16.3.2014, 15:00

Festival Finále Plzeň zahájí předpremiéra filmu Hany, který se v Plzni natáčel

Festival Finále Plzeň zahájí předpremiéra filmu Hany, který se v Plzni natáčel 21 obrázků v galerii
Filmový festival Finále Plzeň, jehož 27. ročník se letos uskuteční v Měšťanské besedě od 27. dubna do 3. května, slavnostně zahájí předpremiéra snímku Hany (2014). Režisér Michal Samir a producent Matěj Chlupáček film natočili v září 2013 v centru Plzně v průběhu pouhých tří nocí.

„Jsme velmi rádi, že se nám podařilo předpremiéru pro Finále Plzeň získat a že diváci festivalu uvidí snímek Hany jako první,“ říká výkonná ředitelka festivalu Eva Veruňková Košařová. „Pro Michala Samira je Hany režijním debutem. Dvojice mladých tvůrců Chlupáček – Samir ale výrazně zaujala už na Finále v roce 2013 filmem Bez doteku, na kterém spolupracovali a který byl pro změnu režijním debutem Matěje Chlupáčka.“

Onděj Malý ve filmu Hany. | Foto: CinemArt

Snímek Hany se podařilo natočit za neuvěřitelné tři noci v ulicích Bezručova, Františkánská a Bedřicha Smetany. „Plzeň jsme si vybrali především pro nádherné lokace v centru a ohromnou vstřícnost města,“ říkají režisér Michal Samir a producent Matěj Chlupáček. Celý příběh a herecké akce se dva měsíce před natáčením každý den důkladně zkoušely se všemi 50 postavami, které ve filmu hrají. Do hlavní role své generační výpovědi obsadili tvůrci držitele Českého lva Ondřeje Malého, objeví se v něm i Hana Vagnerová, Jitka Schneiderová, Pavla Tomicová a další známé tváře.

Juraj Herz.

Finále Plzeň letos přináší řadu novinek. Spolu se současnými českými celovečerními a dokumentárními novinkami se o Zlatého ledňáčka utkají poprvé i slovenské filmy. Svoji samostatnou soutěžní kategorii bude mít na festivalu poprvé také česká a slovenská televizní tvorba. Letošní ročník připravil pocty třem významným domácím osobnostem spjatým se světem stříbrného plátna, které v tomto roce oslaví osmdesáté narozeniny - kameramanu Miroslavu Ondříčkovi, režisérce Věře Plívové-Šimkové a režiséru Juraji Herzovi, který se stane i předsedou mezinárodní poroty.

Hana Vagnerová a Juraj Herz během natáčení znělky na letošní festival Finále Plzeň.

S Jurajem Herzem festivalovou znělku natáčela herečka Hana Vagnerová pod taktovkou Matěje Chlupáčka a Michala Samira, tedy tvůrci Hany. „Snažili jsme se, inspirováni profesionální marketingovou strukturou zahraničních festivalů, přijít s co možná nejfilmovějším tvarem, který se ale zároveň nebude brát moc vážně. Proto z naší znělky, kterou jsem režíroval společně s Michalem Samirem, vznikl takový dvacetisekundový "skeč" o tom, jak filmový štáb pod vedením samotného mistra Herze mění Hanku v ledňáčka, který je zároveň ve zlatém podání cenou festivalu... A nedopadne to úplně dle očekávání," přibližuje Chlupáček.

Festivalová znělka Finále Plzeň 2014:

„Spolupráce s Jurajem byla každopádně ohromnou zkušeností pro nás všechny, přeci jen větší filmařskou kapacitu byste u nás hledali těžko. Naštěstí ze mě opadla tréma už dávno před natáčením, protože jsme spolu s Jurajem týden před natáčením strávili celé odpoledne dlouhou diskuzí. Takhle talentovaných, profesionálních a energických filmařů je u nás opravdu pomálu. Svým elánem se bez problémů vyrovná, ne-li předčí, několik generací, včetně té mé.“

Finále Plzeň (27. dubna - 3. května 2014)

Ankety
Zajímáte se o anticeny Zlatá malina?
Ano, pravidelně mě zajímají výsledky.
Ano, ale vyloženě je nevyhledávám.
Spíše ano, pokud je příležitost si o nich přečíst.
Spíše ne, čtu o nich výjimečně.
Ne, není to nic, co by mě zajímalo.
Ne, s udělováním anticen principiálně nesouhlasím.
Nevím, je mi to jedno.
Nejnovější články:
Načíst další články