Zemřel filmový architekt a výtvarník Karel Černý, držitel Oscara za Amadea

Zemřel filmový architekt a výtvarník Karel Černý, držitel Oscara za Amadea 8 obrázků v galerii
Ve věku 92 let zemřel slavný filmový architekt a výtvarník Karel Černý. Proslavil se prací na Amadeovi (1984), za kterého získal v roce 1985 sošku Oscara.
Karla Černého jsme navštívili v jeho táborském bytě v únoru loňského roku.

Karel Černý vystudoval architekturu. První film, na jehož vzniku se profesně podílel, byl příběh o Emilu Zátopkovi Jeden ze štafety (1952). Od té doby Černý spolupracoval na vzniku necelé stovky filmů a více než stovce televizních seriálů a inscenací. Cesta do pravěku (1955), Král Šumavy (1959), Intimní osvětlení (1965), Hoří, má panenko (1967), Nebeští jezdci (1968)... Černý byl u zásadník milníků takzvané Československé nové vlny.

Amadeus získal v roce 1985 osm Oscarů. Jednoho z nich obdržel i Karel Černý.

Dlouhodobá spolupráce s Milošem Formanem mu v roce 1985 vynesla Oscara za snímek Amadeus. Černý byl oceněn za Nejlepší uměleckou režie - dekoraci scény. Vzhledem k tomu, že byl zaměstnance Barrandova, měl problémy se na vyhlašování Oscarů vůbec dostat. Ve výhru dle svých slov nedoufal. Čechoslováci se v roce 1985 světu představili vskutku velkolepě, sošku kromě Černého převzal za kostýmy Amadea Theodor Pištěk a Miloš Forman za režii. Zkrátka přišel kameraman Miroslav Ondříček.

Oscar prošel celou řadou rukou.

Barrandovský architekt Černý se nicméně až do roku 1989 slavnou soškou ze západu nesměl "chlubit". V roce 2013 byl Karel Černý oceněn Českým lvem za mimořádný přímos české kinematografii. Podívejte se na video medailonek:

Ankety
Který z první desítky nejlepších filmů všech dob podle ankety britského magazínu Sight & Sound máte nejraději?
1. Jeanne Dielman, Obchodní nábřeží 23, 1080 Brusel
2. Vertigo
3. Občan Kane
4. Tokijský příběh
5. Stvořeni pro lásku
6. 2001: Vesmírná odysea
7. Dobrá práce (Beau travail)
8. Mulholland Drive
9. Muž s kinoaparátem
10. Zpívání v dešti
Žádný z nich jsem neviděl/a.
Nejnovější články:
Načíst další články