Téma

12.10.2014 /09:00/

500 kritiků z celého světa určilo nejlepší nezávislé filmy roku 2014

500 kritiků z celého světa určilo nejlepší nezávislé filmy roku 2014

S blížícím se koncem roku se pozvolna blíží různé rekapitulace a vyhlašování nejlepších filmů. Americký server indiewire.com, zaměřený na filmovou nezávislou scénu, vytvořil na základě hodnocení 500 kritiků seznam 60 nejlépe hodnocených filmů z nezávislých produkcí. Nabízíme vám z něj první desítku.

Dodejme ještě, že podmínkou pro zařazení filmů na seznam hodnocených děl bylo jejich uvedení do kin v roce 2014, minimálně 15 napsaných recenzí a průměrné hodnocení v těchto recenzích muselo dosáhnout na stupnici A+ až D- hodnoty alespoň B+ (nebo vyšší). Seznam vzniká již delší dobu a s přibývajícími recenzemi a dalšími tituly, vstupujícími do kin, se postupně mění. Nicméně v tuto chvíli obsahuje první desítka následující filmy:

Nejlépe hodnocené indie-filmy roku 2014:

1. Chlapectví (r. Richard Linklater) - 75 hodnocení A
Časosběrný skvost vznikající po dvanáct let a sledující dětství a dospívání chlapce jménem Mason. Film, kde i Helenu Třeštíkovou šimrá závist a který po zásluze znamenal na festivalu v Berlíně Zlatého medvěda pro režiséra Linklatera.

2. Přežijí jen milenci (r. Jim Jarmusch) - 83 hodnocení A-
Klasik nezávislého amerického filmu vstoupil do žánru vyhrazeného spíše pop-cornové zábavě a jeho pojetí upírského tématu znamenalo nejen nominaci na Zlatou palmu v Cannes, ale především kladný ohlas u diváků a kritiky.

3. Grandhotel Budapešť (r. Wes Anderson) - 75 hodnocení A-
Očekávaný nový film Wese Andersona je úžasnou poctou filmovému médiu, řeči obrazu, hypnotický v detailech i celku a rezignující na klasické emocionální ždímání. Letos si z Berlína odvezl Velkou cenu poroty.

4. Pod kůží (r. Jonathan Glazer) - 70 hodnocení A-
Temná sci-fi, která zatím minula česká kina. Tvrdit, že jde o příběh „vraždící mimozemšťanky“ nebo prostě o film, kde je Scarlett úplně nahá, je maličko zjednodušující. Glazerova sci-fi je v mnoha ohledech výjimečný film, který si nehledá cestu k divákovi a naopak ho nutí, aby si ji našel on k němu.

5. Blue Ruin (r. Jeremy Saulnier) - 60 hodnocení A-
Původně kameraman Jeremy Saulnier filmem Blue Ruin patrně natrvalo přesedlal do režisérské židličky. Pozvolna vyprávěný příběh o pomstě muže, který rozhodně není typem tvrďáckého mstitele, získal mimo jiné cenu FIPRESCI na festivalu v Cannes.

6. Zvedá se vítr (r. Hayao Miyazaki) - 55 hodnocení A-
Autor jediného animovaného filmu v první desítce se jmenuje Miyazaki a kdo neviděl alespoň jeden jeho film, jako by nebyl. Snímek připomínající život japonského leteckého inženýra Jiro Horikoshi je prý Miyazakiho posledním animákem. Pokud tomu tak je, loučení se jeví jako vpravdě zdařilé.

7. Život Rogera Eberta (r. Steve James) - 51 hodnocení A-
Na další příčce je dokumentární profil držitele Pullitzerovy ceny a jednoho z nejvlivnějších filmových kritiků Rogera Eberta. Jeho kritiky vycházely od roku 1967 v Chicago Sun-Times a stal se mimo jiné i prvním filmovým kritikem, který má hvězdu v hollywoodském chodníku slávy.

8. Neznámý od jezera (r. Alain Guiraudie) - 50 hodnocení A-
Francii v nezávislém top 10 zastupuje snímek Neznámý od jezera, film, který byl k vidění na pražském Febiofestu. Příběh, v němž se bravurně kombinují žánry do osobitého díla o touze, lásce, zločinu a následcích. Film získal na festivalu v Cannes cenu Un Certain Regard.

9. Nymfomanka – část I. (r. Lars von Trier) - 48 hodnocení A-
Ne každý je příznivcem posledního díla dánského mága filmového umění Larse von Triera. Jak se ale zdá, kritici se shodují na tom, že první část Nymfomanky je coby studie ženské sexuality výjimečně sugestivní a kvalitní.

10. Ida (r. Pawel Pawlikowski) - 44 hodnocení A-
Ze zemí bývalého Východního bloku se do první desítky dostalo černobílé drama Ida renomovaného polského režiséra Pawla Pawlikovského. Příběh jeptišky s židovským původem, která s pomocí prokurátorky pátrá ve své minulosti, navazuje a rozvíjí to nejlepší, co známe jako skvosty 60. let.

Který nezávislý film vás nejvíce zaujal?

 • Chlapectví
 • Přežijí jen milenci
 • Grandhotel Budapešť
 • Pod kůží
 • Blue Ruin
 • Zvedá se vítr
 • Život Rogera Eberta
 • Neznámý od jezera
 • Nymfomanka – část I.
 • Ida
-
-
Jan Stehlík
Autor:
Jan Stehlík

Čtěte dál:

9. týden-kinopremiéry: Jízda s Wolverinem, Amadeem, Muzzikanty a Gustavem Machatým

Máme tady první březnové premiéry a s nimi šestici snímků. Tahákem týdne je pochopitelně Logan: Wolverine (2017), v němž se velkolepě loučí hned dva X-Mení...

Ceny české filmové kritiky 2014. Výsledky...

Slavnostní předávání cen české filmové kritiky za rok 2014 je tu. Kdo dosáhne na nejvíce cen a kdo odejde s nepořízenou? V průběhu dnešního sobotního...

Top 10: Nejsledovanější trailery roku 2014

Tak to máme skoro za sebou a čeká nás nejedna roční bilance. Dnes se společně podíváme na to, které trailery v letošním roce přitahovaly nejvíce pozornosti.

Co jsme v roce 2014 "filmového" nejvíce vyhledávali na Googlu?

Google je největší a nejoblíbenější internetový vyhledávač, což znamená, že má mimo jiné k ruce opravdu zajímavé statistiky. A protože se blíží konec roku...

Nejlépe placené herečky současnosti (2014)

Světový magazín Forbes sestavil (jako každým rokem) i žebříček nejúspěšnějších hereček. Časové rozmezí bylo od června 2013 do téhož měsíce letošního roku...

Nejlépe placení herci současnosti (2014)

Kdo trochu sleduje dění ve filmových kuloárech, toho nemůže první místo překvapit. Díky ohromnému úspěchu Iron Mana si Robert Downey Jr. již podruhé...

Nejlepší filmy roku 2013 podle českých kritiků

Jako každý rok, i letos jsme pečlivě ze všech českých serverů sbírali do naší databáze recenze profesionálních kritiků. A přirozeně je znovu využijeme v...

Ankety

Raději bych viděl/a v kinech nový díl...
 • Critters
 • Noční můry v Elm Street
více k tématu:
Osmdesátkové hororové klasiky Critters a Noční můra v Elm Street se možná dočkají nových dílů
Byl by Mel Gibson dobrý Wolverine?
 • Určitě!
 • Vůbec.
 • Těžko říct.
 • Leda kdyby bojoval proti židům.
více k tématu:
Podívejte se, jak vypadal Mel Gibson jako Wolverine na concept artu z roku 1997
Měl by finální případ odhalit, že byla Jessica Fletcherová celou dobu vrahem?
 • Proč ne, to je vzrušující!
 • V žádném případě.
 • Leda tehdy, kdyby to vyšetřovali Columbo s Kojakem.
více k tématu:
To je vražda, dopsala - Jessicu Fletcherovou čeká finální případ
Měl by mít Ridley Scott možnost dokončit "Covenant" trilogii?
 • Určitě, líbí se mi naznačený směr!
 • Ne, prequely už nadělaly dost škody.
 • Je mi to u xenomorpha.
více k tématu:
Dostane Ridley Scott padáka z vetřelčí série?
Sdílet tuto stránku:

Partneři: