další členové polské vlády považují dílo za osočení Polska a antipolskou propagandu. Holland na kritiku reagovala tak, že se zástupci státu prostě jen bojí toho, jak film probíhající krizi zobrazuje.
Bezesporu polarizující snímek se v českých kinech objeví 19. října. Uvidíme, jak vyhrocené reakce vyvolá u nás a nakolik zahýbá naším žebříčkem nejlepších letošních filmů.