GLOSA: Ostře sledovaný záškodník. Režisér Menzel hledá člověka, který ve Varech odrazoval od návštěvy Donšajnů.

GLOSA: Ostře sledovaný záškodník. Režisér Menzel hledá člověka, který ve Varech odrazoval od návštěvy Donšajnů. 12 obrázků v galerii
Když z Karlových Varů náš člověk Matěj Chlupáček upozorňoval na to, že "jakýsi zábavný anonym" vyvěsil u pokladen anglickou výstrahu, aby se lidé vyhli projekci filmu Donšajni (2013), v tichosti jsme tuto informaci přešli. Ne tak režisér Jiří Menzel a server iDnes.cz. Ano, trochu to zavání okurkovou sezonou a dotčeným egem autora, který na letošním festivalu zároveň uvedl restaurovanou verzi oscarových Ostře sledovaných vlaků (1966).
Inkriminovaný text. Stručný překlad redakce: "Vyhněte se filmu Donšajni. Je to jedna z největších blbostí v historii českého filmu - 30% na ČSFD. Karlovarský festival snímek promítá jen proto, že Jiří Menzel má věhlasné jméno a téměř před půl stoletím získal Oscara."

Menzel přitom o promítání Donšajnů ve Varech vůbec nevěděl. Dočetl se o něm z recenze Jana Čulíka, šéfredaktora Britských listů, který vydal text s titulkem "Menzelovi Don Šajni: Moudrý, zralý, chytrý a hluboký film". Což Menzelovi muselo imponovat, ostatní tuzemské recenze totiž v hodnocení nepřekročily hranici 50 procent.

Trailer k filmu Donšajni:

Prostřednictvím článku Mirky Spáčilové Menzel autora letáku vyzývá, aby se přihlásil: „Chtěl bych se dozvědět, proč si nepřál, aby film viděli zahraniční účastníci festivalu. Možná se bál toho, aby přívětivých recenzí nebylo víc než jen ta jedna z Britských listů.“

PR a marketing upravují realitu, někdy dokonce lžou. Jsou placeny a je to v pořádku. Výše zmíněný leták nebyl nikým placený, nelže, sděluje soukromý názor, odkazuje se na průměrné procentuelní hodnocení ČSFD. Menzelovi se to nelíbí, což je pochopitelné. Jsou ale názor a akce neznámého antiDonšajna natolik pobuřující, aby kvůli tomu vznikl článek?

Jiří Menzel uvedl v Karlových Varech restaurovanou verzi Ostře sledovaných vlaků. Na fotce s manželkou Olgou a hercem Václavem Neckářem. (foto: kviff.com)

Jiří Menzel se zapsal do české i světové kinematografie, jeho oscarové Ostře sledované vlaky se ostatně dočkaly restaurovaného uvedení. S Donšajny nicméně přestřelil. Internetové diskuse a blogy jsou různých prohlášení, výzev a "hejtů" plné. Když to ale máme fyzicky černé na bílém, tak nás to má zaskočit? Ostatně, nebylo by nic jednoduššího než daný list papírů strhnout a zmuchlat do koše. Ale nikdo to neudělal. To také o něčem svědčí.

Sdílíte rozhořčení Jiřího Menzela?
Ano, autor letáku mohl svým subjektivním názorem ovlivnit potenciální diváky.
Ne, myslím, že by se nad to měl pan Menzel povznést.
Ankety
Kterou filmovou drsňačku máte nejraději?
Artemisia
Sarah Connorová
Furiousa
Xenia Onatoppová
Nevěsta
Ellen Ripleyová
Eden Sinclairová
Sofia
Laurie Strodeová
Vojín Vasquezová
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist