16.10.2014, 18:30

42. týden-kinopremiéry: Podlehnete Drákulovi, lásce, tichu nebo zimnímu spánku?

Distributoři si pro nás tentokrát přichystali šest snímků. Převládají ty nezávislé, chcete-li artové. A jeden mainstream. Drákula: Neznámá legenda (2014) se utká se Zimním spánkem (2014), vítězem festivalu v Cannes. Odolá hrabě Vlad III. artovému ataku z Turecka? A co vy?

Do kin míří další novodobé pojetí mytické klasiky. Po Herkulovi a Pompejích došlo na transylvánského Drákulu. Co snímek s podtitulem Neznámá legenda přináší? Armády, působivé přírodní scenérie, bitvy. A netopýry.

Vlada Tepese hraje Luke Evans. Ve filmu odolává nájezdům Turků a tvůrci by ho před diváky rádi polidštili. Ještě než se změnil v krvežíznivého Drákulu, staral se totiž svědomitě o svou transylvánskou hroudu. Z recenze Františka Fuky: "Hlavní akční scény spočívají v tom, že Vlad podniká nálety na Turky prostřednictvím milionů ochočených netopýrů. Ty akční scény celkem jdou, ale většina filmu, která jim předchází, je značně nudná. A nesouvisí to se skutečností, že "takhle Draculu neznáme" - je prostě nudná, protože se v ní velice málo děje, a většinu času někdo někam zadumaně kouká a tragicky mluví, v lepším případě leze po skále a efektně mu vlaje pelerína." Hmmm... Všechny recenze filmu najdete zde. Průměrné hodnocení 59 procent.

Trvá přes tři hodiny, vypráví o Turecku, charakterech tamních lidí a byl oceněn hlavní Zlatou palmou na festivalu v Cannes. Řeč je o Zimním spánku, dalším "nenápadném" snímku, který se s největší pravděpodobností utká o zahraničního Oscara a srdce filmových fajnšmekrů. Recenze filmu si můžete přečíst zde. Prozatímní hodnocení se zastavilo na známce 82 procent.

V tichu (2014) a bez výraznější propagace vstupuje do kin novinka Zdeňka Jiráského, který debutoval oceněnými Poupaty (2011). Koprodukce V tichu se vrací k tématu holokaustu. "Hlavními postavami dramatu jsou baletka Alice Flachová, pianista, dirigent a všestranný hudebník Karol Elbert, skladatel, dirigent, hudební historik, klavírista a hudební ředitel drážďanské činohry Arthur Chitz, klavíristka Edith Kraus a vokální skupina Comedian Harmonists." Ti se stali terčem německé genocidy a Jiráský o tom pojednává vskutku působivou formou.

Z recenze Františka Fuky: "Z řemeslného hlediska to všechno vypadá VELMI profesionálně a jak vidíte v traileru, dá se to sestříhat tak, že je to působivé, aniž bychom museli vědět, co přesně se komu stalo. Ale to, co dobře funguje ve dvouminutovém traileru, nefunguje zdaleka tak dobře v celovečerním filmu." Všechny recenze filmu V tichu najdete zde. Prozatímní hodnocení 49 procent.

Své místo má mezi novinkami též romantické drama Co s láskou (2014). Vypráví příběh dvou lidí, kteří se do sebe před 25 lety zamilovali, ale okolnosti jejich vztahu nepřály. Nyní se setkávají znovu. Jak to dopadne? O kvalitách díla nemůžeme referovat, nemá jedinou tuzemskou ani zahraniční recenzi. 

Do kin se můžete vydat ještě na dva česko-slovenské snímky. Děti (2014) natočil dokumentarista Jaro Vojtek a ve čtyřech příbězích pojednávají o vztazích, citech a vyrovnávání se s těžkou životní situací. Recenze si přečtěte zde. Prozatím 60 procent.

Posledním snímkem, který se tento čtvrtek v premiéře představí, je dokument Felvidék - Horná zem (2014) režisérky Vladislavy Plančíkové. Ta se v autobiograficky laděném díle vrací k vlastním kořenům, do období 2. světové války na slovensko-maďarskou hranici. Z oficiálního textu distributora: "Co neřeknou pamětníci a co neukáží archívní materiály, ilustruje autorka animovaným vyprávěním mimořádné kvality. Kromě osobní historie je film zároveň i obecnější úvahou o tom, co pro člověka znamená rodná zem a národní identita." Zkrátka osobní dějiny, které se snaží vzbudit zájem o téma s širším dopadem. Recenze filmu si přečtěte zde.

Seznam všech říjnových premiér najdete ZDE.

-
-
Lukáš Král
Autor:
Lukáš Král

Související články:

Recenze: V tichu je profesionálně a zručně natočený film, ale...

Osudy několika spolu nesouvisejících židovských umělců těsně před okupací a po ní.

Kinematografie tří zemí pod jednou střechou. Představuje se festival 3Kino.

Název nového filmového festivalu 3Kino vychází ze spojení kinematografie 3 zemí visegradské koalice a láká na současný polský, slovenský a český film...

Recenze: Drákula: Neznámá legenda aneb Malebné kaňony a skály, velké armády a nadpřirozené bitvy

Tento nový remake / reboot / bůhvíco nám chce vyprávět o tom, jak se ze sexy rumunského prince stal nesmrtelný upír.

Zdeněk Jiráský: „Rád si u piva poslechnu osud bezdomovce.“

Do kin vstupuje syrové drama Poupata, jehož režisérem a scenáristou je debutant Zdeněk Jiráský. Snímek pojednávající o postupném rozkladu jedné rodiny z...

Ankety

Na kterou únorovou novinku (2019) vyrazíte do kina?
  • LEGO® příběh 2
  • Na střeše
  • Marie, královna skotská
  • Alita: Bojový Anděl
  • Nedotknutelní
  • Jak vycvičit draka 3
  • Úhoři mají nabito
  • Mrazivá pomsta

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: