Scenárista Christopher McQuarrie vysvětluje, proč má Na hraně zítřka pozitivní konec

Scenárista Christopher McQuarrie vysvětluje, proč má Na hraně zítřka pozitivní konec 8 obrázků v galerii
Na hraně zítřka
Včera jsme si v televizi mohli vychutnat sci-fi Na hraně zítřka s Tomem Cruisem a Emily Blunt, jeden z nejlepších filmů roku 2014. Žádný film nicméně není dokonalý (respektive se teď budeme tvářit, že Vykoupení z věznice Shawshank neexistuje) a i Na hraně zítřka má jedno velké ALE.

Než řeknu jaké, ujasníme si následující věc - článek bude obsahovat spoilery, protože prozrazuje konec filmu a vysvětluje tvůrčí záměr. Pokud jste tedy ještě Na hraně zítřka neviděli a máte to v plánu, nečtěte dál.

Připraveni? Jdeme na to. Na hraně zítřka končí tím, že se Cage v podání Toma Cruise po zníčení Omegy, což ho stojí život, znovu "restartuje", tentokrát až do helikoptéry, která v úvodu filmu mířila na velitelství. Poté vyhledá Ritu (Emily Blunt), svého parťáka z bitvy a máme happy ending.

Neoznačil bych to přímo za debilní konec. Jedno Nevědomí, kde superinteligence nepozná v plující rakvi chlapa místo ženské a klon hlavního hrdiny má i po dvou letech putování ty samé hadry, stačilo. Rozhodně je ale zakončení Na hraně zítřka zbytečně odlehčené a bojí se osudovosti.

Proč to tak dopadlo? Scenárista filmu Christopher McQuarrie je si dobře vědom toho, že konec veřejnost neuspokojil. Od počátku však počítal s probuzením v helikoptéře. Jeho záměrem bylo, aby divák váhal, zda se celá akce náhodou hlavnímu hrdinovi nezdála. Taková byla vize v době, kdy měl scénář mnohem temnější nádech. Když však nastoupil na palubu projektu Cruise, hodně loboval za odlehčení filmu a nakonec si to prosadil. Díky tomu se změnila nálada konce, ač si zachoval něco z původní podoby.

Ok, takže za to může humor. Upřímně, docela to beru. Právě nadhled udělal z Na hraně zítřka jedno z nejpříjemnějších překvapení roku 2014. Pokud je daní za něj konec, jsem ochotný posledních 20 minut vzít na milost.

Vadí Vám zakončení Na hraně zítřka?
Ano.
Ne.
Ano, ale vysvětlení beru.
Ankety
Která Daltonova bondovka je podle vás lepší?
Dech života (1987)
Povolení zabíjet (1989)
Nemám rád/a Daltonovy bondovky
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist