1.3.2014, 15:56

Svět v obrazech po šestnácté. Festival Jeden svět od 3. března v Praze.

Svět v obrazech po šestnácté. Festival Jeden svět od 3. března v Praze. 10 obrázků v galerii
Začíná březen, tzn. obvyklý čas na filmový festival Jeden svět, jehož 16. ročník má právě začít. Hlavním tématem je práce, fenomén, který dnes mimo jiné díky rekordní nezaměstnanosti řeší každý. A kdo není nezaměstnaný, tráví v ní x hodin denně – vyvolení si ji užívají, ten zbytek ji vykonává jako nutné zlo, jiní se díky ní ocitají v obtížných situacích, protože nemají čas na rodinu, koníčky a jiné věci, hrající v životě také důležitou roli.

Vztah k práci je vyjádřen reklamní kampaní, na jejíchž vizuálech jsou zobrazeni lidé z různých míst světa, z různých sociálních vrstev, s různým životním osudem a různým vztahem k práci – jeden zaměstnání kombinuje, aby uživil sebe a rodinu, druhý práci teprve hledá, třetí zaměstnání vděčí za hodně, čtvrtý doufá, že si ho udrží.

Práce je tématem hlavní programové kategorie Práce dělá člověka – zobrazí ji z globálního hlediska, filmy se tematicky dotknou přepracování, vyhoření, vzniku nových chudých vrstev společnosti , migrace, dětské práce, a podobně. Dalšími kategoriemi jsou Rodiny v ohrožení, Moc médií, Takzvaná civilizace, Cesty ke svobodě, ale i kategorie Panorama, Máte právo vědět a Hlavní soutěž.

Z dokumentárního filmu o Olze Havlové. | Foto: Jeden svět

Na Jednom světě budou mít premiéru čtyři české filmy – Pirátské sítě (David Čálek, Jakub Zahradníček), Olga 80 (Miroslav Janek), Počátky (Linda Kallistová Jablonská) a Raduga (slavnost duhy) od Zdeňka N. Bričkovského. V distribuční premiéře se objeví Eugéniové od Pavla Štingla.

Z dokumentu o Pussy Riot.

K dalším filmům, které určitě stojí za shlédnutí napříč zmíněnými kategoriemi jsou např. Putinovy hry, Nejdelší polibek, Zvuky mučení. Za všechno hovoří názvy i ostatních filmů – S chutí do toho, Doba slevová, Všechno je možné, Narkokultura, Jízda na hraně, Pussy Riot – punková modlitba.

Jeden svět ale nejsou jen filmy – patří k němu i panelové debaty (o angažovaném umění, výchovných ústavech). Debatovat se bude i o Sýrii, důstojném umírání, alternativním bydlení. K Jednomu světu patří i koncerty (např. kubánští rapeři Los Censurados) a Jeden svět na školách.

Na Jednom světu bude diskutovat i režisér Bohdan Bláhovec, autor podnětného dokumentu Show!

Na festivalu se také objeví řada hostů – z rozsáhlého seznamu tvůrců a porotců stojí za zmínku např. Fréderic Brunnucuell (režisér – Doba slevová), Bohdan Bláhovec (režisér - Show!), Jean Counet (kameraman – Plány s DNA), Ali Ferzat (syrský karikaturista a politický satirik) a desítky dalších. Poroty budou dvě – hlavní a porota Václava Havla.

Festival Jeden svět proběhne v Praze (3. až 12.3. v sedmi pražských kinech), Bruselu (24.3. až 2.4). a 33 místech ČR, bude na něm promítnuto 106 dokumentů v 11 tématických kategoriích, zavede nás do 54 zemí světa. Více informací o festivalu najdete zde.

Ankety
Co říkáte na blížící se konec seriálu Ordinace v růžové zahradě?
To to trvalo!
Štve mě to, Ordinace neměla nikdy skončit!
Ono to pořád ještě běží?!
Ani nevím, že takový seriál existuje
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist