14.10.2014, 16:00

Kinematografie tří zemí pod jednou střechou. Představuje se festival 3Kino.

Kinematografie tří zemí pod jednou střechou. Představuje se festival 3Kino. 19 obrázků v galerii
Název nového filmového festivalu 3Kino vychází ze spojení kinematografie 3 zemí visegradské koalice a láká na současný polský, slovenský a český film. Festival chce ukázat divákům to nejlepší ze současné tvorby všech zmíněných tří zemí. V české předpremiéře bude uvedeno hned několik zajímavých a kvalitních snímků. Do budoucna je záměrem tvůrčího týmu přizvat i maďarskou stranu a vytvořit tak plnohodnotný visegrádský festival. První ročník můžete navštívit v kině Atlas v Praze od 30. října do 2. listopadu 2014.

Filmová přehlídka 3Kino je založena především na současné tvorbě. Velký sál kina Atlas uvede hrané snímky, malý sál dokumentární tvorbu a zvláštní projekce zajímavých filmů zahraničních partnerských festivalů - Solanin Film Festivalu, Cinematiku ve slovenských Piešťanech nebo nejstaršího filmového festivalu v Polsku Lubuskie lato filmowe v Lagowě. Na festivalu 3Kino nebudou chybět ani snímky, které se představily na prestižních zahraničních i domácích festivalech.

3Kino zahájí film Papusza (2013) o nejslavnější cikánské básnířce. Její osud je v Polsku obestřen legendou, podle níž jí básnický talent přinesl slávu, ale její vlastní lidé ji prokleli jako zrádkyni tajemství prastaré kultury Romů a jejich zvyků. Festival zakončí strhující nadčasový snímek Bílý Bůh (2014), pojednávající o vztahu lidské a psí rasy. Film získal hlavní cenu sekce Un certain regard na festivalu v Cannes 2014.

Bílý Bůh byl oceněn v Cannes. | Foto: Artcam

„Je fakt, že pro českého diváka třeba polský ani slovenský film není příliš dostupný. A my jsme se to rozhodli alespoň trošku zlepšit,“ uvádí Miloš Máca z tvůrčího týmu 3Kino. „V budoucnu máme ambici rozšířit 3Kino ještě o maďarskou kinematografii. Naší vedlejší snahou je vytvořit jakousi platformu pro setkávání tvůrců, producentů, distributorů a třeba i studentů ze všech těchto zemí,“ dodává za 3Kino Vavřinec Menšl.

V sekci Současný polský hraný film festival mimo jiné představí snímek Krycí jméno Krtek (2011), který uvede osobně režisér Rafael Lewandowski. Vůbec poprvé bude v České republice uveden coenovsky laděný hudební snímek Bobry (2014).

Bohumil Hrabal a jeho kočky. | Foto: festival 3Kino

Slovenská artová sekce uvede například snímky Ďakujem, dobre (2013) nebo Děti (2014). V zastoupení českých dokumentů uvidíte Sněhová pole Ivana Hartla (2012) režisérky Jany Počtové, dokument 5 pravidel (2013) nebo poctu Bohumilu Hrabalovi „Takže stalo se, že…“ (2014) režiséra Olivera Maliny Morgensterna, kterou autor natočil k příležitosti stého výročí narození jednoho z našich nejosobitějších spisovatelů.

Na filmovém plátně se představí i legendární polská komedie Sexmise (1984). V té se hlavní hrdinové Max a Albert po umělém rozmrazení těla probudí v 21. století, kdy žijí pouze ženy...

Festival 3Kino se koná v pražském kině Atlas od 30. října do 2. listopadu. Více informací a program naleznete na webových stránkách a facebooku.

Ankety
Jaký film s Evou Green máte nejraději?
Snílci (2003)
Království nebeské (2005)
Casino Royale (2006)
Perfect Sense (2011)
Temné stíny (2012)
300: Vzestup říše (2014)
Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil (2014)
Jiný
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist