Potkat je osobně? To nechcete. Nejobávanější filmoví psychopati

Potkat je osobně? To nechcete. Nejobávanější filmoví psychopati 10 obrázků v galerii
Osvícení (1980) | Foto: Warner Bros.
Dnes slaví herec Jack Nicholson 83. narozeniny. Představitel řady památných rolí si v roce 1980 zahrál v Kubrickově Osvícení duševně vyšinutého spisovatele pronásledujícího vlastní rodinu. Pojďme si při té příležitosti připomenout nejen jeho, ale též další filmové psychopaty, kteří vešli do dějin kinematografie.

V hororech je nebezpečných psychopatů více než dost, ovšem jsou i filmy, které označení horor nenesou a přesto nám jejich postavy zanechají v mysli takový ten neblahý pocit, že bychom je velmi neradi potkali v reálném životě.

Každý z nás má jistě svého favorita, ale pokud nechcete zaměstnávat mozkové závity, vyřešili jsme to za vás a tady je jejich devítka nejstrašidelnějších filmových padouchů, kteří hráli ve výjimečných filmech:

Plukovník Hans Landa z Hanebných panchartů. Jeho činy a úlisný úsměv si pamatuje asi každý a nejhorší na tom je, že takových mohla být plná nacistická armáda. Jeho cíl byl jediný – vidět vás mrtvého, pokud jste mu stáli v cestě. O nacistickou ideologii tu nešlo, pouze o vlastní oportunismus.

Hanebný pancharti | Foto: The Weinstein Company

Jack Torrance v Osvícení. Co se týče všech filmových adaptací děl Stephena Kinga, tak není horšího záporáka než je právě Jacka. Postava Torranceho je již sama o sobě napsaná strašidelně, byl to ale právě Jack Nicholson, který jeho vražedné šílenství povýšil na úplně jinou úroveň.

Osvícení | Foto: Warner Bros.

Annie Wilkesová z Misery nechce zemřít. Ne nadarmo za tuto roli získala Kathy Bates Oscara. Její posedlá a destruktivní fanynka knih Paula Sheldona se zapsala do filmové historie nesmazatelnou stopou, která vás provází ještě dlouho poté, co snímek vypnete.

Misery nechce zemřít | Foto: Metro-Goldwyn-Mayer

Norman Bates – Psycho. Většího psychopata mezi filmovými násilníky asi nenajdeme. Maminčin vraždící hoch s nožem v ruce patří mezi elitu a ani k tomu nepotřebuje barvu. Děs vyvolává i v černobílém podání a řada lidí se jistě dodnes motelům raději úplně vyhýbá.

Psycho | Foto: 1960 Paramount Pictures

Dr. Hannibal Lecter, Mlčení jehňátek. Už jen to, že Anthonymu Hopkinsovi stačilo k získání Oscara za nejlepší herecký výkon pouhých 20 minut v celém filmu, hovoří za vše. Žádný z filmových psychopatů nebyl podán tak lákavě a zároveň nelidsky jako právě Lecter.

Mlčení jehňátek | Foto: 1991 Orion Pictures Corporation

Alex DeLarge, Mechanický pomeranč. Charismatický, veselý a smrtící Alex pokročil od násilného vyvrhele k politické loutce a zpět bez toho, aniž by se cokoli naučil. Jeho šílenství prýští pouze z čisté radosti ze zabíjení a mrzačení.

Mechanický pomeranč | Foto: Warner Bros.

Travis Bickle, Taxikář. Zatímco se většina Newyorčanů snaží věnovat obyčejnému životu, plánuje Travis raději vraždy politiků a místních pasáků. Nejděsivější na tom je, že stále věří, že i tak může být normálním, fungujícím členem společnosti.

Taxikář | Foto: 1976 Columbia Pictures

Joker v Temném rytíři. Joker je mistr svého řemesla. Je to vrah, bojovník, manipulátor a trýznitel v jedné osobě. Jeho totální eliminace těla a duše Harveyho Denta není jen zločinem, ale i mistrovským dílem psychopatického umělce.

Temný rytíř | Foto: Warner Bros Pictures

Anton Chigurh, Tahle země není pro starý. Nic nenažene strach víc, než jeho hody mincí. Ke klidu nevybízí ani jeho zachmuřená nátura a podivný účes. Umí používat snad všechny zbraně, které existují.

Tahle země není pro starý | Foto: Miramax Films
Ankety
Jste fanoušky JCVD?
Ano
Ne
Dříve ano, dnes už ne
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist