18.8.2014, 14:54

Tržby v českých kinech: Tři bratři se prozpívali k rekordu. Ovládli žebříček s razancí dynamitu. V kráteru se krčí i Postradatelní 3.

Tržby v českých kinech: Tři bratři se prozpívali k rekordu. Ovládli žebříček s razancí dynamitu. V kráteru se krčí i Postradatelní 3. 12 obrázků v galerii
Je to doma! Tři bratři (2014) Jana Svěráka jsou po premiérovém víkendu v čele tržeb. Navíc, letos nebyl nikdo úspěšnější. Marvelovky, animáky i Zdeněk Troška se musí sklonit před režisérem-producentem, který nalákal 135 tisíc diváků na scénář otce Zdeňka, jehož postmoderní pohádky hudebně doprovodil Jaroslav Uhlíř a Michal Novinski. Doutník putuje z úst "postradatelného" Stalloneho k Janu Svěrákovi.

V pátek jsme si trochu zaspekulovali, jak to s těmi Třemi bratry asi dopadne. Talentovaný režisér získal Oscara, zůstal v Evropě, své filmy si začal koprodukovat. Vratné lahve (2007) zaznamenaly úspěch u divácké i odborné skupiny, ale... Řekněme si to zcela upřímně, od Jana Svěráka jsme čekali větší rozlet, jistou světovost. Následoval převážně loutkový snímek Kuky se vrací (2010) a řada lidí od sledování Svěrákovy tvorby upustila.

Jan Svěrák během natáčení. | Foto: Bioscop

Jenže, nejnovější Tři bratři stejně jako Vratné lahve zapůsobili na diváky i recenzenty. Nebývalá shoda. Troškovy Babovřesky (2013) sice o premiérovém víkendu Tři bratři nepokořili, ale nechybělo mnoho. Údaje z Unie filmových distributorů hovoří následovně: za premiérový víkend na film do 132 kin přišlo 122 tisíc diváků, tržby činily 15.4 milionu korun! UFD navíc nemá informace ze svěch kin, ty nám dodal distributor snímku, společnost Bioscop. Do všech 161 kin přišlo 135. 126 diváků. Tržby se tedy o nějaký ten milion navýší.

V čem vězí úspěch Tří bratrů? V otci a synovi Svěrákových. Opět zabodoval lidský, jednoduchý scénář ve spojení s písničkami. Pokud totiž jde o PR k filmu, upoutávky ani plakát se zrovna nepovedly. A teď nemluvíme o vkusu, který se kus od kusu různí, ale i o názorech publicistů. Nesmíme ale zapomenout na Vojtěcha Dyka a Tomáše Kluse. To byla od producenta, který o těch dvou údajně nic nevěděl, sázka na jistotu.

Svěrák ("kvalita") pokořil Trošku ("nevkus"). Takže se Český lev za divácky nejúspěšnější film vrátí? | Foto: Bioscop

Tři bratři se tedy řadí hned na druhé místo co se úspěšnosti českých filmů o premiérových víkendech (počítá se čtvrteční až nedělní návštěvnost) týče. Před sebou mají jen první Babovřesky (140.236 diváků, 20.2 miliony korun na tržbách). Jejich druhý díl, který ještě donedávna kraloval letošním českým premiérám, musí o dům dál - 71.640 diváků a 10.06 milionů korun na tržbách. Před tímto víkendem nedostižná meta.

Půjdete na Tři bratry?
Ano.
Ještě jsem se nerozhodl(a).
Ne.

Docela ve stínu Třech bratrů se ocitli Expendables: Postradatelní 3. O premiérovém víkendu se na tyhle "poslední akční hrdiny" a jejich mladé fanoušky ve vedlejších rolích vypravilo 32.362 diváků, kteří v pokladnách nechali 4.3 miliony korun. V porovnání s "bratry" si tihle drsoňové vůbec neškrtli.

V porovnání se Třemi bratry si neškrtli. Dají se Expendables na pohádkový žánr?

A teď už to vezmeme letem světem, vlastně Galaxií. Bronz totiž patří studiu Marvel a jeho nejvtipnějšímu, nejbéčkovějšímu filmu, Strážcům Galaxie (2014). O třetím víkendu na ně přišlo téměř 20 tisíc diváků, utržili skoro 3 miliony a pokořili metu 100 tisíc diváků. A to hned o 16 tisíc.

Na čtvrtém místě skončil akční sci-fi snímek Lucy (téměř 17 tisíc diváků, tržby 2.45 milionu korun) a pátá Díra u Hanušovic (8.698 diváků, tržby 1.23 milionu korun) přivítala sto tisícího fanouška. Momentálně má komedie na kontě 109.750 diváků a tržby téměř 15 milionů korun. Další úspěch pro český film. I když to za necelé čtyři týdny není ani to, co "udělali" Tři bratři za víkend.

Aktuální žebříček tržeb a návštěvnosti tuzemských kin najdete ZDE.

Ankety
Zajímáte se o anticeny Zlatá malina?
Ano, pravidelně mě zajímají výsledky.
Ano, ale vyloženě je nevyhledávám.
Spíše ano, pokud je příležitost si o nich přečíst.
Spíše ne, čtu o nich výjimečně.
Ne, není to nic, co by mě zajímalo.
Ne, s udělováním anticen principiálně nesouhlasím.
Nevím, je mi to jedno.
Nejnovější články:
Načíst další články