Baví vás Godzilla? Tyhle filmy s ní prostě musíte vidět!

Baví vás Godzilla? Tyhle filmy s ní prostě musíte vidět! 7 obrázků v galerii
Terror of Mechagodzilla | Foto: Toho Company
Když už se nám v kinech zase prohání nejslavnější monstrum všech dob, proč si nepřipomenout jeho nejlegendárnější filmové zářezy. Nejspíš vás překvapí, jak moc nezajímavá a krotká byla vlastně Godzilla Rolanda Emmericha. V našem speciálu si totiž představíme původní japonské pecky. A že je z čeho vybírat!

Dnes již legendární monstrum, které se dočkalo tří desítek filmů a „hostovalo“ v řadě dalších projektů, má ve světě trochu zkreslený obrázek díky velkofilmu Rolanda Emmericha z roku 1998, který potlačil původní japonské fantastické prvky a z Godzilly udělal obyčejného dinosaura, který likviduje okolí, rodí děti a má nezvykle mužnou bradu. Nový snímek Garetha Edwardse je zajímavým mixem klasického hollywoodského dobrodružného filmu a poctě japonskému originálu. Díky tomu to nebude mít u publika úplně lehké, protože snímek může svým vývojem na řadu diváků působit značně bizardně. Na pětici tipů níže si však ukážeme, že nejnovější adaptace se drží ještě hodně při zemi.

Než se ale na pětici vrhneme, dáme si malé historické okénko: Fenomén Godzilly získal své základy díky nechvalně proslulému (původně utajenému, což přirozeně nevyšlo) americkému testu vodíkové bomby s krycím názvem Caste Bravo na Atole Bikini na Marshallových ostrovech. Psalo se 1. března 1954 a díky špatným výpočtům zasáhl oblak spadu z výbuchu rybářskou loď Daigo Fukuryû Maru, následkem čehož byla celá posádka postižena akutním radiačním syndromem. Podobný incident přirozeně vyvolal vlnu paniky, na kterou se rozhodl zareagovat producent Tomoyuki Tanaka prvním japonským monster filmem, v němž by testy vedly v probuzení obřího ještěra. O několik měsíců později se skutečně povedlo dát snímek dohromady, přičemž slovo Gojira (japonské označení Godzilly) vzniklo kombinací slov gorira (gorila) a kujira (velryba).

Godzilla (1954)

Původní Godzilla, o které již byla řeč, je z našeho výběru nejnormálnější. Vypráví příběh nestvůry, která začne rozsévat zkázu, vše přirozeně začíná zničením japonských nákladních lodí a nemůže chybět nějaké to sebeobětování. Klíčové je, že 60 let starý snímek nepůsobí ani dnes vůbec směšně. Na dobu svého vzniku má velmi solidní triky, poctivé davové scény, zkrátka je znát, že slo svého času o nejdražší japonský film vůbec. Kdo to s Godzillou myslí vážně, ten musí brát první film jako povinnou literaturu.

Mosura tai Gojira (1964)

A tady už to začíná být opravdu zajímavé. Japonským filmařům poměrně rychle došlo, že Godzilla nemůže sólíčkovat věčně a začali jí postupně dodávat bizardní nepřátele a nádherně ujeté zápletky. V případě klasiky Mosura tai Gojira lidstvo nalezne v moři obří vejce a převeze ho do Japonska. Od dvou víl (!) se tamní vědci dozvědí, že vejce pochází ze vzdáleného ostrova, kde vládne obrovský motýl Mothra (!!). Když se do Tokia vrátí Godzilla, vědci odjedou na ostrov přemluvit Mothru, aby zničila Godzillu. Mothra jim vyhoví a odletí do Tokia zabít Godzillu. Godzilla ji ale přemůže a obyvatelé Japonska jsou v koncích. Víly proto zařídí, aby se z vejce vylíhly larvy Mothry dříve, porazili Godzillu a tím mohli pomstít svou matku. Cool!

San daikaijû: Chikyû saidai no kessen (1964)

Přímý následovník Mosura tai Gojira nabízí ještě větší porci bizardních stvůr a dějových zvratů. Na Japonsko tentokrát zaútočí King Ghidorah, trojhlavé létající monstrum vylíhnuté z meteoritu, vedle kterého každý záporák vypadá jako dobrodinec. Ve stejnou chvíli spolu bojují Godzilla a Rodan, což je pro změnu obří ptakoještěr. Protože má gigantická Mothra dobré srdce, rozhodne se Godzillu s Rodanem přesvědčit, že je lepší spojit síly proti mnohem strašnějšímu monstru Ghidorahovi. A to se samozřejmě také stane.

Gojira vs. Kingu Gidorâ (1991)

Příspěvek z roku 1991 ve skutečnosti patří k těm slabším zářezům. Má ale NATOLIK mimózní zápletku, že stojí za to filmu věnovat pozornost. V centru dění je tentokrát cestování časem. Na Fuji přistanou tři návštěvníci z rasy Futurians, aby lidem přinesli zprávu, že v roce 2204 bude Japonsko zničeno zuřivou Godzillou. Řešením je odcestovat do roku 1944 na Lagos, kde má dojít k jaderné explozi, která z přeživšího dinosaura udělá Godzillu. Mise se vydaří, nikdo si ovšem nevšimne, že na místě zůstanou místo Godzilly tři podivní zlatí okřídlení tvorové. Zpátky v přítomnosti začnou Futurians vydírat japonskou vládu, aby se jim celá země podrobila. Ta s tím nesouhlasí a tak na ní mimozemšťané vypustí King Ghidoraha, jenž začne ihned pustošit velká města. Několik postav a mimozemská dívka Emmy musí urychleně přijít na způsob, jak oživit Godzillu. Ta jediná se může Kingovi postavit.

Gojira vs. Desutoroiâ (1995)

Poměrně mladý a současně ceněný díl, v němž hrozí zničení celé planety. Godzilla se totiž hrozivě zahřívá (samozřejmě, to se stává), což by mohlo zapříčinit její protavení se až k zemskému jádru. Vojáci se pokoušejí monstrum ochlazovat, až se ho povede zmrazit. Tady by nejspíš filmaři jiných států skončili, v Japonsku jdou ale přirozeně dál. Město je následně napadeno zmutovanými obludami a obřím monstrem Destroyerem. Na pomoc proti tomuto zlu přichází mládě Godzilly, k němuž se připojí i znovuprobuzená Godzilla. Nastává boj s monstry a současně se hlásí i dřívější problém - Godzilla se stále zahřívá a je z ní časovaná bomba.

Ankety
Těšíte se na nového Batmana?
Ano
Ne
TOPlist